Nauzex IV Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Ampul

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi antiemetik ilaçlardan Ondansetron hidroklorür dihidrat’dır. NAUZEX 8 mg/4 ml  IV enjeksiyonluk çözelti içeren ampul, vücutta mide bulantısı ve kusmayı uyaran kimyasalların etkilerini engelleyerek çalışan bir ilaçtır. NAUZEX , kanser hastalarına, kemoterapi ve radyasyon terapisi sebebiyle oluşabilecek kusma ve bulantı durumlarını engellemek amacıyla verilir; NAUZEX Ampul cerrahi sonrası oluşabilecek bulantıyı engellemek amacıyla da kullanılabilir.

 

Nauzex IV Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Ampul Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

  1. NAUZEX, kutu içinde 1 adet 4 ml’lik  çözelti bulunan renksiz cam ampul şeklinde satışa sunulmuştur.
  2. İlacın etken maddesine alerjiniz (aşırı hassasiyetiniz) var ise ya da Apomorfin etken maddeli parkinson ilacı alıyor iseniz; NAUZEX kullanmanız önerilmez.
  3. Eğer  karaciğer hastalığınız ya da kişisel veya ailesel uzun QT sendromu öyküsü  ya da yakın tarihte mide veya bağırsak ameliyatı olduysanız; bu tedavi uygulanmadan önce muhakkak hekiminize söyleyiniz. NAUZEX Ampul’ü güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için hekiminiz doz ayarlamalarına ve belirli  bazı testlerin yapılmasına gerek duyabilir.
  4. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde NAUZEX ilacı hekiminize danışmadan kullanmayınız.

 

Nauzex IV Enjeksiyonluk Çözelti İçeren Ampul’ün Kullanım Şekli :

  1. Hekiminiz NAUZEX ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen hekiminizin direktiflerine tamı tamına uyunuz.
  2. NAUZEX Ampul, toplardamar içine enjeksiyon ya da toplardamara infüzyon yoluyla uygulanır.

 

İlacın Olası Yan Etkileri

  1. NAUZEX kullanırken, karın ağrısı, nefes almada zorluk, kurdeşen, yüzde, dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda hekiminizi bilgilendiriniz.
  2. NAUZEX Ampul ile tedavide nadiren de olsa görme bulanıklığı, endişe hali, kalp atışlarında düzensizlik, yavaşlama, düşük tansiyon veya bayılacakmış gibi hissetme ya da bayılma görüldüğünde, NAUZEX alımını kesip, hekime durumu bildiriniz.
  3. Vücut ısısında artış, kabızlık veya baş ağrısı NAUZEX 8 mg IV Ampul’ün yaygın yan etkisidir.

 

İlaç Etken Maddesi: Ondansetron hidroklorür dihidrat
İlaç Marka İsmi: NAUZEX 8 mg/4 mL IV enjeksiyonluk çözelti içeren ampul
T.C. Sağlık Bakanlığının Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki  ilaç sınıflamasında ; Sindirim sistemi ve metabolizma, Bulantı ve kusmada kullanılan ilaçlar, Serotonin (5HT3) antagonistleri, Ondansetron hidroklorür olarak sınıflandırılmış, A04AA01 ATC koduyla yer alır. Piyasada normal reçeteyle satışı yapılan NAUZEX’in ruhsatı  KEYMEN İLAÇ SAN. VE TİC. A.Ş.’ne aittir; üretimini MEFAR İLAÇ SANAYİ yapmaktadır.
NAUZEX ilaç hakkında detaylı açıklamalarla hastanın bilgilendirilmesi için;
—NAUZEX nedir ve ne için kullanılır;
—NAUZEX uygulanmadan önce bilinmesi gereken hususlar ve alınacak tedbirler, hamilelikte ve emzirenlerde kullanılabilir mi; hangi  ilaç veya ürünlerle etkileşime girer ve kontrendikeleri nelerdir;
—NAUZEX  uygulanım şekli ve nasıl kullanılır
—NAUZEX kullanımına bağlı istenmeyen etkileri nelerdir;
—NAUZEX’in saklanması; sorularına cevaben KEYMEN İLAÇ SANAYİ’nin aşağıdaki prospektüsünde daha geniş kapsamlı bilgi bulunmaktadır.
NAUZEX 8 mg/4 ml IV enjeksiyonluk çözelti içeren ampul prospektüsü, kullanma talimatı
NAUZEX 8 mg-4 ml IV enjeksiyonluk çözelti içeren ampul prospektüsü, kullanma talimatı

NAUZEX 8 mg/4 ml IV enjeksiyonluk çözelti içeren ampul ‘ün  kısa ürün bilgisi
NAUZEX 8 mg-4 ml IV enjeksiyonluk çözelti içeren ampul 'ün kısa ürün bilgisi

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir