Norvir Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

Vücutta HIV virüsüne karşı tedavide kullanılan NORVİR Yumuşak Kapsül, Ritonavir adlı etken maddeyi ihtiva etmektedir. Bu madde, proteaz inhibitörleri grubundan antiretroviral (virüsü baskılayan) ilaç sınıfına dahil bir maddedir. NORVİR kapsül, HIV virüsü taşıyan 2 yaşından büyük çocuklar, ergenler ve yetişkinlerin tedavisinde diğer antiretroviral ilaçlarla beraber kullanılır.

 

Norvir Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlaçtaki etken maddeye( Ritonavire) ya da Norvir kapsülün diğer bileşenlerinden birine karşı alerjik reaksiyon hikayesi bulunan kişilerin ve ciddi karaciğer rahatsızlığı yaşayanların; bu ilacı kullanmaları öngörülmemektedir.
 2. NORVİR Kapsül, HIV hücrelerinin vücutta çoğalmasını önleyen bir ilaçtır ve AIDS hastalığına yol açan HIV enfeksiyonu tedavisinde diğer antiretroviral ilaçlarla beraber uygulanılmak üzere takdim edilmiştir.
 3. Bu ilacın kullanımı, korumasız seks veya iğnelerin paylaşılması gibi yollarla HIV enfeksiyonunu başkasına bulaştırmanızı engellemiyecektir. Cinsel ilişki sırasında HIV enfeksiyonunu bulaştırmamanız için güvenli metodlar (kondom, spremisid gibi) kullanmalısınız. Partnerinizle korumasız cinsel ilişkiye girmemelisiniz ve etrafınızdakilerle  iğne, traş bıçağı veya diş fırçası paylaşımı yapmamalısınız.
 4. HIV enfeksiyonunuz var ise ve siz emzirme dönemindeyseniz kesinlikle bebeğinizi emzirmeyiniz. Bebeğiniz HIV olarak doğmasa bile  bebeğe emzirme yoluyla virüs bulaşabilir.
 5. NORVİR kapsül uygulanımı, doğum kontrol ilaçlarının etkisini azaltabileceğinden NORVİR kapsül ile tedavi süresince gebeliği önlemek için  hormonal olmayan (prezervatif, diyafram gibi ) bir doğum kontrol metoduyla korunulmalıdır.
 6. AIDS ya da  HIV virüsü taşıyan hamile kadınlar, hamilelik döneminde gerektiği şekilde tedavi olmazlarsa, bu durum doğmamış bebeğe zarar verebilir.

 

Norvir Kapsül’ün Kullanım Şekli :

 1. Hekiminiz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz.
 2. NORVİR kapsülü yemek esnasında ya da yemekten hemen sonra tok karnına bir bardak suyla beraber içiniz.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. NORVİR kapsül kullanırken zor nefes alma, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, boğaz veya dilde şişme gibi alerjiyi işaret eden belirtilerde; acilen hekiminizi arayınız veya bir sağlık kuruluşuyla irtibata geçiniz.
 2. NORVİR kapsül ile tedavi gören 10 hastanın en az 1’inde görülen (en yaygın) yan etkiler: mide bulantısı, diyare, karın ağrısı,  yüzde kızarma, al basma,  baş ağrısı, boğaz ağrısı, öksürme, hazımsızlık veya midede rahatsızlık hissi, dudaklar, ağız etrafı, el veya ayaklarda karıncalanma, uyuşukluk, güçsüzlük, halsizlik, kurdeşen, sırt bölgesinde veya eklemlerde ağrı.
 3. NORVİR kapsül ile tedavi gören 10 hastanın birinden az, fakat 100 hastanın birinden fazla görülen ( yaygın) yan etkileri: Uyku bozukluğu (uykusuzluk), kaygı,  yüksek kolestrol,  yüksek trigliserid düzeyleri, gut, mide kanaması, karaciğer iltihabı, sarılık, normaden daha sık idrara çıkma, böbrek işlevlerinde azalma, ağız ülseri, kanda düşük trombosit düzeyi, nöbet, susuzluk, ağrılı adet dönemi, kas güçsüzlüğü, zayıflama, ateş, el ve ayaklarda soğukluk, şişlik, görme zayıflığı, bayılma, dikkat dağınıklığı, zihin karışıklığı, yüksek tansiyon, kan testi sonuçlarında değişiklikler, sivilce (akne), böbrek işlevlerinde yetersizlik, mide gazı, iştah azalması,
 4. NORVİR kapsül ile tedavi gören 100 hastanın birinden az, fakat 1.000 hastanın birinden fazla görülebilecek( yaygın olmayan) yan etkileri: şeker (diyabet) hastalığı, kan şekerinin yükselmesi, böbrek işlevlerinde yetersizlik.

 

İlaç Etken Maddesi: Ritonavir’dir.
İlaç Marka İsmi: Norvir 100 mg Yumuşak Kapsül
İlacın farmakoterapötik grubu ve ATC kodu: Sistemik kullanım için antiviral, proteaz inhibitörleri-J05AE03
İlacın ruhsat sahibi: Abbvie Tıbbi İlaçlar Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi
Adresi : Saray Mah. Dr. Adnan Büyükdeniz Cad. No:2 Akkom Ofis Park Kelif Plaza 3.Blok Kat 1-16-17 Ümraniye-34768 /İstanbul
Tel: 0216 636 06 00-Faks: 0216 425 09 69
İlacın üretim yeri: Uretim yeri: Catalent France Beinheim S.A.
74 Rue Principale 67930 Beinheim Fransa
Norvir 100 mg Yumuşak Kapsül prospektüsü, kullanma talimatı
Norvir 100 mg Yumuşak Kapsül kullanma talimatı

Norvir 100 mg Yumuşak Kapsül kısa ürün bilgisi
Norvir 100 mg Yumuşak Kapsül kısa ürün bilgisi

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir