Prozac 20 mg Kapsül

Endikasyon bilgisi:

Prozac Kapsül’ün etken maddesi Fluoksetin hidroklorür’dür. Bu etken madde beyinde endişeye ya da kaygıya neden olan çeşitli kimyasalları engelleyerek çalışır. Prozac Kapsül  Obsesif kompulsif bozuklukta, adet öncesi meydana gelen huzursuzluklarda, major depresyonda, bulimia nervoza – aşırı yemek yedikten sonra kusma – hastalığında psikoterapiye yardımcı olarak kullanılabilir.

Prozac Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Noktalar:

  1. İlacın etken maddesine -Fluoksetin hidroklorür- alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.
  2. Prozac ilacını bazı ilaçlarla kullanmak ölümcül sonuçlara neden olabilir. Örneğin MAO inhibitörleri grubundan bir ilaç ile birlikte kesinlikle kullanmamalısınız. Eğer MAO inhibitörleri grubundan bir ilaç kullanacaksanız Prozac ilacını kestikten en az 2 hafta sonra kullanmaya başlamalısınız. Prozac’ı kullanmadan önce kullandığınız bütün ilaçları doktorunuza söylemeniz tavsiye edilir.
  3. Geçmişte nöbet geçirdiyseniz ya da sara hastalığınız varsa ilacı çok dikkatli kullanınız. Eğer nöbet sayılarında bir artış gözlemlerseniz lütfen doktorunuza başvurunuz, bu durumda ilacı kesmeniz gerekebilir.
  4. Daha önce mani -bipolar boukluğun aşırı mutlu, iyi hissetme bölümü- dönemini yaşadıysanız ve mani atak dönemini yaşıyorsanız vakit kaybetmeden bu durumu doktorunuza bildiriniz. İlacın kullanımının kesilmesi gerekebilir.
  5. Eğer karaciğer rahatsızlığınız varsa hekiminiz farklı bir doz uygulamasına gidebilir. Lütfen bunu doktorunuza belirtiniz.
  6. İlacın etki etmesi 2 hafta sürebilir. 2 hafta durumunuzda bir iyileşme hissetmiyorsanız lütfen doktorunuza başvurunuz. İlacın kullanımının başlangıcında intihar düşüncelerinde bir artış yaşanıyorsa lütfen acil yardım alınız.
  7. 18 yaşından küçüklerde bu ilacın kullanımı intihar riskini arttırabilir.
  8. İlacın etken maddesi anne karnındaki bebeğe zararlı olabilir. Eğer prozac tedavisi döneminde gebe kalmayı düşünüyorsanız ya da gebeyseniz lütfen doktorunuza bunu danışınız.
  9. Prozac düşünme ve tepkilerinize etki edecektir. Araç ya da makine kullanmanız bu sebeple  tavsiye edilmez. Lütfen bu konuyu doktorunuzla konuşunuz.
  10. Prozac kullanımı çocuklar ve ergenler için tavsiye edilmez.

Prozac Kapsül’ün Kullanım Şekli:

İlacı doktorunuz nasıl reçete ettiyse ona tam uyunuz. Lütfen tedavi boyunca doktorunuzun talimatlarının dışına çıkmayınız.

Prozac’ın kapsül formunu bir bardak su yardımıyla çiğnemeden, ezmeden ya da kırmadan bütün halinde yutunuz. Prozac Kapsül’ü aç karnına ya da tok karnına almanızda bir sakınca yoktur.

Doz aşımı yapmamaya özen gösteriniz. Eğer doz aşımı yaptığınızı düşünüyorsanız acil yardım alınız. Prozac Kapsül’de doz aşımı belirtileri şunlardır; İç bulantısı, kusma, nöbet geçirme, kalp atışlarında düzensizleşme ya da kalp durması.

Prozac Kapsül’ü doktorunuzun belirlediği süre boyunca kullanmaya devam ediniz. Kesinlikle doktorunuzun talimatı dışında tedavi sonlanmadan prozac kullanımını kesmeyiniz.

Prozac Kapsül’ün Olası Yan Etkileri:

İlacın etken maddesine alerjiye bağlı kurdeşen, nefes almada güçlük, dil, dudak, boğaz ya da yüzde şişme gibi durumlarda ilacın kullanımını durdurunuz, acil yardım alınız ve tekrar doktorunuzla görüşünüz.

Bunun dışında ilacın ciddi yan etkisi sayılabilecek kanama belirtisi, uzun süren ve ağrılı sertleşme, aşırı derecede hassasiyet ve huzursuzluk, solunum hızının ve kalp atış hızının artmasıyla görülen titreme, ateş terleme gibi durumlarda ilacın kullanımını kesiniz ve acil yardım alınız doktorunuzla tekrar görüşünüz.

İlacın daha hafif yan etkileri ise şunlardır;

Sersemlik, halsizlik,cinsel dürtüde azalma, güneş ışığına hassasiyette artış,ishal, kilo alımı ya da kilo kaybı, anormal rüyalar, tat almada değişiklik, eklem ya da kas ağrıları, bulanık görme, yoğunlaşamama (konsantrasyon bozuklukları), düzensiz sertleşme problemi

İlacın yukarıda belirtilmemiş daha farklı yan etkileri olabilir.

İlaç Etken Maddesi: Fluoksetin hidroklorür
İlaç Marka İsmi: Prozac Kapsül

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir