ONCEAIR 4 mg Çiğneme Tableti

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Montelukast sodyum‘ dur. ONCEAIR 4 mg Çiğneme Tableti, ev tozu akarları, polen gibi alerjen maddelerin solunum yoluyla vücuda girmesiyle salgılanan kimyasalları engelleyen bir ilaçtır. Salgılanan kimyasallar engellenmedikleri takdirde akciğerlerde şişlik ve astımla sonuçlanacak durumlara sebep olur. Lökotrienleri engelleyici etkisiyle astım belirtilerinde iyileşme sağlar. Alerjik nezleyi iyileştirir. ONCEAIR, 2 ila 5 yaş arası çocuklarda inatçı astımın tedavisinde, astımla ilgili gece ve gündüz şikayetlerinin giderilmesinde kullanılmaktadır. Yine bu yaş grubu hastalarda boğaz, burun, gözlerde  kaşıntı, hapşırma, gözlerde sulanma, geniz akıntısı, burun tıkanıklığı, burun akıntısı gibi belirtilerle seyreden alerjik rinit (arada bir/ sürekli alerjik nezle veya mevsimsel -saman nezlesi) tedavisi ve belirtilerinin iyileştirilmesi için kullanılır.

—Alerjik rinit (alerjik nezle) :
•Saman nezlesi olarak da bilinen mevsimsel alerjik rinit ağaç, çimen ve ot polenleri gibi ev
dışında bulunan alerjenler ile tetiklenir.
•Uzun süre devam eden (pereniyal) alerjik rinit yıl boyu görülebilir ve genellikle ev tozu
akarları, hayvan tüyü kepeği ve/veya küf sporları gibi ev içindeki alerjenler ile tetiklenir.
•Alerjik rinit (alerjik nezle) belirtileri aşağıdakileri içerebilir:
–Burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve kaşıntısı, geniz akıntısı, hapşırık, öksürük

—Astım: Bronşların daralması sonucu ortaya çıkan ve ataklarla seyreden bir akciğer hastalığıdır.
•Astım belirtileri :
–Öksürük (genellikle kuru ve krizler halinde gece uykudan uyandırır.)
–Hırıltılı solunum
–Göğüste tıkanıklık ve  sıkışma hissi
–Soluk alıp verirken ıslık sesi
–Nefes darlığı

 

ONCEAIR 4 mg Çiğneme Tableti Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. ONCEAIR, çocuklarda inatçı astımın tedavisi, astımla ilgili gece ve gündüz şikayetlerinin giderilmesi ve  burun akıntısı, tıkanması ve kaşınması, gözlerde sulanma, öksürük, hapşırık gibi alerjik rinit (alerjik nezle) belirtilerinin iyileştirilmesi için kullanılmaktadır.
 3. İlacın etkisini göstermesi 1 gün içinde başlar. Hastalık belirtilerinizde iyileşme olsa bile doktorunuza danışmadan ONCEAIR kullanmayı bırakmayınız.
 4. Tedaviden iyi sonuç almak için düzenli bir şekilde atlamadan doktorunuzun reçete ettiği sürece kullanınız. ONCEAIR, astım belirtileri iyileşmeye başladıktan sonra da, astımın kötüleştiği dönemlerde de  kullanılmaya devam edilmelidir.
 5. Başlamış olan astım krizi anında kullanmayınız. Başlamış olan astım krizi için aldığınız kurtarıcı inhale  ilacı her zaman çocuğunuzun yanınızda bulundurunuz.
 6. Eğer çocuğunuzun astımı varsa veya astımı asetilsalisilik asit (aspirin) alınca kötüleşiyorsa, asetilsalisilik asit içeren ilaçları kullanmaktan kaçınınız.
 7. Başlamış olan astım krizi anında kullanmayınız. Başlamış olan astım krizi için aldığınız kurtarıcı inhale  ilacı her zaman çocuğunuzun yanınızda bulundurunuz.
 8. Fenobarbital, fenitoin (epilepsi tedavisinde kullanılır) veya rifampisin (tüberküloz tedavisinde kullanılır)
  kullanıyorsanız; ONCEAIR ile tedaviye başlamadan önce doktorunuza kullandığınız ilaçları söyleyiniz.
 9. •2 yaşından küçük bebeklerde kullanmayınız.
 10. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

ONCEAIR 4 mg Çiğneme Tableti’nin Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Çiğnedikten sonra yutulmalıdır. Tercihen aç veya tok karnına alınabilir. Her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.
 3. •2 ila 5 yaş arası çocuklarda hem astımı hemde alerjik riniti olan hastaların tedavisinde  akşamları günde yalnızca 1 defa 1 tane 4 mg çiğneme tableti alınması tavsiye edilir.
 4. •2 ila 5 yaş arası çocuklarda astım ve alerjik rinit tedavisinde günlük önerilen doz: Akşamları günde yalnızca 1 tane 4 mg çiğneme tableti alınması,
 5. •2 ila 5 yaş arası çocuklarda  alerjik rinit tedavisinde günlük önerilen doz: Günde yalnızca 1 tane 4 mg çiğneme tableti alınması önerilmektedir. Uygulama zamanı hastanın ihtiyacının olduğu durumuna göre değerlendirilmelidir.
 6. İlacın etkisi 1 gün içerisinde başlar.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. ONCEAIR kullanırken nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda hekiminizi bilgilendiriniz.
 2. Baş ağrısı, baş dönmesi, karın ağrısı, mide veya bağırsak rahatsızlığı, midede yanma, yorgunluk, susama ve ateş yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Montelukast sodyum
İlaç Marka İsmi: ONCEAIR 4 mg Çiğneme Tableti

ONCEAIR sırasıyla; Solunum Sistemi, Obstrüktif Solunum Sistemi Hastalıkları, Diğer Sistemik İlaçlar, Lökotrien reseptör antagonistleri ve montelukast şeklinde sınıflandırılmış olup, R03DC03 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında yer alır. Eczaneden normal reçeteyle temin edebileceğiniz ONCEAIR, ABDİ İBRAHİM İLAÇ SANAYİ  firmasının ürünüdür.

ONCEAIR 4 mg Çiğneme Tableti Kullanma Talimatı (ilaç prospektüsü)


ONCEAIR 4 mg Çiğneme Tableti Kullanma Talimatı (ilaç prospektüsü)

ONCEAIR 4 mg Çiğneme Tableti Kısa ürün bilgisi

ONCEAIR 4 mg Çiğneme Tableti Kısa ürün bilgisi

ONCEAIR da dahil hekimle görüşmeden rastgele ilaç almaktan sakınınız. Hekiminiz nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz yönde  etkiler. ONCEAIR’i size verilen dozlardan daha fazla kullanmayınız. Tedavi sürecinde lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz.

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir