REVOLADE 50 mg Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Eltrombopag olamin’dir. REVOLADE 50 mg Film Tablet, kandaki pıhtılaşmayı sağlayan kan hücresi (trombosit/kan pulcuğu) sayısının artırılması için kullanılan bir ilaçtır.  Trombositler (kan pulcukları), kanama bölgelerinde birbirlerine yapışarak bir tıkaç oluştururlar ve kanamanın durdurulmasını sağlarlar. Trombosit sayısı azaldığında birbirlerine yapışmaları zorlaştığından dolayı yeterli bir tıkaç oluşturulamaması durumunda, özellikle darbelerden sonra kanamalar uzun sürer. Trombosit sayısının düşüklüğü vücutta purpura denen kırmızı-mor renkte döküntülere neden olur. ITP hastalarında kanama riski yüksektir ve peteşi, çürüme, burun kanamaları, diş eti kanamaları ve kesik veya yaralanmalar sonucu  meydana gelen kanamaların durdurulamaması gibi belirtiler görülebilir. REVOLADE, bu belirtilerin tedavisinde Trombosit/kan pulcuğu sayısının arttırılması için kullanılmaktadır.

İTP (İmmün Trombositopenik Purpura): Düşük kan trombosit/kan pulcuğu sayımının neden olduğu bir kanama hastalığı.
Peteşi : Deri altında iğne ucu büyüklüğünde düz yuvarlak kırmızı lekeler.

 

REVOLADE 50 mg Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. REVOLADE, kandaki pıhtılaşmayı sağlayan kan hücresi (trombosit/kan pulcuğu) sayısının artırılması için kullanılan bir ilaçtır.
 3. Eğer karaciğer rahatsızlığınız  veya böbrek rahatsızlığınız varsa ya da yaşlı iseniz, uzun süredir yatağa bağımlı yaşıyorsanız veya kanser iseniz (kötüleşen), doğum kontrol hapı ya da hormon replasman tedavisi alıyorsanız, son dönemde ameliyat veya yaralanma geçirdiyseniz, kilolu (obez) iseniz ya da sigara kullanıyorsanız; bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu rahatsızlıklarınız hakkında bilgilendiriniz. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için, doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 4. Tedaviniz uzun süreli ise, doktorunuz düzenli olarak göz tetkikleri ve karaciğer fonksiyon testleri yaptırmanızı isteyecektir.
 5. Tedaviniz sırasında deride veya göz akında sararma, koyu renk idrar gibi karaciğer hasarına ilişkin herhangi bir belirti görülürse acilen doktorunuza başvurunuz. Tedaviye başlamadan önce ve başladıktan sonra doktorunuz, karaciğer fonksiyonunuzun kontrol edilmesi için belli aralıklarla kan testleri yaptırmanızı isteyecektir.
 6. İlacı almadan önce veya aldıktan sonra ki 4 saat içerisinde süt veya süt ürünleri, hazımsızlık tedavisinde kullanılan antiasitler ve demir, kalsiyum, magnezyum, alüminyum, selenyum ve çinko içeren bazı mineral ve vitamin takviyeleri almamalısınız. İlacınızı bu ürünlerle birlikte almanız ilacın emilimini azaltmaktadır.
 7. Katarakt hastalığınız varsa, tedaviye başlamadan önce ve başladıktan sonra doktorunuz, belirli aralıklarla katarakt kontrolü yaptırmanızı isteyecektir.
 8. Tedaviniz sırasında  bir bacakta ağrı, şişme veya göğsünüzde ağrı, nefes almada güçlük gibi kan pıhtılaşmasına yönelik belirtilerden herhangi biri görüldüğünde acilen doktorunuza başvurunuz.
 9. İlacın kullanımını doktorunuza danışmadan bırakmayınız. Tedaviniz sonlandığında trombosit (kan pulcuğu) sayımını 4 haftada bir kontrol ettiriniz.
 10. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

REVOLADE 50 mg Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2.  Bulantı, ishal, kaşıntı, göz kuruluğu, saç dökülmesi veya zayıflaması, kas ağrısı, kas spazmı, kemik ağrısı, sırt ağrısı, el veya ayaklarda karıncalaşma ve uyuşma, karaciğer fonksiyon bozukluğu yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi:  Eltrombopag olamin
İlaç Marka İsmi: REVOLADE 50 mg Film Tablet

REVOLADE 50 mg Film Tablet kullanma talimatı


REVOLADE 50 mg Film Tablet kullanma talimatı

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir