NIMES Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Nimesulid‘ tir. NIMES 100 mg Tablet, vücutta  iltihap ve ağrıya sebep olan hormonları azaltarak, iltihap giderici ve ağrı kesici etkiler gösterir. Ayrıca ateş düşürücü  etkisi de mevcuttur. NIMES, aniden şiddetli başlayan, kısa süren (akut) ağrıların giderilmesinde; bayanlarda adet dönemi (primer dismenore ) ağrıları, kaza veya spor yaralanmalarına bağlı burkulma, incinme ve ezilme sonucu gelişen şişlik ve ağrılar, bel ağrısı, sırt ağrısı, boyun ağrısı gibi akut kas-iskelet sistemi ağrıları, romatizmal ağrılar  ve ağrılı osteoartrit (eklemlerde harabiyet ve kireçlenme) belirtilerinin kısa süreli tedavisinde kullanılmaktadır.

 

NIMES 100 mg Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. NİMES Tablet’in  etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. NIMES, vücutta iltihaba ve ağrıya sebep olan hormonları azaltan, iltihap önleyici ve ağrı kesici bir ilaçtır.
 3. •15 günden fazla kullanılmamalıdır. Uzun süreli kullanımdan kaçınılmalıdır.
 4. Daha önceden aspirin ve türevlerinden herhangi bir ilaç kullandığınızda astım atağı, nazal polip, nezle veya derinizde alerjik reaksiyonlar geliştiyse; NİMES Tablet’i kullanmayınız. NİMES’le tedaviniz sırasında bu belirtilerden herhangi biri görüldüğünde ilacın kullanımını derhal kesiniz.
 5. Eğer süregelen iltihaplı bağırsak hastalığınız, aktif veya tekrarlayan mide ve bağırsak ülseriniz varsa ya da kanamanız, ciddi karaciğer veya böbrek yetmezliği ya da  ciddi kalp yetmezliği, beyin kanaması geçmişi veya devam eden herhangi bir kanama ya da  açıklanamayan kan hücre oluşumunda bozukluk, alkol veya ilaç bağımlılığı durumlarından herhangi birine sahipseniz; NİMES Tablet’i kullanmayınız.
 6. Bazı durumlarda NIMES Tablet kullanımı özel dikkat gerektirir. Eğer herhangi bir sağlık sorununuz  özellikle  kalp rahatsızlığı, kalp yetmezliğiniz varsa veya daha önceden geçirmiş olduğunuz kalp krizi ya da  felç öyküsü, kontrol altına alınamayan yüksek tansiyon, kanama ve pıhtılaşma bozukluğu, kansızlık (anemi), astım, saman nezlesi, burunda  polip ve akıntı, karaciğer veya böbrek  fonksiyon bozukluğu, mide ülseri veya mide kanaması geçmişi, kolit, crohn hastalığı gibi iltihabi bağırsak hastalığı veya  şu an var olan hazımsızlık, mide ekşimesi gibi sindirim sistemi problemleriniz varsa ya da 65 yaşın üzerindeyseniz ; doktorunuzu bilgilendirmeden bu ilacı kullanmayınız.
 7. Yaşlı yetişkinlerde mide ve bağırsaklarla ilgili NİMES Tablet’in yan etkilerine maruz kalma riski daha fazladır.
 8. NİMES Tablet’in kullanımı kadınlarda doğurganlığa zarar verebilir. Eğer kısırlık tedavisi görüyorsanız veya gebe kalmak için tedavi görüyorsanız bu ilacı kullanmayınız.
 9. •12 yaşından küçük çocuklarda kullanmayınız.
 10. Tedaviniz süresince alkol almayınız. Alkolle birlikte kullanımı karaciğer hasarına sebebiyet verebilir.
 11. NİMES Tablet’in kullanımı bazı hastalarda sersemlik, baş dönmesi gibi yan etkilere sebep olabilir. Eğer bu yan etkiler sizde de görülürse, araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 12. NİMES Tablet, hamilelik döneminde özellikle son 3 ayda ve emzirme döneminde kullanılmamalıdır. Anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

NIMES 100 mg Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz NIMES Tablet’i nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. NIMES Tablet’in her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte yemeklerden sonra tok karnına alınız.
 3. 12 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinlere günlük önerilen doz: günde 2 defa 1 NİMES Tablet şeklinde kullanılabilir.

 

NIMES 100 mg Tablet’in Doz Aşımı ve Tedavisi :

Akut NSAİİ doz aşımının semptomları genellikle destekleyici bakımla geri dönüşümlü olan uyuşukluk, uyku hali, bulantı, kusma ve epigastrik ağrı ile sınırlıdır. Gastrointestinal kanama gerçekleşebilir. Nadir görülmekle birlikte hipertansiyon, akut böbrek yetmezliği, solunum bozukluğu ve koma ortaya çıkabilir. NSAİİ’lerin terapötik alımıyla anafilaktoid reaksiyonların görüldüğü bildirilmiştir ve bu, doz aşımını takiben de ortaya çıkabilir.
Hastalar NSAİİ doz aşımını takiben semptomatik ve destekleyici bakıma alınmalıdır. Belli bir antidotu yoktur. Nimesulidin hemodiyalizle temizlendiğine dair bilgi yoktur, ancak yüksek plazma protein bağlanma değeri (% 97.5’e kadar) temel alınırsa, diyalizin doz aşımı durumlarında yararlı olması muhtemel değildir. Alınmasından itibaren 4 saat içinde semptomlar görülen hastalarda veya yüksek doz aşımını takiben görülen hastalarda kusturma ve/veya aktif kömür (yetişkinlerde 60 – 100 g arası) ve/veya ozmotik katartik endike olabilir. Yüksek protein bağlanma özelliğine bağlı olarak zorlu diürez, idrarın alkalileştirilmesi, hemodiyaliz ya da hemoperfüzyon yararlı olmayabilir. Renal ve hepatik fonksiyonlar gözlenmelidir

 

NIMES 100 mg Tablet’in Olası Yan Etkileri :

 1. NIMES ilacı aldıktan sonra, karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi ilaca karşı alerjik  bir durum gelişirse acilen hekime haber verilmelidir.
 2. NIMES Tablet’in yaygın örülen yan etkileri: İshal, bulantı, kusma ve karaciğer enzimlerinde artış.

 

İlaç Etken Maddesi: Nimesulid 100 mg
İlaç Marka İsmi: NIMES 100 mg Tablet

Ruhsat sahibi : SANOVEL İLAÇ SAN. VE TİC. A.Ş.
Adresi : 34460 İstinye – İstanbul
Tel : (212) 362 18 00
Fax : (212) 362 1

Üretici firma : Sanovel İlaç San. ve Tic. A.Ş.
34580 Silivri – İstanbul

NİMES 100 mg Tablet kullanma talimatı


NİMES 100 mg Tablet kullanma talimatı


ÜRÜN ADI: NİMES 100 mg Tablet

FARMASÖTİK FORM: Tablet. Soluk saman sarısı renginde, çentikli, yuvarlak tabletler

FARMASÖTİK ÖZELLİKLERİ
Yardımcı maddelerin listesi
Laktoz monohidrat 150. 00 mg
Mikrokristalin selüloz
Sodyum nişasta glikolat 35.00 mg
Hidroksipropil selüloz
Magnezyum stearat

Farmakoterapötik grubu: Antiinflamatuar ve antiromatizmal ilaçlar
ATC Kodu: M01AX17
Nimesulid prostaglandin sentez enzimi siklo-oksijenezi inhibe eden analjezik, antipiretik özelliği olan NSAİİ’dir.

Terapötik Endikasyonlar
Nimes, akut ağrı ve primer dismenorenin semptomatik tedavisinde endikedir.

Kontrendikasyonlar
NİMES, nimesulide veya içeriğindeki herhangi bir yardımcı maddeye karşı bilinen aşırı duyarlılığı bulunan hastalarda,
– Geçmişinde asetilsalisilik asit veya diğer non-steroid antienflamatuar ilaçlara (NSAİİ) karşı hipersensitivite reaksiyonu (örneğin bronkospazm, rinit,ürtiker gibi) olan hastalarda,
– Nimesulide karşı hepatotoksik reaksiyon hikayesi olan hastalarda,
– Hepatotoksik potansiyeli olan ilaçlarla eş zamanlı kullanımı
– Alkol ve ilaç bağımlılığı olanlarda
– Aktif gastrik veya duodenal ülser, nüks eden ülser hikayesi olan hastalar veya gastrointestinal (GI) kanaması olanlarda, serebrovasküler kanama veya diğer aktif kanamalar ya da kanama düzensizlikleri olanlarda,
– Şiddetli koagulasyon bozukluğu olanlarda,
– Şiddetli kalp yetmezliği olanlarda,
– Şiddetli böbrek fonksiyon bozukluğu olan hastalarda,
– Karaciğer yetmezliği olanlarda,
– Ateş ve/veya grip benzeri belirtisi olan hastalarda
– 12 yaşından küçük çocuklarda,
– Gebeliğin üçüncü üç aylık döneminde ve emzirme döneminde kontrendikedir.
– Koroner arter bypass greft (CABG) cerrahisi durumlarında perioperatif ağrı tedavisinde
kontrendikedir.
Pozoloji / uygulama sıklığı ve süresi:
Doktor tarafından başka şekilde önerilmediği takdirde, yetişkinlerde tavsiye edilen doz günde
2 defa 100 mg’dır.
Tabletler bir miktar sıvı ile yutulmalıdır. Yiyeceklerle birlikte alınması ilacın emilimini ve
biyoyararlanımını etkilemez. Hasta uyumunu artırmak için yemekten sonra alınması tavsiye
edilir.
İstenmeyen etkilerin ortaya çıkışını azaltmak için nimesulid etkili olan en düşük dozda ve en kısa süre boyunca kullanılmalıdır. En uzun tedavi süresi 15 gündür.

Nimesulid ile tedavi sırasında, hastalar diğer analjezikleri kullanmamaları yönünde uyarılmalıdır. Farklı NSAİİ’lerin eşzamanlı kullanımı tavsiye edilmemektedir. İlaç kullanımı sürecinde ateş ve/veya grip benzeri bulgular gelişirse ilacın kesilmesi uygundur.
Nimesulid, kullanımı kadınlarda doğurganlığa zarar verebilir ve gebe kalmayı deneyen kadınlar için tavsiye edilmemektedir. Gebe kalma zorluğu yaşayan veya infertilite araştırmasında olan kadınlarda nimesulidin kesilmesi düşünülmelidir.
12 yaşından küçük çocuklarda sistemik etkili formların kullanımı kontrendikedir.
Mümkün olan en kısa süre boyunca nimesulid kullanılmasıyla yan etkilerin riski azaltılabilir. İyileşme görülmemesi halinde tedavi kesilmelidir. İstenmeyen etkilerin ortaya çıkışını azaltmak için nimesulid etkili olan en düşük dozda ve en kısa süre boyunca kullanılmalıdır. En uzun tedavi süresi 15 gündür. İyileşme görülmemesi halinde tedavi kesilmelidir.
NİMES tabletler laktoz içerir. Galaktoz intoleransı, lapp laktoz yetmezliği veya glukozgalaktoz malabsorbsiyonu gibi nadir genetik problemli hastalar bu ilacı kullanılmamalıdır.
Bu tıbbi ürün her dozunda 23 mg’dan daha az sodyum ihtiva eder. Dozu nedeni ile herhangi bir uyarı gerekmemektedir.

Nimesulid’in süt ile atılmasına yönelik fizikokimyasal ve eldeki farmakodinamik/toksikolojik veriler nedeniyle memedeki çocuk açısından bir risk olduğu göz ardı edilemez. Nimesulid emzirme döneminde kullanılmamalıdır.

Nimesulid’in gebe kadınlarda kullanımına ilişkin yeterli veri mevcut değildir.
Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar üreme toksisitesinin bulunduğunu göstermiştir. İnsanlara yönelik potansiyel risk bilinmemektedir. NİMES gerekli olmadıkça gebelik döneminde kullanılmamalıdır.
Gebeliğin 3.trimesterinde kontrendikedir.
Diğer NSAİİ’ler gibi nimesulid gebe kalmaya çalışan kadınlara önerilmemektedir.
NSAİİ’lerin fetüs kardiyovasküler sistemindeki bilinen etkileri yüzünden (ductus arteriosus’un kapanması) gebelikte (özellikle geç dönem) kullanımında kaçınılmalıdır.

NİMES’in yan etkileri:

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunuza söyleyiniz:
 İshal, bulantı, kusma
 Karaciğer enzimlerinin artışı
Bunlar NİMES’in hafif yan etkileridir

Aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz, hemen doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:
 Kansızlık, kanda eozinofil (bir tür alerji hücresi) sayısında artış
 Aşırı duyarlılık
 Kan potasyum düzeyinin normalin üstünde olması
 Endişe, sinirlilik, kabus görme
 Sersemlik hali
 Bulanık görme
 Baş dönmesi
 Kalp atımının hızlanması
 Hipertansiyon, kanama, kan basıncının dalgalanması, deride kızarmalar
 Nefes darlığı, nefes almada güçlük
 Kabızlık, gaz, gastrit
 Kaşıntı, döküntü, terleme artışı
 Ağrılı idrar yapma, idrarda kan görülmesi, idrar yapamama
 Ödem, keyifsizlik, bitkinlik
Bunların hepsi ciddi yan etkilerdir. Acil tıbbi müdahale gerekebilir

Aşağıdakilerden biri olursa, NİMES’i kullanmayı durdurunuz ve DERHAL doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:
Eğer;
 Trombosit sayısında azalma, kandaki tüm hücrelerde azalma, ateş, deride iğne başı şeklinde kırmızı morarmalar, bilinç bulanıklığı, baş ağrısı ve trombositlerin sayısında azalma ile görülen hastalık
 Baş ağrısı, uyku hali, beyin dokusundaki değişiklikler
 Görme rahatsızlıkları
 Astım ve nefes darlığı
 Karın ağrısı, hazımsızlık, ağzı içinde iltihaplanma, kanamaya bağlı katran renkli dışkı, mide kanaması, incebarsağın mideyle birleştiği yerde ülser oluşması ve bağırsak delinmesi, gastrik ülser ve mide delinmesi
 Sarılık, kötüleşen sarılık, safra akışının yavaşlaması
 Deri üzerinde oluşan kızarıklık, egzama, kurdeşen, alerji sonucu yüz ve boğazda şişme, genelde kendiliğinden geçen, el, yüz ve ayakta dantele benzer kızarıklık oluşturan, aşırı duyarlılık durumu, Stevens Johnson sendromu, deride içi sıvı dolu kabarcıklarla seyreden ciddi bir hastalık,
 Böbrek yetmezliği, idrar atılımında azalma, böbrek iltihaplanması
 Vücut sıcaklığında düşme
Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir. Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise, acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir

 

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir