Ormil Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Verapamil hidroklorür’dür. Ormil Film Tablet, yüksek kan basıncı varlığında, atar damarların gevşemesini sağlayan, yüksek tansiyon ilacıdır. Atar damarları genişleterek hem kan basıncını düşürür, hemde kalbin kan pompalamasını kolaylaştırır. Yüksek tansiyon (hipertansiyon) tedavisinde; kalp krizi sonrasında görülebilecek anjina pektoris durumu; kalbe kan sağlayan damarlarda görülen yetmezlik ( koroner yetmezlik) rahatsızlıklarında  ve belirli kalp ritm bozuklukları tedavisinde kullanılır.

Ormil Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Bu ilaç yüksek tansiyon (hipertansiyon) tedavisinde; kalp krizi sonrasında görülebilecek anjina pektoris durumu; kalbe kan sağlayan damarlarda görülen kronik yetmezlik (kronik koroner yetmezlik) rahatsızlıklarında  ve belirli kalp ritm bozuklukları tedavisinde kullanılır.
 3. Eğer bu ilacı yüksek tansiyon tedavisi  için kullanıyorsanız, kendinizi iyi hissetseniz bile ilacı kullanmaya devam ediniz. Çünkü yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.
 4. İlacın kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettirmeniz gerekmektedir.
 5. Bu ilacın kullanımını doktorunuza danışmadan bırakmayınız ve doz atlaması yapmayınız. Çünkü ilacın alımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir.
 6. İlacınızı düzenli bir şekilde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 7. Bu ilaç, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi şeklinin yalnızca bir parçasıdır. Diyet, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı şekilde uymalısınız.
 8. Eğer herhangi bir ameliyat olma durumu varsa, ameliyattan belli bir süre önce bu ilacı tam olarak ne kadar kullandığınızı cerrahınıza bildiriniz. İlacı kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.
 9. Eğer  böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, kalp yetmezliği, tansiyonun çok düşük olması durumu, kalp ritm bozukluğu ve  herhangi bir kas-sinir bozukluğu gibi rahatsızlıklarınız var ise bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Bu ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyulabilir.
 10. Eğer son zamanlarda geçirilen bir kalp krizi, kardiyojenik şok,  ciddi kalp hastalıkları durumlarından herhangi birine  sahipseniz  bu ilacı kullanmayınız.
 11. İlacın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, makine ve araba kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivasyonlarda dikkatli olunuz.
 12. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde bu ilacı doktorunuza danışmadan  kullanmayınız.

Ormil Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı bir bardak dolusu su  ile birlikte  alınız.  Tercihen yemek esnasında veya yemekten hemen sonra alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2.  Kalp ritm bozuklukları veya yavaş kalp atışları durumlarında  tıbbi yardım almak için acilen doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Verapamil hidroklorür

İlaç Marka İsmi:  Ormil Film Tablet

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir