Nyda Solüsyon

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi Dimetikon’dur. Nyda Solüsyon, baş biti ve bit yumurtalarını öldüren bir ilaçtır.

Nyda Solüsyon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Baş biti ve bit yumurtalarını öldüren bir ilaçtır.
 3. Baş biti saçlar arasında yaşayan ve kanla beslenen minik kanatsız bir böcektir. Bitler beslenirken kafa derisinin içine tükürüğünü bırakarak şiddetli kaşıntı ve tahrişe yol açarlar.  Saça tutunmasını sağlayan 3 çift bacağını kullanarak hareket eder. Erişkin bir bitin ömrü 30 gündür. Dişi bitler bu 30 gün içerisinde 300-400 sirke (yumurta) bırakır. Sirkeler 7 gün sonra yumurtadan çıkar ve 10 günde olgunlaşır.
 4. Bit enfeksiyonunun tekrarlamaması için tüm giysilerinizi, çarşaflarınızı, taraklarınızı, fırçalarınızı sıcak su içinde güçlü bir temizleyici ile iyice yıkayınız. Yıkanamayan eşyalarınız için özel bit kontrol spreyleri kullanınız.
 5. Solüsyonu size reçete edilen sürenin tamamı boyunca kullanınız. Bit enfeksiyonu tamamıyla temizlenmeden de belirtilerde iyileşmeler görülebilir. Eğer belirtilerinizde iyileşme görülmezse ya da daha da kötüleşirse acilen doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.
 6. Aile içindeki bireylere bit bulaşıp bulaşmadığını kontrol ediniz. Bit tarak, saç fırçası, saç bantları ve şapka yoluyla  ya da kafa kafaya temasla bulaşabilir.
 7. Solüsyonu ilk uygulamadan sonra en az 7 gün bekleyip, ikinci uygulamayı yapınız.
 8. Solüsyonu ağzınıza, burnunuza,  gözünüze temas ettirmeyiniz. Teması halinde bol su ile yıkayınız.
 9. Solüsyonu güneş yanığı, rüzgar yanığı, kuru, çatlak ve tahriş olmuş ciltlerde kullanmayınız.
 10. Bit enfeksiyonu bulaşıcı olduğundan  enfeksiyon tamamıyla iyileşene kadar  çevrenizdekilerle yakın temastan kaçınınız. Ayrıca yastık, yatak çarşafı, saç tokası, tarak, şapka gibi kişisel eşyalarınızı etrafınızdaki kişilerle paylaşmaktan kaçınınız.
 11. Solüsyonu 2 yaşın altındaki çocuklara uygulamayınız.
 12. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmamalısınız.

Nyda Solüsyon’un kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Solüsyonu kuru saça uygulayınız. Saçlarınızı ve derinizi tamamen ıslanmasını sağlayacak kadar dökünüz ve saçınız tamamen solüsyonla ıslanıncaya kadar masaj yapınız. 30 dakika bekleyiniz. 30 dakika sonra bit tarağıyla tarayınız. Hemen yıkamayınız . Solüsyonun en az 8 saat saçınızda kalmasını sağlayınız. 8 saat sonra saçlarınızı kendi şampuanınızla yıkayınız. İkinci ve son  uygulamayı yapmak için en az bir hafta beklemelisiniz.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Solüsyonun uygulandığı bölgede  ciddi batma, yanma, şişlik, kaşıntı ve tahriş gibi durumlardan biri yada birkaçı görüldüğünde, ilacın kullanımını durdurup, derhal doktorunuza başvurunuz.

 

 

İlaç Etken Maddesi: Dimetikon
İlaç Marka İsmi: Nyda Solüsyon

 

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir