Ovadril Losyon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi Çinko oksit, Difenhidramin hidroklorür ve Lidokain hidroklorür‘ dür. Ovadril Losyon, lezyonlu bölgeye sürüldüğünde lokal anestezik etkisiyle bu bölgedeki sinir sinyallerini kısa süreli olarak engeller yani hissizleştirir, antialerjik etkisiyle kaşıntıya, kızarıklığa, şişliğe ve iltihaba neden olan kimyasalların etkilerini azaltır, dokuyu sıkılaştırıcı, yenileyici etkisiyle de tahrişi önler ve cildi iyileştirir.  Ovadril, ağrılı ve kaşıntılı cilt tahrişleri, böcek, sinek ısırması, arı sokması, ısırgan otu tahrişi, alerji kökenli cilt tahrişleri, kurdeşen, meme ucu çatlakları,  anüs çatlakları, güneş yanığı, isilik, pişik gibi basit cilt tahrişlerine bağlı kaşıntı ve ağrının geçici olarak giderilmesi için kullanılmaktadır.

 

Ovadril Losyon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Ovadril, lezyonlu bölgeye sürüldüğünde antialerjik (antihistaminik), lokal anestezik  (bölgesel uyuşma sağlayan), kaşıntı giderici, dokuyu sıkılaştırıcı ve yenileyici etkiler gösterir.
 3. Tedaviniz sırasında yanma ve tahriş  gelişirse veya belirtilerde bir düzelme görülmezse, ilacın kullanımını  durdurup, doktorunuzla görüşünüz.
 4. Tedavi edilen bölgeyi hava almayacak şekilde kapatmayınız ya da bandajlamayınız.
 5. Ovadril‘ i kullanmaya başladıktan sonra tedavi edilen bölgeye diğer deri ilaçlarını uygulamaktan kaçınınız.
 6. Derin cilt yaralarına ve ağır yanıklara uygulamayınız. Bu tür rahatsızlıklar tıbbi müdahale gerektirebilir.
 7. Ovadril‘ i çok geniş yüzeylere uygulamaktan ve çok sık kullanmaktan kaçınınız.
 8. İlacın göz, burun ve ağız içine kaçmasından sakınınız. Kazara bu bölgelere teması halinde ilgili bölgeyi  bol su ile yıkayınız.
 9. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

 

Ovadril Losyon’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacı uygulayacağız bölgeyi temizleyiniz ve kurulayınız.  Ovadril‘ i çalkalayıp, bir miktar avucunuza dökünüz ve  ince bir tabaka halinde tedavi edilecek bölgeye yayıp hafif hareketlerle cilde yediriniz. Üzerini hava almayacak şekilde kapatmayınız veya bandajlamayınız.
 3. Çocuklar ve yetişkinlerde günde 3-4 defa uygulanabilir.
 4. •2 yaşından küçük çocuklarda geniş yüzeylerin tedavisinde dikkatle kullanılmalıdır.

 

 İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Kaşıntı, kızarıklık, yanma, deri iltihabı ve egzama durumlarından herhangi biri gelişirse, ilacın kullanımını  durdurup derhal doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi:  Çinko oksit, Difenhidramin hidroklorür, Lidokain hidroklorür
İlaç Marka İsmi: Ovadril Losyon

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir