Opridon Film Tablet

İlacın Etken Maddesi Opipramol dihidroklorür’ dür. Opridon Film Tablet, beyinde dengesiz hale gelerek endişe, kaygı ve depresyona sebep olabilecek kimyasalları etkileyen antidepresan bir ilaçtır. Anksiyete ( endişe,kaygı hali), gerginlik hali, huzursuzluk, stres, konsantrasyon eksikliği, depresif  hal  ile birlikte görülen ruhsal rahatsızlıkların tedavisi; psikolojik kökenli olan fiziksel hastalıklar (psikosomatik hastalıklar) ve Sekonder Depresyon  (kanser, kalp – damar, mide – bağırsak, solunum sistemi, üreme – boşaltım sistemi ve deri hastalıkları gibi kronik hastalıklara bağlı olarak meydana gelen ruhsal rahatsızlıklar) tedavisinde kullanılır.

Opridon Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Beyinde dengesiz hale gelerek endişe, kaygı ve depresyona sebep olabilecek kimyasalları etkileyen antidepresan bir ilaçtır.
 3. İlk kez antidepresan kullanan kişilerde intihara yeltenme söz konusu olduğundan özellikle 24  yaş altı kişilerde bu ilacı kullanmaya başladıktan sonra  1-2 hafta doktor gözetiminde bulunulmalıdır.
 4. İlacı alırken  alkol kullanmaktan  kaçınınız. Alkol ilacın yan etkilerini arttırmaktadır.
 5. Bu ilacı bazı  ilaçlarla kullanmak ölümcül sonuçlara neden olabilir. Örneğin MAO inhibitörleri grubundan bir ilaç ile birlikte kesinlikle kullanmamalısınız. Eğer MAO inhibitörleri grubundan bir ilaç kullanacaksanız bu ilacın kullanımını kestikten en az 2 hafta sonra kullanmaya başlamalısınız. İlacı  kullanmadan önce kullandığınız bütün ilaçları doktorunuza söylemeniz tavsiye edilir.
 6. Yakın zamanda kalp krizi geçirdiyseniz  kesinlikle kullanmayınız.
 7. İlacı güvenli bir şekilde kullandığınızdan emin olmak için belirli aralıklarla kan tahlili yaptırmanız gerekmektedir. Böbrek ve karaciğer fonksiyonlarınızı da kontrol ettirmelisiniz.
 8. Karaciğer ve böbrek hastalığı,  göz tansiyonu, dar açılı göz tansiyonu,  kalp hastalığı ve kalp yetmezliği, geçmişte kalp krizi geçirmiş olmak, alkol bağımlılığı, epilepsi, beyinde hasar varlığı, idrar tutukluluğu veya idrar problemi, aşırı aktif tiroid, feokromositoma (böbrek üstü bezinin medulla tabakasındaki tümör), şeker hastalığı, kronik alkol bağımlılığı gibi rahatsızlıklardan herhangi birine sahip iseniz  bu ilacı kullanmadan önce muhakkak doktorunuzu bilgilendiriniz ki duruma göre doz ayarlamaları yapılabilsin.
 9. İlacı kullanırken  kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma, davranışlarda ve ruh halinde değişiklikler, panik ataklar, uyku sorunları, alıngan, telaşlı, heyecanlı, sarılgan, huzursuz, agresif, ruhsal ve fiziksel olarak kendini hiperaktif hissetme gibi rahatsızlıklarda derhal doktorunuza başvurunuz.
 10. 18 yaşın altındaki  gençlere  verilmemelidir.
 11. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, araba veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 12. Herhangi bir  ameliyat  olmanız gerekiyorsa  ya da diyalize girmeniz gerekiyorsa doktorunuza belirli bir süre öncesinden bu ilacı kullandığınız süreyi tam olarak söylemeniz gerekmektedir.
 13. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Opridon Film Tablet’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş dönmesi, uyuşukluk, ağız kuruluğu yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Opipramol dihidroklorür

İlaç Marka İsmi:  Opridon Film Tablet

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir