Oksinazal Pediatrik Burun Sprey

Endikasyon Bilgisi

İlacın etken maddesi  Oksimetazolin hidroklorür’dür. OKSINAZAL Pediatrik Burun Sprey, burundaki kan damarlarının genişlemesi sebebiyle oluşan burun tıkanıklığını gidermek için kan damarlarını daraltarak (büzerek) çalışan bir ilaçtır. Burun ve sinüslerde kan damarlarının daralmasını sağlayarak tıkanıklığı giderir. OKSINAZAL, mevsimlere bağlı alerjik nezle (saman nezlesi)  veya  soğuk algınlığına bağlı kısa süre içerisinde gelişen nezle ile ilgili burun tıkanıklıklarının giderilmesi; paranazal sinüs ( alın, burnun arka kısmı ve burnun her iki tarafında bulunan kemik boşluklar ) hastalıklarında salgı boşaltılması;  orta kulak iltihaplarında geniz mukozasındaki şişliğin giderilmesi ve rinoskopiyi (burun boşluklarının incelenmesini)  kolaylaştırmak için kullanılır. Kullanımı 2 yaş ve üzeri çocuklar  içindir.

Oksinazal Pediatrik Burun Sprey Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz var ise; bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Çocuğunuzun burun deliklerinin içinde yara, iltihap veya kabuklanma var ise; kullanmayınız.
 3. OKSINAZAL Pediatrik’i 5 günden fazla kullanmayınız. İlacın uzun süre kullanılması burun  dokusunda hasara ve kronik burun tıkanıklığına sebep olabilir. Eğer hastalık belirtilerinizde iyileşme olmazsa hekiminizle görüşünüz.
 4. 2 yaşından küçük çocuklarda OKSINAZAL Pediatrik’i kullanmayınız.
 5. Spreyin gözünüze kaçmamasına dikkat ediniz. Kazara gözünüze geldiğinde bol su ile yıkayınız.
 6. Eğer prostat büyümesi, böbrek üstü bezi tümörü,  yüksek tansiyon, dar açılı göz tansiyonu, şeker hastalığı, kalp hastalığı, atardamarlarda sertleşme, tiroid bozukluğu varsa veya MAO inhibitörler ve trisiklik antideprasan ilaçlarla tedavi görüyorsanız; kullanmadan önce hekiminizi durumunuz hakkında bilgilendiriniz.
 7. Gebelik ve emzirme dönemlerinde OKSINAZAL Pediatrik’i hekiminize danışmadan kullanmayınız.

OKSINAZAL Pediatrik Burun Sprey’in diğer ilaçlarla etkileşimi:

MAO inhibitörü ilaçlar, rasagilin, metisergit, oksitosin, guanetidinin, debrisokin, betanidin, moklobemid, ergotamin etken maddeli ilaçlar, trisiklik antidepresanlar, hipertansiyon ilaçları, kalp glikozidleri

OKSINAZAL Pediatrik Burun Sprey’in kullanım Şekli:

 1. Hekiminiz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz.
 2. 2 ila 6 yaş arası çocuklara günlük tavsiye edilen doz miktarı: OKSINAZAL Pediatrik, her bir burun deliğine günde 1 veya 2 kere 1 püskürtme;
 3. 6 yaşından büyük çocuklara günlük tavsiye edilen doz miktarı: Her bir burun deliğine günde 1 veya 2 kere 2 şer püskürtme önerilir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. OKSINAZAL kullanırken karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda hekiminizi bilgilendiriniz.
 2. OKSINAZAL   -Yan etki :Burun mukozasında, ağız ve boğazda yanma ve kuruluk yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi: Oksimetazolin
İlaç Marka İsmi: OKSINAZAL  %0.025 Pediatrik Burun Sprey
OKSİNAZAL, sırasıyla; Solunum Sistemi, Nazal İlaçlar, Topikal Dekonjestanlar ve Diğer Nazal İlaçlar, Sempatomimetikler ve Oksimetazolin hcl şeklinde sınıflandırılmış olup, R01AA05 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında yer alır. Eczaneden normal reçeteyle temin edebileceğiniz OKSİNAZAL, SANOFİ İLAÇ SANAYİ firmasının ürünüdür .

OKSINAZAL %0.025 Pediatrik Burun Sprey kullanım talimatı (ilaç prospektüsü)

daha sonra girilecek

OKSINAZAL %0.025 Pediatrik Burun Sprey kısa ürün bilgisi

daha sonra girilecek

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir