MOXHEL 400 mg/250 ml IV İnf. İçin Çözelti İçeren Flakon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi  Moksifloksasin‘ dir. MOXHEL IV İnf. İçin Çözelti İçeren Flakon, vücuttaki bakterilerle savaşarak, enfeksiyona sebep olan bir çok farklı türdeki bakterileri öldürücü etkisi olan antibiyotik bir ilaçtır.  MOXHEL Flakon, bronşlarda iltihaplanma (kronik bronşitte alevlenme), akut sinüzit, bademcik iltihabı, farenjit, orta kulak iltihabı, toplum kökenli zatürre gibi solunum yolu enfeksiyonları, bayanlarda kalça kemikleri arasındaki boşlukta vajina, döl yatağı ve yumurtalıklarda iltihaplanma; karın zarı enfeksiyonu;  idrar kesesi-idrar kanalı iltihabı, böbrek iltihabı gibi idrar yolu enfeksiyonlarıve selülit, impetigo, kıl kökü iltihabı, dolama, çıban, apse, ter bezlerinin iltihabı, iltihaplı yaralar gibi bakteriye bağlı cilt enfeksiyonlarının giderilmesinde fayda sağlar.

 

MOXHEL 400 mg/250 ml IV İnf. İçin Çözelti İçeren Flakon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. MOXHEL Flakon, bakteri kaynaklı enfeksiyonlarda etkili antibiyotik bir ilaçtır.
 3. Soğuk algınlığı ve gripte kullanımı önerilmemektedir. Yalnızca bakteri kökenli enfeksiyonlarda faydasını gösterir.
 4. Eğer antibiyotik alerjiniz varsa veya ciddi böbrek yada karaciğer fonksiyon bozukluğunuz, ciddi kalp yetmezliğiniz varsa ya da önceden geçirilmiş kalp ritim bozukluğu öyküsü veya kalp atım hızınız düşükse, kanınızda düşük sodyum ve potasyum seviyeleri mevcutsa ya da daha önce kinolon grubu antibiyotik kullanımına bağlı tendon hasarı geçirdiyseniz,  kas güçsüzlüğünüz (Myasthenia Gravis) varsa MOXHEL‘ i kullanmadan önce doktorunuza  durumunuzu söyleyiniz. Böyle durumlarda kullanımı önerilmemektedir. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 5. Eğer  kas zayıflığınız, eklemlerinizde problemler, ani hastalık nöbetleriniz (sara gibi)  ya da şeker hastalığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza rahatsızlıklarınız hakkında bilgi veriniz.
 6. MOXHEL‘ i kullanırken, ani bir ağrı, acı, şişlik ve eklemlerinizde hareket zorluğu gibi durumlarla karşılaşırsanız, ilacın kullanımını durdurup acilen hekiminizle irtibata geçiniz.
 7. İlacı kullanırken kendinizi iyi hissetseniz bile doktorunuzun önerdiği süre boyunca kullanınız. Enfeksiyon tamamiyle temizlenmeden de şikayetlerinizde iyileşme belirtileri görülebilir.
 8. İlacın kullanımıyla ishal gelişebilir.  Eğer sulu ve kanlı ishaliniz var ise acilen  hekiminizle görüşünüz. Bu durum yeni bir enfeksiyonun habercisi olabilir. Hekim önermedikçe ishali durdurmak için herhangi bir ilaç almayınız.
 9. MOXHEL‘ i kullanımınız süresince tendon şişmesi ya da yırtılması gelişebilir. Eğer, altmış yaşın üzerindeyseniz veya  ağızdan steroid grubu bir ilaç alıyorsanız ya da  böbrek, kalp veya akciğer nakli geçirdiyseniz bu riskle karşı karşıya kalma olasılığınız daha fazladır.
 10. Mide asidini önleyici antiasit, mineral veya multivitamin ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır. Bu tür ilaçları  MOXHEL‘ in kullanımından en az 4 saat önce veya 2 saat sonra almanız önerilmektedir.
 11. İlacı kullanımınız süresince mümkün olduğunca güneşe çıkmayınız.  Güneş lambaları ve solaryumdan uzak durunuz. Bu ilaç cildinizi güneş ışıklarına karşı daha hassas hale getirebileceğinden, dışarı çıkmanız halinde koruyucu giysiler giyiniz.
 12. •18 yaşından küçük çocuklar ve ergenlere vermeyiniz.
 13. Bu ilacı kullanırken her zamankinden daha fazla su içmelisiniz.
 14. Hamilelik (gebelik) döneminde ve emzirme dönemlerinde MOXHEL flakonun kullanılması öngörülmemektedir. Doğmamış bebekte doğum kusurları oluşabilir. Emzirme dönemlerinde ise, anne sütüyle emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

MOXHEL 400 mg/250 ml IV İnf. İçin Çözelti İçeren Flakon’ un kullanım Şekli:

 1. Hekiminiz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedaviniz süresince lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. Yanlış veya size tavsiye edilenden fazla kullanıldığı takdirde hastalığınızda  bir iyileşme sağlanmaz, aksine sağlığınıza ciddi zararlar verebilir.
 2. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için, düzenli bir şekilde kullanınız. İlacınızı her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.
 3. MOXHEL, toplardamara infüzyon yoluyla uygulanır.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen hekiminizle görüşünüz.
 2. Kanlı veya sulu ishal, kalp atımlarında düzensizlik, eklem ağrısı, ciltte kabartı,  idrar tutukluğu, koyu renkli idrar, kolay kanama ya da çürük oluşumu, ateş, boğaz ağrısı, baş ağrısı, uyuşukluk, karıncalanma ve vücudun herhangi bir yerinde şiddetli ağrı, yüzde soluk renk, halüsinasyon görme, bilinç bulanıklığı, depresif ruh hali, irade dışı kasılmalar gibi yan etkilerde acil tıbbi destek için hekiminizle irtibata geçmelisiniz.
 3. Baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, sulu dışkı, ağızda tat bozukluğu, eklemlerde ağrı, asabi, kaygılı, telaşlı veya heyecanlı hissetmek; uyku problemleri (uyuyamama veya kabuslar); vajinal kaşıntı veya akıntı; ciltte hafif kaşınma yan etki olarak rastlanabilir.

 

İlaç Etken Maddesi: Moksifloksasin
İlaç Marka İsmi: MOXHEL 400 mg/250 ml IV İnf. İçin Çözelti İçeren Flakon

MOXHEL 400 mg/250 ml IV İnf. İçin Çözelti İçeren Flakon kullanma talimatı

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir