NIKSEN Şampuan

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Permetrin’dir. NIKSEN Şampuan, baş biti ve bit yumurtalarını öldürücü etkisi vardır. Başta görülen  bit enfeksiyonu (Pediculus humanus capitis) tedavisinde kullanılır.

NIKSEN Şampuan Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Başta görülen  bit enfeksiyonu (Pediculus humanus capitis) tedavisinde kullanılır.
 3. Şampuanı size reçete edilen sürenin tamamı boyunca kullanınız. Bit enfeksiyonu tamamıyla temizlenmeden de belirtilerde iyileşmeler görülebilir. Eğer belirtilerinizde iyileşme görülmezse ya da daha da kötüleşirse acilen doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.
 4. Bit enfeksiyonunun tekrarlamaması için tüm giysilerinizi, çarşaflarınızı, taraklarınızı, fırçalarınızı sıcak su içinde güçlü bir temizleyici ile iyice yıkayınız. Yıkanamayan eşyalarınız için özel bit kontrol spreyleri kullanınız.
 5. Aile içindeki bireylere bit bulaşıp bulaşmadığını kontrol ediniz. Bit tarak, saç fırçası, saç bantları ve şapka yoluyla  ya da kafa kafaya temasla bulaşabilir.
 6. Şampuanı, ilk uygulamadan sonra en az 7 veya 10 gün bekleyip, ikinci uygulamayı yapınız.
 7. Ağzınıza, burnunuza,  gözünüze temas ettirmeyiniz. Teması halinde bol su ile yıkayınız.
 8. Yaralı, kesik ve yanık ciltlere uygulamayınız.
 9. Bit enfeksiyonu bulaşıcı olduğundan  enfeksiyon tamamıyla iyileşene kadar  çevrenizdekilerle yakın temastan kaçınınız. Ayrıca yastık, yatak çarşafı, saç tokası, tarak, şapka gibi kişisel eşyalarınızı etrafınızdaki kişilerle paylaşmaktan kaçınınız.
 10. Şampuanı 2 yaşından küçük bebeklerde kullanmayınız.
 11. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

NIKSEN Şampuan’ın kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Saçlarınızı kremsiz bir şampuan ile yıkayınız. Durulayınız ve havlu ile çok az kurulayınız. Saçlarınız nemli iken ilacı saçlarınızın diplerine masaj yaparak köpürtünüz. 10 dakika bekleyiniz ve  sıcak su ile durulayınız. Saçınızdan bit yumurtalarını almak için sirke temizleme tarağını kullanınız. İlk uygulamadan sonra hala canlı bit gözüküyorsa, 7 gün sonra şampuanı tekrar uygulayınız.
 3. Kasık biti tedavisinde de aynı uygulama yapılır. anüs bölgesi, kasık çevresi ve uylukların iç kısımlarından dizlere kadar olan tüylü bölgeleri kaplayacak şekilde sürünüz. 10 dakika bekleyip, sıcak su ile köpürtünüz ve sonra tamamen durulayınız. İlacın rektum veya vajina içine kaçmamasına dikkat ediniz. Kasık bölgesindeki bit yumurtalarını temizlemek için sirke temizleme tarağı kullanmanız gerekebilir. Sirke temizleme tarağını kullanırken tüyler hafif nemli olmalıdır. İlk uygulamadan sonra hala canlı bit gözüküyorsa, 7 gün sonra şampuanı tekrar uygulayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kaşıntı, döküntü, kızarıklık, batma hissi ve şişlik seyrek görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Permetrin
İlaç Marka İsmi:  NIKSEN Şampuan

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir