Niaspan Uzatılmış Salımlı Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etkin maddesi Niasin (Nikotinik asit)’tir. Niaspan Uzatılmış Salımlı Tablet, vücutta doğal yollarla üretilen niasin eksikliğini gideren bir B  (B3) vitaminidir. Vücutta doğal olarak üretilen niasin eksikliğinin giderilmesi ve önlenmesi, yüksek kolesterol rahatsızlığı, yüksek kolesterolü olan ve kalp krizi geçirmiş hastalarda kalp krizi riskinin önlenmesi ve koroner atardamar hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

Niaspan Uzatılmış Salımlı Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Vücutta doğal olarak üretilen niasin eksikliğinin giderilmesi ve önlenmesi, yüksek kolesterol rahatsızlığı, yüksek kolesterolü olan ve kalp krizi geçirmiş hastalarda kalp krizi riskinin önlenmesi ve koroner atardamar hastalıklarının tedavisinde kullanılır.
 3. Eğer ciddi karaciğer rahatsızlığınız varsa veya mide ülseriniz ya da kanamanız varsa bu ilacı kullanmayınız.
 4. Bu ilaç ile birlikte kolestiramin almaktan sakınınız. Kolestiromini, bu ilacın  kullanımından en az 4 veya 6 saat önce veya sonra alınız.
 5. Bu ilaç, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi şeklinin yalnızca bir parçasıdır. Diyet, ilaç tedavisi, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı şekilde uymalısınız.
 6. Tedaviniz sırasında ilacın durumunuzu  iyileştirdiğinden emin olmanız için,  kan değerlerinizi tahlil ettirmelisiniz. Ayrıca karaciğer ve böbrek fonksiyonlarınızı da test ettirmelisiniz.
 7. Eğer karaciğer hastalığınız, böbrek hastalığınız varsa veya şeker hastalığı, gut hastalığı, kalp hastalığı ve kontrol altında olmayan göğüs ağrısı (anjina, mide ülseri ya da çizgili kas zayıflığı rahatsızlığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına veya spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 8. İlacın alımından kısa bir süre sonra alkol veya sıcak içecekler tüketmeyiniz. İlacınızı aldıktan kısa bir süre sonra alkol veya sıcak içecekler tüketmek karaciğerinizde hasara ve yüz renginizin kızarmasına sebep olabilir.
 9. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız. Doğmamış bebeğe ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Niaspan Uzatılmış Salımlı Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı bir bardak dolusu soğuk su ile birlikte alınız.

 İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kas ağrısı, güçsüzlük, ateş ve halsizlikle birlikte görülen grip belirtileri, koyu renkli idrar, vücutta şişlik, hızlı ve çarpıntılı kalp atışları, nefes darlığı hissetme, baş dönmesi, bayılma durumlarından herhangi biri veya birkaçı görüldüğünde tıbbi yardım için derhal doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Niasin (Nikotinik asit)

İlaç Marka İsmi: Niaspan Uzatılmış Salımlı Tablet

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir