Mycospor Krem

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Bifonazol‘ dur. Mycospor Krem, mantarların cilt üzerinde büyümelerini çoğalmalarını engelleyen bir kremdir. Dermatofitler (cilt hastalıklarına sebep olan mantarlar), mayalar, maya benzeri mantarlar ve küf mantarlarının sebep olduğu derinin yüzeysel mantar enfeksiyonlarında ve Corynebacterium minutissimum adlı bakterinin sebep olduğu deri hastalıklarında kullanımı uygundur.  Mycospor, el ve ayak parmak aralarında oluşan mantar hastalıkları (atlet ayağı-tinea pedis); kasıklarda ve koltuk altlarında görülen mantar hastalıkları (tinea kruris); avuç içlerinde görülen kronik mantar enfeksiyonu (tinea manum); gövde, kol ve bacaklarda görülen yüzeysel mantar enfeksiyonu (tinea korporis);  genellikle boyun, göğüs, kolların üst kısımları  ve sırtta görülen beyazdan pembeye veya bronz renkten kahverengiye kadar değişen renklerdeki lekeler ve hafif pullanma ile belirgin mantar enfeksiyonu (tinea versicolor) ile bakteri Corynebacterium’ un neden olduğu kasık bölgesi, erkek cinsellik organı, testisler ve bayanlarda vajinanın dış bölgesi,  koltuk altı ve meme altlarında ince kabuklaşma gösteren kırmızı veya kahverengi lekelerle belirgin bulaşıcı deri hastalığı (eritrazma) tedavisinde kullanılmaktadır.

 

Mycospor Krem Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Mycospor, derinin yüzeysel mantar enfeksiyonu tedavisinde ve bulaşıcı cilt hastalığı eritrazma tedavisinde kullanılmaktadır.
 3. İlacı kullanmaya başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate alınız. Enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşme belirtileri görülebilir.
 4. Enfeksiyon iyileşene kadar bol, gevşek ve pamuklu kıyafetler giyiniz.
 5. Tedavi edilen bölgeyi hava almayacak şekilde kapatmayınız ya da bandajlamayınız.
 6. Kremin uygulandığı yerin hava almasını engelleyecek giysiler giymeyiniz. Bol, gevşek  ve pamuklu kıyafetler giymelisiniz. Tedavi edilen yer ayaklarınız ise pamuklu çorap, sandalet  ve hava dolaşımını sağlayabilecek ayakkabılar giyiniz. Genellikle ayaklarınızı kuru tutunuz. Ayaklar yıkandıktan sonra parmak aralarını tamamen kurutunuz ve çoraplarınızı her gün düzenli olarak değiştiriniz.
 7. Tedavinin tam olarak başarıya ulaşması için hijyenik şartlara özenle uyulmalıdır. Çamaşırlarınız ( bezler, havlular ve iç çamaşırlar) mümkün olduğunca pamuklu olmalı, her gün değiştirilmeli ve kaynatılarak yıkanmalıdır.
 8. Kremi sürdükten sonra en az 3 saat tedavi edilen cilt bölgesini yıkamayınız.
 9. Yıkandıktan sonra, hastalıklı bölgeyi iyice kurulayınız ve kullandığınız bez ve havluları her gün değiştiriniz.
 10. Tedaviniz sırasında, ciltte tahrişe sebep olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınınız.
 11. Tedavi başladıktan sonra bir kaç hafta içerisinde iyileşme belirtileri görülmezse ya da daha da kötüleşirse derhal doktorunuza başvurunuz.
 12. Bebeklerde, yalnızca doktor önerisi ve gözetiminde kullanılabilir.
 13. Gözünüze temasından kaçınınız.
 14. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Mycospor Krem’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Mycospor Kremi tercihen gece yatmadan önce uygulayınız. Kremi uygulayacağız bölgeyi temizleyiniz ve kurulayınız. Parmağınızla  ufak miktarda aldığınız ilacı ince bir tabaka halinde ilgili bölgeye yayıp hafif hareketlerle masaj yaparak cilde emilimini sağlayınız. Üzerini hava almayacak şekilde kapatmayınız veya bandajlamayınız.
 3. Mycospor Krem doktorunuz başka bir şekilde tavsiye etmediği sürece günde 1 defa akşamları yatmadan önce hastalıklı bölgeye uygulanır.
 4. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için kremi düzenli şekilde ve yeterli sürede kullanınız.
 5. Tedavi süresi enfeksiyonun şiddetine göre değişebilir. Genelde 2 ila 4 hafta içerisinde hastalık belirtilerinde iyileşme sağlanır.
 6. Doktor tarafından önerilmediği takdirde diğer topikal ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. İlacı uyguladığınız bölgede ağrı, ödem, kaşıntı, kızarıklık, tahriş ve yanma hissi gibi yan etkilerden herhangi biri görüldüğünde doktorunuza başvurunuz.
 2. İlacın kullanımına bağlı olarak yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

 

İlaç Etken Maddesi: Bifonazol
İlaç Marka İsmi:  Mycospor Krem

Mycospor Krem kullanma talimatı


Mycospor Krem kullanma talimatı

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir