NOLVADEX 10 mg Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Tamoksifen sitrat‘ tır. NOLVADEX 10 mg Film Tablet, kanserli hücrelerin gelişimini, çoğalmalarını ve işleyişlerini engeller. Meme kanseri tedavisinde ve meme kanseri riski taşıyan kadınlarda meme kanserinin önlenmesinde kullanılmaktadır.

 

NOLVADEX 10 mg Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. NOLVADEX , kanserli hücrelerin gelişimini, çoğalmalarını ve işleyişlerini engeller.
 3. İlacın kullanımına bağlı rahim kanseri, felç veya akciğerlerde kan pıhtısı oluşabilme ihtimaline karşı, ilacın kullanıma bağlı kişisel riskleriniz hakkında doktorunuzla görüşünüz.
 4. Eğer karaciğer hastalığınız veya damarlarda tıkanıklık oluşma öyküsü varsa veya kanda yüksek kolesterol veya trigliserit seviyeleri, önceden geçirilmiş veya şu an var olan  katarakt, önceden geçirilmiş veya şu an var olan  felç öyküsü ya da kemoterapi veya radyasyon tedavisi görüyorsanız bu ilacı kullanmadan önce durumunuzu doktorunuza söyleyiniz.
 5. Eğer kalp atım bozukluğu şüphesi veya doğuştan kalp atım bozukluğunuz varsa ya da hamileyseniz veya hamile kalmaya çalışıyorsanız; kullanmayınız.
 6. NOLVADEX ‘i meme kanseri riskini önlemek için kullanıyorsanız, ilacın ilk dozunu adet döneminde almanız gerekebilir. Bundan dolayı ilacı kullanmaya başlamadan önce hamile olmadığınızdan emin olmak için hamilelik testi yapılmalıdır.
 7. Tedaviden en iyi sonucu almak için ilacınızı düzenli bir şekilde kullanınız. İlacınız tamamen bitmeden reçetenize tekrar yazdırınız.
 8. Tedaviniz sırasında, düzensiz adet kanamaları, anormal vajinal kanamalar, akıntı değişiklikleri veya kasıklarda ağrı durumlarından herhangi biri yada birkaçı ile karşılaşırsanız, acilen doktorunuza başvurunuz.
 9. Tedavi süresince karaciğer fonksiyonlarınızı düzenli olarak kontrol ettiriniz. Doktorunuzla randevularınızı ihmal etmeyiniz.
 10. İlacın zararlı etkilere sebep olmadığından emin olmak için doktorunuz belirli aralıklarla mamografi çektirmenizi veya kendi kendinize rutin meme kontrolleri yapmanızı isteyecektir. Doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 11. İlacı kullanmadan önce gebelik testi yaptırınız. Hamileliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi (mesela prezervatif veya diyafram ile birlikte sperm öldürücü jel) kullanınız. Tedaviniz bittikten sonra ki  2 ay boyunca da bu şekilde korununuz.
 12. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır.

 

NOLVADEX 10 mg Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Her gün aynı saatlerde almaya özen gösteriniz.

 

 İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Sıcak basması, bulantı, vajinal kanama veya akıntı, vücutta ödem, ciltte kızarıklık, kaşıntı ve soyulma yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Tamoksifen sitrat
İlaç Marka İsmi: NOLVADEX 10 mg Film Tablet

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir