Nimotop Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Nimodipin’dir. Nimotop Tablet, beyinde bulunan kan damarlarını genişleterek kan akışını düzenleyen bir ilaçtır. Beyin kan damarlarındaki kasılmalara bağlı sinirsel yetersizliklerin önlenmesi, sinir hasarının önlenmesi ve araknoid zarın (beyin ve omiriliği saran 3 zardan biri) altındaki bölgede kanama sonrası durumlarında kullanılır.

Nimotop Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Beyinde bulunan kan damarlarını genişleterek kan akışını düzenleyen bir ilaçtır. Beyin kan damarlarındaki kasılmalara bağlı sinirsel yetersizliklerin önlenmesi, sinir hasarının önlenmesi ve araknoid zarın altındaki bölgede kanama durumlarında kullanılır.
 3. Kendinizi iyi hissetseniz bile doktorunuza danışmadan ilacın alımını durdurmayınız, kullanmaya devam ediniz. İlacın kullanımını bırakmanız halinde durumunuz kötüleşebilir.
 4. 65 yaş üstü hastaların, bu ilacın yan etkilerine maruz kalmaları daha yüksektir.
 5. Bu ilacı kullanırken kesinlikle alkol almamalısınız. Çünkü alkol ilacın yan etkilerini artırabilir. Alkol, tansiyonun düşmesine sebep olabilir, uyuşukluk halini ve baş dönmesi halini artırabilir.
 6. Eğer  karaciğer rahatsızlığınız veya ağır böbrek yetmezliğiniz varsa ya da geçmişte yaşanmış yavaş kalp ritmi, konjestif kalp yetmezliği ya da kalp krizi veya düşük tansiyonunuz ya da yüksek tansiyonunuz varsa durumunuzu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için dozaj ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyacınız olabilir.
 7. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için ilacı düzenli bir şekilde kullanınız.
 8. İlacın kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettirmeniz gerekmektedir. Ayrıca karaciğer fonsiyonlarınızın da test ettirilmesi gerekebilir.
 9. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Doğmamış bebeğe zarar verebilir.

Nimotop Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Tercihen yemeklerle birlikte veya aç karnına alınabilir.

 

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Hızlı ya da yavaş kalp atışları yan etki olarak görülebilir. Acilen doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi:  Nimodipin

İlaç Marka İsmi: Nimotop Tablet

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir