Nasovine Nazal Sprey

Endikasyon Bilgisi:

İlacın etken maddesi  Ksilometazolin hidroklorür’dür. Nasovine Nazal Sprey, burundaki kan damarlarının genişlemesi sebebiyle oluşan burun tıkanıklığını gidermek için kan damarlarını daraltarak (büzerek) çalışan bir ilaçtır. Burun ve sinüzlerde kan damarlarının daralması tıkanıklığın azalmasını sağlar.  Mevsimlere bağlı alerjik nezle (saman nezlesi)  veya  kısa süre içerisinde gelişen başka bir nezle ile ilgili olan burun tıkanıklıkları; yeni başlamış nezle; bir enfeksiyon ya da alerji olmaksızın burunda meydana gelen tıkanıklıklar; orta kulak iltihabı; burun çevresinde bulunan sinüslerin iltihaplanmasıyla oluşan burun tıkanıklıkları ve burun veya burun çevresinde bulunan sinüzler ile ilgili operasyonları kolaylaştırmak ve burun boşluğunun incelenmesini (rinoskopi) kolaylaştırmak için kullanılır.

Nasovine Nazal Sprey Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Burundaki kan damarlarının genişlemesi sebebiyle oluşan burun tıkanıklığını gidermek için kan damarlarını daraltarak (büzerek) çalışan bir ilaçtır. Burun ve sinüzlerde kan damarlarının daralması tıkanıklığın azalmasını sağlar.
 3. İlacı 5 günden fazla kullanmayınız. İlacın uzun süre kullanılması burun  dokusunda hasara ve kronik burun tıkanıklığına sebep olabilir. Eğer belirtilerinizde iyileşme olmazsa doktorunuzla görüşünüz.
 4. 6 yaşın altındaki çocuklarda bu ilacı kullanmayınız.
 5. Bu ilaç günde 3 veya 4 defa kullanılmalıdır. ( her 6 saatte bir veya 8 saatte bir)
 6. Eğer prostat büyümesi, yüksek tansiyon, dar açılı göz tansiyonu, şeker hastalığı, kalp hastalığı, atardamarlarda sertleşme, tiroid problemleri, göz  tansiyonu, kalp hastalığı  gibi  rahatsızlıklarınız  var ise bu ilacı kullanmadan önce  doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekmektedir. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 7. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmamalısınız.

 

Nasovine Nazal Sprey’nin kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Kullanmadan önce burnunuzu temizleyiniz. Parmağınızla burun deliklerinden birini kapatınız. Başınızı dik tutup pompanın ucunu diğer burun deliğinize sokup tam nefes alırken ilacı önerilen miktarda  püskürtünüz. Ardından aynı işlemi diğer burun deliğiniz için tekrarlayınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Bu ilacın kullanımı sırasında burunda tıkanma, yanma, hapşırma ve kuruluk gibi hafif yan etkiler görülebilir.

İlaç Etken Maddesi: Ksilometazolin hidroklorür
İlaç Marka İsmi: NASOVINE %0,1 nazal sprey, çözelti
NASOVİNE, sırasıyla, Solunum Sistemi, Nazal İlaçlar, Dekonjestanlar ve Diğer Topikal Kullanılan Nazal Preparatlar, Sempatomimetikler ve Ksilometazolin Hidroklorür olarak sınıflandırılmış şekilde, R01AA07 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında bulunur. Eczaneden normal reçeteyle alabileceğiniz NASOVINE, AVİXA İLAÇ SANAYİ firmasının ürünüdür.
NASOVİNE için kısa bilgi ve prospektüs pdf belgeleri aşağıdadır.( Endikeleri, NASOVİNE ne ilacıdır; ilaca başlamadan önce uyulması gerekenler, kullanımının emziren veya hamile olanlarda uygun olup olmadığı; etkileşme, sakıncaları; faydaları, saklama koşulları; kullanım şekli; dozu; istenmeyen etkilerde yapılacaklar ve tavsiyeler gibi NASOVİNE nazal sprey hakkında bilinmesi gereken hususları kapsar. )

NASOVİNE nazal sprey kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)
NASOVİNE nazal sprey kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)

NASOVİNE nazal sprey kısa ürün bilgisi
NASOVİNE nazal sprey kısa ürün bilgisi

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir