SARILEN 50 mg Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Losartan potasyum’dur. SARILEN 50 mg Film Tablet, kan damarlarını daraltarak tansiyonu yükselten  anjiyotensin II  adlı maddenin kan damarlarını daraltmasını  engeller. Böylece kan damarları genişler ve kan basıncı düşer. SARILEN, yüksek tansiyon tedavisinde kullanılır. Aynı zamanda, belirli kalp hastalıkları olan yüksek tansiyon hastalarında felç (inme) riskinin azaltılmasını; idrarında anormal düzeyde protein bulunan ve  diyabet tip 2 (şekeri olan) kişilerde böbreklerin korunması ve  ileride meydana gelebilecek böbrek hasarının yavaşlatılmasını sağlar.

 

SARILEN 50 mg Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz var ise bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Eğer Aliskiren isimli ilaç alıyor iseniz veya karaciğer hastalığı veya  şeker hastalığı (Tip II)  ya da böbrek işlevlerinizde yetersizlik var ise; kullanmayınız.
 3. Eğer karaciğer, böbrek veya kalp ile ilgili problemleriniz varsa ya da kalp yetmezliğiniz varsa veya daha önce felç geçirdiyseniz, diyalize giriyorsanız ya da yakın zamanda size böbrek nakli yapıldıysa, Hiperaldosteronizm (böbrek üstü bezlerinin aşırı çalışması sonucu oluşan hastalık) hastalığınız varsa, kan basıncınız düşükse, kusuyorsanız, yakın zamanda fazla miktarda kustuysanız veya ishalseniz; bu ilacı almadan önce hekiminize durumunuz hakkında bilgi veriniz ve kullandığınız ilaçları  söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 4. Tedaviniz süresince,  potasyum takviyeleri veya tuz türevleri almayınız.
 5. İlaca başladıktan sonra tansiyonunuzun kontrol altına alınması, 3 ila 6 haftayı bulabilir. Tedaviden iyi sonuç alabilmek için hekiminizin direktiflerine uyunuz. Eğer 3 hafta sonrasında belirtilerinizde iyileşme olmazsa hekiminizle görüşünüz.
 6. Kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile, ilacınızı kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.
 7. Kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettiriniz.
 8. Oturur veya yatar durumda iken ayağa kalkarken hızlı hareket etmekten kaçınınız. Hızlı bir şekilde doğrulmak veya ayağa kalkmak baş dönmesine sebep olabilir. Yavaşça ve tutunarak kalkmaya özen gösteriniz.
 9. Sürekli kusma, ishal veya aşırı terleme durumunda acilen bir sağlık kurumuna gidiniz.  İshal, kusma ve aşırı terleme vücutta aşırı su kaybı yaratabileceğinden bu durum düşük tansiyona ve elektrolit dengesizliğe sebep olabilir.
 10. Alkol almaktan sakınınız. Alkol  kan basıncınızın daha da düşmesine, başınızın dönmesine sebep olabilir.
 11. Kullanımı nadiren de olsa baş dönmesine sebebiyet verebileceğinden, araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 12. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize danışmadan kullanmayınız.  Eğer ilacın kullanımı sırasında hamilelik gerçekleşirse hekime  durum bildirilmeli ve kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Emzirme döneminde iseniz ve emziriyor iseniz kullanmayınız.

 

SARILEN 50 mg Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Hekimle görüşmeden rastgele ilaç almaktan sakınınız. Hekiminiz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. Her ne sebeple olursa olsun ilacınızı tarif edildiği gibi kullanmıyorsanız bunu hekiminize söylemelisiniz. Zira hekiminiz bu ilacın üzerinizde etkisinin olmadığına kanaat getirir ve gereksiz yere tedaviyi değiştirebilir.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile beraber yutunuz. Genel kullanım: günde 1 kere 1 tablettir.
 3. Öğün esnasında veya yemekten önce kullanılabilir. Ancak her gün günün aynı saatinde kullanmaya özen göstermelisiniz.

 

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda hekiminizi bilgilendiriniz.
 2. Yorgunluk hali, güçsüzlük, sersemlik, böbrek işlevlerinde değişiklikler, kan basıncı ve  kan şekerinin düşmesi, kanda potasyum seviyesinde artış, anemi, böbrek işlevlerinde azalma, kalp yetmezliği olan hastalarda kanda üre, serum kreatinin ve serum potasyum seviyesinde artış ilacın yaygın yan etkileridir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Losartan potasyum
İlaç Marka İsmi: SARILEN 50 mg Film Tablet
Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ilaç sınıflamasında SARILEN, sırasıyla; KALP DAMAR SİSTEMİ, RENİN-ANJİYOTENSİN SİSTEMİ, ANJİYOTENSİN II ANTAGONİSTLERİ,  Anjiyotensin II antagonistleri ve losartan potasyum olarak sınıflandırılmış şekilde, C09CA01 ATC koduyla yer alır. Eczaneden normal reçeteyle alabileceğiniz bu ilacın üretildiği yer ALİ RAİF İLAÇ SANAYİ A.ŞTİ.’dir. Ruhsatı da aynı şirkete aittir.
— SARİLEN 50 mg Film Tablet ne ilacıdır; ilaca başlamadan önce bilinmesi gereken konular; emzirme evresinde, hamile olanlarda kullanılır mı;  etkileşim bilgisi ve kontrendikeleri; saklama koşulları; uygulama biçimi; doz bilgileri; istenmeyen (yan) etkilerde yapılması gerekenler; tavsiyeler ile ilgili hekim ve hastaların okuması için hazırlanmış prospektüslerin pdf belgelerinde ALİ RAİF İlaç’ın daha kapsamlı açıklamalarına erişilebilir.

SARİLEN 50 mg Film Tablet’in ilaç prospektüsü, kullanım talimatı

SARİLEN 50 mg Film Tablet'in ilaç prospektüsü, kullanım talimatı

SARİLEN 50 mg Film Tablet”e ait Pdf belgesi-kısa ürün bilgileri

SARİLEN 50 mg Film Tablet''e ait Pdf belgesi-kısa ürün bilgileri

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir