PSORCUTAN Pomat

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Kalsipotriol‘ dur. PSORCUTAN Pomat, D vitaminin topikal uygulama için hazırlanan bir türevidir. Sedef hastalığı (Psoriazis  Vulgaris) tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Sedef hastalığı, deri hücrelerinin çok hızlı çoğalmaya başlamasıyla oluşur. Deri hücrelerinin çok hızlı çoğalması, deride pullanma ve kızarıklığa sebep olur. Deri hücrelerinin büyümelerini ve çoğalmalarını düzenleyerek, derideki aşırı üretimin normale dönmesini sağlar.

 

PSORCUTAN Pomat Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. PSORCUTAN, D vitaminin topikal uygulama için hazırlanan bir türevidir. Sedef hastalığı (Psoriazis  Vulgaris) tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.
 3. Tedaviye başladıktan sonra iyileşme belirtilerinin görülmesi 2 haftayı bulabilir. Eğer ilacın etkilerini hemen görmezseniz, ilacı kullanmayı bırakmayınız.
 4. Tedavi süresi hastanın tedaviye verdiği cevaba göre ayarlanır.
 5. İlacın daha sık ve daha çok kullanımı tedavi sürecini hızlandırmayacağı gibi yan etkilerini arttırabilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği şekilde ve sürede kullanınız.
 6. Tedavi sırasında, ciltte tahrişe sebep olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri veya kireçli ürünler kullanmaktan kaçınınız.
 7. Göze, ağıza, yüze, açık yaraya veya tahriş olmuş cilde uygulamayınız. Eğer ilacı bu bölgelerden birine kazayla uygularsanız; ilacı uyguladığınız yüzeyi bol su ile yıkayınız.
 8. İlacı, sadece derinin hastalıktan etkilenen lekeli bölgenin üzerine uygulayınız.
 9. Tedavi uygulamakta olduğunuz bölgeyi günde üç defadan fazla yıkamaktan kaçınınız. Çok fazla yıkamak cildinizin çok kurumasına veya tahriş olmasına yol açabilir.
 10. Tedavi uygulamakta olduğunuz bölgeye aşındırıcı, sert veya tahriş edici temizleyici maddeleri, parfümleri veya kozmetik ürünleri uygulamaktan kaçınınız.
 11. •2 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
 12. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

 

PSORCUTAN Pomat’ ın kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Pomadı uygulayacağınız cilt yüzeyini temizleyiniz ve kurulayınız. İlacı sadece hastalıktan etkilenen bölgeye parmağınızın ucuyla ince bir tabaka halinde sürünüz ve cilde yediriniz. Sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez uygulanır. İlacı, sadece derinin hastalıktan etkilenen lekeli bölgesinin üzerine uygulayınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Uygulanan bölgede tahriş, yanma, batma, kaşıntı, kızarıklık, şişlik, kuruluk veya soyulma yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Kalsipotriol
İlaç Marka İsmi: PSORCUTAN Pomat

PSORCUTAN Pomat kullanma talimatı


PSORCUTAN Pomat kullanma talimatı

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir