Nexium Oral Süspansiyon İçin Enterik Kaplı Granüller İçeren Saşe

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Esomeprazol magnezyum trihidrat‘ tır. Nexium Oral Süspansiyon İçin Enterik Kaplı Granüller İçeren Saşe, midede üretilen asit miktarını azaltan bir proton pompası inhibitörüdür.  Midede üretilen asit miktarını azaltarak çalışır. NEXIUM, aşırı  mide asidinin meydana getirdiği gastroözofajeal reflü ( asit ve mide içeriğinin yemek borusundan ağıza gelmesi.) hastalığı eşliğinde gelişen mide yanması ve kusma gibi hastalık belirtilerinin tedavisinde ve  eroziv özofajitin (mide içeriği ve asidin yemek borusuna kaçmasından dolayı oluşan yemek borusu iltihaplanması ve ağrı)  tedavisinde ve tekrarının önlenmesinde; mide ve on iki parmak bağırsağı ülseri (endoskopik olarak kanıtlanmış) olan hastalarda kanamanın önlenmesinde ve hastalık belirtilerinin iyileştirilmesinde;  Zollinger-Ellison sendromu gibi aşırı mide asidini içeren diğer durumlarda asit salgılanmasının  engellenmesinde;  H.pylori (Helicobacter pylori)’nin neden olduğu duodenal ve gastrik ülserlerin uygun bir antibiyotik kombinasyonu ile birlikte tedavisinde ve tekrarının önlenmesinde; sürekli steroid olmayan yangı giderici (aspirin, ketoprofen, ibuprofen, piroksikam gibi)  ilaçlar ile tedavi gören hastalarda bu ilaçların neden olduğu ülserlerin önlenmesinde ve tedavisinde kullanılır.

 

Nexium Oral Süspansiyon İçin Enterik Kaplı Granüller İçeren Saşe Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. NEXIUM, midede üretilen asit miktarını azaltır.
 3. Eğer ilacın kullanımı sırasında karın ağrısı, hazımsızlık, kan veya gıda kusma, siyah veya kanlı dışkı gibi durumlardan herhangi biri ile karşılaşırsanız, acilen doktorunuza başvurunuz.
 4. Eğer ağır karaciğer hastalığınız veya böbrek hastalığınız varsa; NEXIUM‘ u kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu anlatınız. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ihtiyaç duyabilirsiniz.
 5. Eğer, Atazanavir içeren ilaçlardan (HIV tedavisi için) herhangi birini kullanıyorsanız, NEXIUM‘ u   kullanmayınız.
 6. Göğüste ağrılı yanma hissi sıklıkla kalp krizinin erken belirtileriyle karıştırılır. Eğer göğüs ağrısı ya da ağırlık çökmesi hissi, baş dönmesi, kol veya omuza yayılan ağrı, terleme, bulantı, kusma, genel olarak hasta hissetme gibi belirtilere sahipseniz  tıbbi yardım için acilen doktorunuza başvurun.
 7. İlacın 1 yıldan uzun süre kullanımı kalça, bilek ya da omurga kırık riskini çok az da olsa arttırabilir. Eğer
  osteoporozunuz varsa ya da kortikosteroid ahyorsamz; NEXIUM‘ u kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz.
 8. Tedaviniz sırasında, kanınızda magnezyum seviyesinde düşme olur.  Düşük  magnezyum seviyeleri, bitkinlik, istemsiz kas kasılmaları, oryantasyon bozukluğu,  baş dönmesi, kalp atış hızında artış şeklinde görülebilir. Eğer bu belirtilerden herhangi biri görüldüğünde, hemen doktorunuza danışınız. Düşük magnezyum seviyeleri, kanda potasyum ya da kalsiyum seviyelerinde de azalmaya yol açabilir.
  Doktorunuz sizin magnezyum seviyelerinizi izlemek için düzenli kan testi yaptırmanızı isteyebilir.
 9. Tedaviniz tamamlanmadan da belirtilerinizde iyileşmeler görülebilir. Ancak ilacınızı doktorunuzun size reçete ettiği süre boyunca kullanmaya devam ediniz.
 10. 1-18 yaş arası ççocuklar ve ergenlerde kullanılabilir.
 11. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

 

Nexium Oral Süspansiyon İçin Enterik Kaplı Granüller İçeren Saşe’nin Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Saşe içeriğini içinde bir miktar su  bulunan bardağa boşaltınız ve karıştırarak tozun çözünmesini sağlayınız. İlacınız tamamen eridikten sonra koyulaşması için birkaç dakika bekleyiniz ve bir daha karıştırarak bekletmeden içiniz.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Bilinç bulanıklığı, kaslarda güçsüzlük, halüsinasyonlar, irade dışı kasılmalar ve sarılık gibi ciddi yan etkilerden herhangi biri veya birkaçı görüldüğünde ilacın kullanımını durdurup, acilen doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi:   Esomeprazol magnezyum trihidrat
İlaç Marka İsmi:  Nexium Oral Süspansiyon İçin Enterik Kaplı Granüller İçeren Saşe

Nexium Oral Süspansiyon İçin Enterik Kaplı Granüller İçeren Saşe kullanma talimatı


Nexium Oral Süspansiyon İçin Enterik Kaplı Granüller İçeren Saşe kullanma talimatı

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir