Nerisona C Krem

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi  Diflukortolon valerat (1 mg) ve Klorkinaldol (10 mg)‘dur. Nerisona C Krem, vücutta kızarıklığa, şişliğe ve iltihaba neden olan kimyasalların etkilerini azaltan, mantar ve bakterilerin cilt üzerinde çoğalmalarını engelleyen bir kremdir.  Ayrıca kaşıntı önleyici, iyileştirici ve kan damarlarını büzücü etkisi de vardır. Ağır iltihabi veya egzamalarla birlikte görülen derinin bakteri veya mantar enfeksiyonlarının, mayalar ve maya benzeri mantarların ve küf mantarlarının başlangıç ve idame tedavisi  için uygundur. İltihabi ve alerjik deri hastalıklarında görülen kaşıntı, kızarıklık, yanma hissi, sızı, deride tabaka oluşumu, cilt kalınlaşması gibi belirtileri azaltır, bakteri, mantar, maya ve küflerin oluşumunu önler. Nerisona C, saç, deri ve tırnaklarda görülen mantar enfeksiyonu (tinea), el ayasında ve ayak tabanında görülen bakteri kökenli içi irin dolu kabarcıklarla belirgin bölgesel cilt enfeksiyonunun yayılması (bakterid); bakteri veya mantar kökenli egzama, varisler ile ilgili egzama (fakat direk bacaklardaki yaralar üzerine değil); metal para veya disk şeklindeki iltihaplı yaralarla belirgin deri iltihabı (diskoid egzama); deride yağ bezlerinin yoğun olduğu yerlerde ( genellikle yüz, saçlı deri ve vücudun üst kısmında) görülen iltihaplı ve kaşıntılı bir cilt hastalığı (unna hastalığı);  sarımsı kabuk ve içi irin dolu kabarcıklarla belirgin, bulaşıcı cilt hastalığı (impetigo); genellikle boyun, göğüs, kolların üst kısımları  ve sırtta görülen beyazdan pembeye veya bronz renkten kahverengiye kadar değişen renklerdeki lekeler ve hafif pullanma ile belirgin mantar enfeksiyonu (tinea versicolor); deride görülen candida kaynaklı mantar enfeksiyonu (kutanöz kandidiyazis); ayak parmak araları, kasık bölgesi, dış genital organlar, koltuk altı, meme altları ve testisler üzerinde ince kabuklaşma gösteren kırmızı veya kahverengi lekelerle belirgin bulaşıcı deri hastalığı (eritrazma) tedavisinde  kullanılmaktadır.

 

Nerisona C Krem Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Nerisona C, iltihabi ve alerjik deri hastalıklarında görülen kaşıntı, kızarıklık, yanma hissi, sızı, deride tabaka oluşumu, cilt kalınlaşması gibi belirtileri azaltır, bakteri, mantar, maya ve küflerin oluşumunu önler.
 3. Eğer herhangi bir ilaca karşı alerjiniz veya virüs kaynaklı herhangi bir türde cilt enfeksiyonu (uçuk, su çiçeği, çiçek hastalığı gibi); ağız çevresindeki iltihaplı yaralar, gül hastalığı veya aşı sonrası görülen deri reaksiyonlarınız varsa; kullanmayınız.
 4. Göz tansiyonu (glokom) oluşabileceğinden, göz çevresine uygulamayınız.
 5. Doktor tavsiyesi olmadan bebekler ve çocuklarda kullanmayınız. Çocuklar ilacın yan etkilerine karşı daha hassastırlar.
 6. Eğer bir çocuğun bebek bezi bölgesi tedavi ediliyorsa sıkı ve dar bezler kullanmayınız. Tedavi edilen bölgeyi sarmak, cildin emdiği ilaç miktarını artırabilir.
 7. Tedavi edilen bölgeyi hava almayacak şekilde kapatmayınız ya da bandajlamayınız.
 8. Kremi kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate alınız. Enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşmeler görülebilir.
 9. Yıkandıktan sonra, hastalıklı bölgeyi iyice kurulayınız ve kullandığınız bez ve havluları her gün değiştiriniz.
 10. Tedavinin tam olarak başarıya ulaşması için hijyenik şartlara düzenle uyulmalıdır. Çamaşırlarınız ( bezler, havlular, çoraplar ve iç çamaşırlar) mümkün olduğunca pamuklu olmalı, her gün değiştirilmeli ve kaynatılmalıdır.
 11. İlacın  uygulandığı yerin hava almasını engelleyecek giysiler giymeyiniz. Bol, gevşek  ve pamuklu kıyafetler giymelisiniz. Tedavi edilen yer ayaklarınız ise pamuklu çorap, sandalet  ve hava dolaşımını sağlayabilecek ayakkabılar giyiniz. Genellikle ayaklarınızı kuru tutunuz.
 12. İlacı uyguladığınız bölgede şiddetli yanma, tahriş, kızarıklık, ağrı veya sızıntı gibi durumlardan herhangi biri görüldüğünde ilacı kullanmayı bırakıp, derhal doktorunuza başvurunuz.
 13. Tedavi sırasında, ciltte tahrişe sebep olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınınız.
 14. İlacı kullanmaya başladıktan sonra belirtilerinizde iyileşme görülmez ya da daha kötüleşirse doktorunuzla görüşünüz.
 15. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktora danışmadan kullanmamalı, geniş alanlara ve uzun süreli kullanımdan kaçınılmalıdır.

 

Nerisona C Krem’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacı uygulayacağız bölgeyi temizleyiniz ve iyice kurulayınız. Parmağınızla  ufak miktarda aldığınız kremi hastalıklı bölge ve çevresine ince bir tabaka halinde yayıp hafif hareketlerle sürünüz.
 3. Üzerini hava almayacak şekilde kapatmayınız veya bandajlamayınız.
 4. Doktorunuz başka bir şekilde önermediği taktirde günde 2 defa veya hatta tedavinin
  başlangıcında 3 defa uygulayınız. Belirtilerde iyileşme görüldükten sonra günde 1 defa uygulanması yeterlidir.
 5. Bebekler, çocuklar ve yetişkinlerde tedavi süresi en fazla  3 haftadır.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Uygulanan bölgede kaşıntı, kızarıklık, yanma ve kabartı seyrek görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Diflukortolon valerat, Klorkinaldol
İlaç Marka İsmi:   Nerisona C Krem

Nerisona C Krem kullanma talimatı


Nerisona-C-Krem-İlaç-Prospektüsü

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir