PSORCUTAN SCALP Solüsyon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Kalsipotriol‘ dur. PSORCUTAN SCALP Solüsyon, D vitaminin topikal uygulama için hazırlanan bir türevidir. Saçlı deri Psoriasis’inin (Sedef hastalığı)  tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Sedef hastalığı, deri hücrelerinin çok hızlı çoğalmaya başlamasıyla oluşur. Deri hücrelerinin çok hızlı çoğalması, deride pullanma ve kızarıklığa sebep olur. Deri hücrelerinin büyümelerini ve çoğalmalarını düzenleyerek, derideki aşırı üretimin normale dönmesini sağlar.

 

PSORCUTAN SCALP Solüsyon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Sadece saçlı deriye uygulanır. Saçın kuru olmasına dikkat ediniz. Uygulama sonrası ellerinizi bol su ile yıkayınız.
 3. İlacı kullanmaya başladıktan sonra iyileşme belirtilerinin görülmesi 2 haftayı bulabilir. Eğer ilacın etkilerini hemen görmezseniz, ilacı kullanmayı bırakmayınız.
 4. Tedavi süresi hastanın tedaviye verdiği cevaba göre ayarlanır.
 5. İlacın daha sık ve daha çok kullanımı tedavi sürecini hızlandırmayacağı gibi yan etkilerini arttırabilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği şekilde ve sürede kullanınız.
 6. Tedavi sırasında, ciltte tahrişe sebep olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri veya kireçli ürünler kullanmaktan kaçınınız.
 7. Göze, ağıza, yüze, açık yaraya veya tahriş olmuş cilde uygulamayınız. Eğer ilacı bu bölgelerden birine kazayla uygularsanız; ilacı uyguladığınız yüzeyi bol su ile yıkayınız.
 8. İlacı uygulamadan önce, saçınızın kuru olduğundan emin olunuz. Sabah akşam iyileşme meydana gelinceye kadar saç derisine az miktarda uygulayınız. Başkasına uyguluyor iseniz uygulama sonrasında ellerinizi yıkayınız veya uygulamayı eldiven ile yapınız.
 9. Eğer, uygulanan bölgede (saçlı deride) enfeksiyon varsa, uçuk veya su çiçeği  ya da mantar gibi rahatsızlıklarınız varsa bu ilacı kullanmayınız.
 10. İlacı sürdükten sonra doğal yolla kurumasını bekleyin. Saçlarınızı, saç kurutma makinesiyle ya da ateşin yanında kurutmayınız. İlacın kullanımından iyi sonuç almak için ilacı sürdükten sonra bir sonraki yıkamaya kadar bekleyiniz.
 11. Tedavi uygulamakta olduğunuz bölgeye aşındırıcı, sert veya tahriş edici temizleyici maddeleri, parfümleri veya kozmetik ürünleri uygulamaktan kaçınınız.
 12. Çocuklarda kullanımı önerilmemektedir.
 13. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

 

PSORCUTAN SCALP Solüsyon’un kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacı uygulamadan önce saçınızı iyice kuru olduğundan emin olunuz. Başınızı arkaya doğdu eğiniz. Şişenin ucunu saçları ayırarak, hastalıklı deriye yaklaştırarak hafifçe sıkarak damlatınız  ve ilacı yavaş yavaş ovarak yediriniz.
 3. Yetişkinlerde genelde sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa  hastalıklı bölgelere uygulanır.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Uygulanan bölgede tahriş, yanma, batma, kaşıntı, kızarıklık, şişlik, kuruluk veya soyulma yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Kalsipotriol
İlaç Marka İsmi: PSORCUTAN SCALP Solüsyon

PSORCUTAN SCALP Solüsyon kullanma talimatı


PSORCUTAN SCALP Solüsyon kullanma talimatı

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir