Novo-Plan Ampul

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Metamizol sodyum’dur. Novo-Plan Ampul, vücutta  iltihap ve ağrıya sebep olan belirli biyolojik etkenleri azaltan, ağrı kesici ve iltihap durumlarında etkili bir ilaçtır. Ayrıca ateş düşürücü etkisi de vardır. Tümör ağrıları, ameliyat sonrası görülen ağrılar; şiddetli böbrek ağrıları, alt idrar yolları ve safra yollarındaki  ağrılar, mide ve bağırsak kanallarındaki ağrılar ile ile ilgilidir. Ayrıca soğuk nemli kompresle veya başka yöntemlerle düşürülemeyen yüksek ateş  için kullanılan bir ilaçtır. Çok şiddetli veya dirençli ağrılarda ve ateşli durumlarda kullanılır.

Novo-Plan Ampul Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Tümör ağrıları, ameliyat sonrası görülen ağrılar; şiddetli böbrek ağrıları, alt idrar yolları ve safra yollarındaki  ağrılar, mide ve bağırsak kanallarındaki ağrılar ile ile ilgilidir. Ayrıca soğuk nemli kompresle veya başka yöntemlerle düşürülemeyen yüksek ateş  için kullanılan bir ilaçtır.
 3. Bu ilaç hafif ağrıların tedavisinde kullanılmamalıdır.
 4. Bu ilacın kullanımı sırasında nabızda artış,kol ve bacaklarda soğukluk hissi,soğuk ter, baş dönmesi, uyuşukluk, bulantı, deri renginin solması, solunum güçlüğü, yüzde şişkinlik, kaşıntı, kalp bölgesinde basınç hissi gibi şok belirtilerinden herhangi birisi ya da birkaçı görüldüğünde acilen doktora haber verilmeli ve hasta doktor gelene kadar baş aşağı pozisyonunda yatırılmalı ve solunum yolları açık tutulmalıdır.
 5. Bu ilacın kullanımı kalp krizi veya felç gibi birçok hayati tehlike yaratabilecek  kalp veya dolaşım sorunları meydana geme  riskini arttırabilir.Bu risk ilacın kullanma süresi uzadıkça daha da artacaktır. Kalp bypass ameliyatından  hemen önce veya sonra bu ilacı doktorunuzu bilgilendirmeden kullanmayınız.
 6. Eğer geçmişte yaşanmış veya şu an var olan mide – bağırsak ülseri, mide kanaması, süregelen sindirim sorunları, ciddi kalp yetmezliği,kalp hastalığı, dolaşım bozukluğu, düşük tansiyon, ciddi karaciğer hastalığı, şiddetli böbrek hastalığı, kalp krizi, felç (inme), kan yapımında bozukluk veya kan pıhtılaşması öyküsü, astım, saman nezlesi ile birlikte görülen kronik solunum yolu enfeksiyonu; besin maddelerine, kürklere, saç boyalarına veya koruyucu maddelere alerji; az miktarda alkol alımı sonucu aksırma, gözlerde yaşarma, yüzde şiddetli kızarma; kronik kurdeşen; tekrarlayan konjonktivit, sigara kullanımı  durumlarından herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmayınız.
 7. İlacın kullanımı sırasında idrar renginde kızarıklık, kırmızılık olabilir; bu durum zararsız olup ilacın metabolizmasına ait bir ürününün vücuttan atılımından kaynaklanmaktadır.
 8. İlacın kullanımı sırasında göğüs ağrısı, halsizlik, nefes darlığı, konuşma bozukluğu, görme veya denge problemleri gibi kalp ya da dolaşım problemi belirtileri olan durumlardan herhangi birisiyle karşılaşırsanız derhal acil servise başvurunuz.
 9. Bu ilacın kullanımı yaşlı yetişkinlerde mide ve bağırsaklarla ilgili ciddi yan etkilere maruz kalma olasılığı çok yüksektir.
 10. Tıbbi bir gereklilik olmadıkça üç aylıktan küçük veya beş kg dan düşük çoçuklara vermeyiniz
 11. İlacı alırken  alkol kullanmaktan  kaçınınız. Çünkü alkol ilacın yan etkilerini arttırmaktadır.
 12. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Novo-Plan Ampul’ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Bu ilaç, kas içine veya toplardamar içine enjeksiyon yoluyla uygulanır. 1 yaşın altındaki çocuklarda sadece kas içine enjeksiyon yoluyla uygulanır. Enjeksiyon uygulaması, enjeksiyon konusunda eğitim görmüş deneyimli bir sağlık personeli tarafından yapılmalıdır. Tedavi süresi 3-5 gündür.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Yüksek ateş, titreme , normalden az idrar yapma veya hiç yapamama, böbrek iltihabı, ağız, burun ve genital veya anal bölgelerde ağrı ya da iltihabi yaralar, boğaz ağrısı, yutma güçlüğü, küçük kırmızı noktalar  ya da lekeler şeklinde cilt  kanamaları, burun ve boğazın iç yüzeylerinde ve göz kenarlarında kırmızı ve kaşıntılı kabarcık şeklinde deri  döküntüleri ve iltihabi durumlar gibi ciddi yan etkiler görüldüğünde ilacın alımını durdurup tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Metamizol sodyum

İlaç Marka İsmi: Novo-Plan Ampul

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir