Nyolol Oftalmik Jel

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi  Timolol maleat‘tır. Nyolol Oftalmik Jel,  göz içi yüksek basıncı düşüren, göz tansiyonu ile ilgili bir ilaçtır. Geniş açılı göz tansiyonu (geniş açılı glokom)  ve göz içi yüksek basıncında artışa sebep olan  durumların  tedavisinde kullanılır.

 

Nyolol Oftalmik Jel Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Nyolol Oftalmik, göz içi yüksek basıncı düşüren, göz tansiyonu ile ilgili bir jeldir.
 3. •2 yaşın altındaki çocuklarda kullanmayınız.
 4. Eğer başka bir göz ilacı kullanıyorsanız, bu ilacın kullanımından  10 dakika önce veya 10 dakika sonra kullanmalısınız.
 5. Lens takmak için ilacı uyguladıktan sonra en az 15 dakika bekleyiniz.
 6. Damlalığın ucunu eller ve göz de dahil olmak üzere hiç bir yüzey ile temas ettirmeyiniz. Eğer damlalık kirlenirse gözde enfeksiyon oluşabilir ve bu durum görme kaybına kadar varacak ciddi hasarlara sebep olabilir.
 7. Tedaviniz sırasında, herhangi bir ameliyat özellikle  göz ameliyatı olmanız gerekiyorsa bu ilacı kullandığınızı cerrahınıza söyleyiniz. İlacın kullanımını kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.
 8. Eğer astım veya KOAH hastalığınız varsa veya ciddi bir kalp hastalığınız ya da konjestif kalp yetmezliğiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.
 9. Eğer geçmişte yaşanmış veya halen var olan kalp hastalığı veya konjestif kalp yetmezliğiniz, felç (inme), kan pıhtısı ve dolaşım problemleriniz varsa ya da  karaciğer hastalığınız, böbrek hastalığınız, diyabet (şeker hastalığı) veya tiroid düzensizliği, çizgili kas zayıflığı rahatsızlıklarından herhangi biri  yada bir kaçı varsa bu ilacı kullanmadan önce durumunuzu doktorunuza anlatınız.
 10. İlacı damlattığınızda  görme bulanıklığı yaptığından, görmeniz netleştikten sonra araba veya makine kullanabilirsiniz.
 11. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

 

Nyolol Oftalmik Jel’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Başınızı arkaya doğru hafifçe kaldırınız, alt göz kapağını aşağıya doğru çekip, yukarıya bakınız. Damlayı damlatınız ve göz kapağınızı kapatınız. Damlayı damlatırken parmağınızı gözünüzün iç kenarına hafifçe bastırınız. Yaklaşık bir dakika böyle beklemelisiniz. Böylece damlanın gözyaşı kanalından içeri akması engellenmiş olacaktır. Eğer aynı göze birden fazla damla damlatacaksanız, bu işlemi beş dakika ara ile tekrarlayınız. Damlayı iki gözünüz içinde uygulayacaksanız aynı işlemi diğer gözünüze de aynı şekilde uygulayınız. Gözünüzün mikrop kapmaması için damlalığın ucunun steril bir yerde korunması gerekir.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Yavaş ya da düzensiz kalp atışları, nefes darlığı, solunum yetmezliği hissi, depresif ruh hali, halüsinasyonlar, hırıltılı solunum, göğüs sıkışması, ışığa hassasiyet, göz içinde veya çevresinde şişme, kızarıklık, kaşıntı, yanma durumlarında ilacın kullanımını durdurup tıbbi yardım için derhal doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Timolol maleat
İlaç Marka İsmi: Nyolol Oftalmik Jel

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir