NÖROFREN 2 mg Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Pimozid‘dir. NÖROFREN 2 mg Tablet, beyindeki bazı kimyasalların etkilerini değiştirerek ruhsal bozuklukların düzeltilmesini sağlayan (antipsikotik) bir ilaçtır. Akut (kısa süre içerisinde gelişen) veya kronik şizofreni (Dış dünyadan kendini soyutlama, kendini yalnız hissetme, halüsinasyonlar görme, gerçeklerden uzaklaşma, garip ve korkutan düşüncelere sahip olma, zihin karışıklığı ve zihinsel yeteneklerin kaybı ile belirtili duygu ve düşüncelerin görüldüğü ruhsal bozukluk hali) tedavisi ve tekrarının önlenmesi;  mani veya hipomani durumu; anksiyeteyle birlikte görülen depresyon durumu; bazı ruhsal bozukluklar (paranoya, hastalık hastası olma gibi); duygusal gerilimin sebep olduğu istemli hareketlerle karakterize aşırı huzursuzluk durumu; çarpıntı, titreme ve silkinme durumlarının tedavisinde kullanılır.

 

NÖROFREN 2 mg Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. NÖROFREN, beyindeki bazı kimyasalların etkilerini değiştirerek ruhsal bozuklukların düzeltilmesini sağlayan (antipsikotik) bir ilaçtır.
 3. Tedaviniz sırasında  greyfurt  ve greyfurt suyu tüketmeyiniz. NÖROFREN greyfurt ürünleri ile etkileşime girebilir. Bu  etkileşim tehlikeli durumlara yol açabilir.
 4. Ani hastalık nöbetleri için herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, NÖROFREN‘i kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. Nöbet geçirme riskini artırabilir.
 5. Tedaviniz sırasında aşırı sıcaktan ve su kaybına uğramaktan kaçınınız.  Bol bol sıvı tüketiniz.
 6. Eğer düzenli olarak diğer uyku verici ilaçlardan kullanıyorsanız ( anksiyete ilaçları, depresyon ilaçları, soğuk algınlığı ilaçları,  alerji ilaçları, uyku ilaçları, ağrı kesiciler, narkotik ağrı kesiciler gibi) NÖROFREN‘i kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. İlacınızı bu ilaçlarla birlikte kullanmak uyku halini daha da artıracaktır.
 7. Eğer karaciğer hastalığınız veya böbrek yetmezliğiniz varsa ya da yüksek tansiyon, parkinson hastalığı, alkol bağımlılığı, ciddi kalp ve damar hastalığı, hipertiroid, prostat büyümesi ve idrar yapma zorluğu, epilepsi  veya feokromositoma (böbreküstü bezinin medulla tabakasındaki tümör) rahatsızlıklarından herhangi biri yada bir kaçı varsa NÖROFREN‘i kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz.
 8. Eğer kalp ritm bozukluğunuz veya doğuştan uzamış QT sendromu rahatsızlığınız varsa bu ilacı kullanmayınız.
 9. Tedaviye başladıktan sonra kendinizi iyi hissetme belirtileri  birkaç  haftayı bulabilir. İlacın kullanımını aniden bırakmayınız. Aksi takdirde istenmeyen geri dönüş (yoksunluk) semptomlarına maruz kalabilirsiniz.
 10. Doktorunuza danışmadan ilaç kullanımını aniden durdurmayınız ve doz miktarını değiştirmeyiniz. Geri dönüş semptomlarının oluşmaması için ilacı nasıl bırakacağınızı doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.
 11. Tedaviniz sırasında  alkol almayınız. Alkol ilacın yan etkisi olan baş dönmesi ve uyuşukluk halini daha da arttırabilir
 12. NÖROFREN, 13 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
 13. İlacın kullanımı dikkat dağınıklığı ve sersemlik haline sebep olabileceğinden, araba veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerden kaçınılmalıdır.
 14. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

NÖROFREN 2 mg Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak su ile birlikte alınız. Sabahları günde 1 defa kullanılır.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Mide bulantısı, baş dönmesi veya vertigo, ağız kuruluğu, güçsüzlük, vücut ısısında değişiklik,  aşırı terleme, kabızlık yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Pimozid
İlaç Marka İsmi: NÖROFREN 2 mg Tablet

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir