ROVALPIN 10 mg/160 mg Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Amlodipin besilat (10 mg), Valsartan (160 mg)’dır. ROVALPIN 10 mg/160 mg Film Tablet, kan damarlarını daraltarak kan basınının yükselmesine sebep olan ‘‘anjiyotensin II’’ isimli maddenin  kan damarlarını daraltmasını önleyerek, kan basıncını düşürüp kan akışını düzenleyen hipertansiyon (yüksek tansiyon)  ilacıdır. ROVALPIN, kan basıncı tek başına amlodipin ya da valsartan içeren bir ilaçla yeterince kontrol altına alınamayan  hastalarda, yüksek kan basıncı (hipertansiyon) tedavisinde kullanılmaktadır.  Eğer, kan basıncının yüksek olma durumu uzun süre devam ederse beyin, kalp ve böbreklerdeki kan damarlarında hasar meydana getirir ve inme, kalp yetmezliği ya da böbrek yetmezliğine yol açabilir. Kan basıncının normal düzeye düşürülmesi  inme, kalp yetmezliği ya da böbrek yetmezliği riskini azaltır.

ROVALPIN 10 mg/160 mg Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. ROVALPIN, kan basıncı tek başına amlodipin ya da valsartan içeren bir ilaçla yeterince kontrol altına alınamayan  hastalarda, yüksek kan basıncı (hipertansiyon) tedavisinde kullanılmaktadır.
 3. Eğer şiddetli karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa ya da diyalize giriyorsanız veya hamileyseniz, hamile kalmayı planlıyorsanız; bu ilacı kullanmayınız.
 4. Eğer karaciğer veya böbrek problemleriniz varsa ya da böbrek nakli geçirdiyseniz, böbreklerinize kan götüren damarlarda daralma varsa, kalp yetmezliğiniz varsa veya kalp krizi geçirdiyseniz, kalp kapakçıklarınızda daralma ya da kalp kasında anormal kalınlaşma, sık sık kusma veya ishal şikayetiniz varsa; kullanmadan önce doktorunuza durumunuz hakkında bilgi veriniz.
 5. İlacın kullanımını doktorunuza danışmadan bırakmayınız ve doz atlaması yapmayınız. İlacın kullanımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir.
 6. Tedaviniz sırasında ilacın kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettirmeniz gerekmektedir.
 7. Düzenli bir şekilde atlamadan kullanınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 8. Hamilelik döneminde ya da hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız. Eğer bebek emziriyor sanız doktorunuzu bilgilendiriniz.

ROVALPIN 10 mg/160 mg Film Tablet’ in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Her tableti bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Aç karnına veya besinlerle birlikte alınabilir.
 3. İlacınızı her gün aynı saatte, tercihen sabahları almanız önerilir.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, kusma, yorgunluk, güçsüzlük, yüzde veya boyunda kızarıklık, sıcak basması, kollarda- ellerde- bacaklarda- ayak bilekleri ve ayaklarda şişme, grip, boğaz ağrısı, yutkunma zorluğu, burun tıkanıklığı yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi: Amlodipin besilat, Valsartan
İlaç Marka İsmi: ROVALPIN 10 mg/160 mg Film Tablet

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir