OZAPRIN RAPID 15 mg Ağızda Çözünebilir Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Olanzapin‘ dir. OZAPRIN RAPID 15 mg Ağızda Çözünebilir Tablet, beyindeki bazı kimyasalların etkilerini değiştirerek ruhsal bozuklukların düzeltilmesini sağlayan (antipsikotik) bir ilaçtır. OZAPRIN, dış dünyadan kendini soyutlama, gerçekte var olmayan şeyleri görme, duyma veya hissetme, garip ve korkutan düşüncelere sahip olma, zihin karışıklığı ve zihinsel yeteneklerde kayıp, kendini yalnız hissetme, aşırı şüphecilik gibi  duygu ve düşüncelerin görüldüğü ruhsal bir hastalığın (Şizofreni) idame tedavisinde ve normalden daha az uyuma, normalden daha konuşkan ve sinirli, gergin olma, aşırı heyecanlı, coşkulu ve enerjik hissetme, uykusuzluk hissi, iştahsızlık, ara sıra depresyon  dönemleri yaşama, karamsarlık, suçluluk duygusu gibi belirtilerin eşlik ettiği pskiyatrik rahatsızlık (bipolar bozukluk-manik depresif bozukluk)  tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca bipolar bozuklukta görülen duygudurum iniş (deprese) ve çıkışlarını engelleyici etkisi sayesinde duygudurum dengeleyici olarak kullanılır. OZAPRIN, benzer durumların tedavisi için 13-17 yaş arasındaki çocuklarda da kullanılabilir.

OZAPRIN RAPID 15 mg Ağızda Çözünebilir Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Beyindeki bazı kimyasalların etkilerini değiştirerek ruhsal bozuklukların düzeltilmesini sağlayan (antipsikotik) bir ilaçtır. Şizofreni ve bipolar bozukluk (manik depresif bozukluk) durumlarının tedavisinde kullanılır.
 3. Tedaviniz sırasında Olanzapine veya içeriğindeki maddelerden herhangi birine karşı alerji oluşması  durumunda ilacın kullanımını kesip, acilen doktorunuza başvurunuz.
 4. OZAPRIN, size  sadece mevcut durumunuz için reçete edilmiştir. Doktorunuz önermedikçe, başka rahatsızlıklarınız için kullanmayınız, hiçbir zaman başka biriyle paylaşmayınız.
 5. Doktorunuza danışmadan ilaç kullanımını durdurmayınız ve doz miktarını değiştirmeyiniz.
 6. Eğer daha önceden dar açılı glokom (göz içi basıncının artması) gibi tanısı konmuş göz problemleriniz varsa; bu ilacı kullanmayınız.
 7. Bazı durumlarda OZAPRIN kullanımı özel dikkat gerektirir. Bundan dolayı herhangi bir sağlık sorununuz  özellikle kalp hastalığınız, kalp ritm bozukluğu, geçmişte kalp krizi veya felç öyküsü; karaciğer veya böbrek hastalığı, şeker hastalığı (diyabet), göz tansiyonu, prostat büyümesi veya idrar yapma zorluğu, herhangi bir kan hastalığı, epilepsi (sara hastalığı), parkinson hastalığı veya bağırsak tıkanması varsa; kullanmadan önce doktorunuza durumunuz hakkında bilgi veriniz.
 8. Demansı (bunama) olan yaşlı hastalarda kullanımı önerilmemektedir. Bunama ile ilgili  rahatsızlıkları olan yaşlılarda kullanımı  ani ölüm, zatürre veya kalp yetmezliği gibi ciddi yan etkilere sebep olabilir.
 9. Eğer 65 yaşın üzerindeyseniz, doktorunuz rutin bir önlem olarak tansiyonunuzu takip edebilir.
 10. Eğer şeker hastası iseniz ilacın kullanımı sırasında kan şekerinizi düzenli aralıklarla kontrol ettirmelisiniz. İlacın kullanımı kan şekerinizin yükselmesine sebep olabilir. Susama isteği, idrar yapımında artış, aşırı açlık, halsizlik gibi kan şekerinizin yükseldiğini işaret eden belirtiler var ise doktorunuza başvurunuz.
 11. Oturur veya yatar durumda iken ayağa kalkarken hızlı hareket etmekten kaçınınız. Hızlı bir şekilde doğrulmak veya ayağa kalkmak baş dönmesine sebep olabilir. Yavaşça ve tutunarak kalkmaya özen gösteriniz.
 12. Tedaviniz sırasında vücut ısısının yükselmesinden ve aşırı su kaybına uğramaktan kaçınınız. İlacı kullanırken bol bol sıvı tüketiniz.
 13. •13 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
 14. Kullanımı uykuya sebep olabilir. Araç veya makine kullanmak gibi dikkat gerektiren aktivitelerden kaçınılmalıdır.
 15. Laktoz içermektedir. Eğer doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı tolerans bozukluğunuz olduğu söylenmişse, ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.
 16. Tedaviniz sırasında kesinlikle alkol almayınız. Alkol ilacın yan etkisi olan baş dönmesi ve uyuşukluk halini daha da arttırabilir.
 17. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz, acilen doktorunuzu haberdar ediniz. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

OZAPRIN RAPID 15 mg Ağızda Çözünebilir Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Ellerinizin kuru olmasına dikkat ediniz. İlacı dilinizin üzerine yerleştiriniz ve çözünmesi için bekleyiniz. Tamamen çözününce yavaş yavaş yutunuz. Erimiş tableti yutmak için su içebilirsiniz.
 3. Tercihen yemeklerle birlikte veya aç karnına alınabilir.
 4. İlacınızı her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

 

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Yetişkinlerde çok yaygın görülen yan etkiler: iştah artışı, kilo alımı, uyku hali, sersemlik hissi, vücut ısısında artış, hızlı soluma, terleme, kaslarda sertlik, kandaki prolaktin düzeylerinde artış.
 3. 13 ila 17 yaş arasında çok yaygın görülen yan etkiler: iştah artışı, kilo alımı, uyku hali, baş ağrısı, baş dönmesi, karın ağrısı, kol ve bacaklarda ağrı, halsizlik, ağız kuruluğu.

 

İlaç Etken Maddesi: Olanzapin
İlaç Marka İsmi: OZAPRIN RAPID 15 mg Ağızda Çözünebilir Tablet

OZAPRIN RAPID 15 mg Ağızda Çözünebilir Tablet kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)

OZAPRIN RAPID 15 mg Ağızda Çözünebilir Tablet kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)

OZAPRIN RAPID 15 mg Ağızda Çözünebilir Tablet kısa ürün bilgisi

OZAPRIN RAPID 15 mg Ağızda Çözünebilir Tablet kısa ürün bilgisi

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir