MOXAI 400 mg Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Moksifloksasin‘ dir. MOXAI Film Tablet, vücutta enfeksiyon oluşturan bir çok farklı türdeki bakterileri yok edici etkisi olan antibiyotik bir ilaçtır.  MOXAI tablet, bronşların iltihaplanması (kronik bronşitte kötüleşme), bademcik iltihabı, farenjit, orta kulak iltihabı, yüz sinüslerinin iltihabı, akciğerdeki hava keselerinin iltihabı (zatürre) gibi solunum yollarındaki bakteri kaynaklı enfeksiyonlar, karın zarı enfeksiyonu,  idrar kesesi-idrar kanalı iltihabı, böbrek iltihabı gibi komplike olmayan alt ve üst idrar yolu enfeksiyonları, bayanlarda vajina, yumurtalık ve döl yatağındaki enfeksiyonlar,  iltihabi yaralar, selülit, impetigo, kıl kökü iltihabı, dolama, çıban, apse, ter bezlerinin iltihabı gibi bakterilere bağlı cilt enfeksiyonlarının  giderilmesinde fayda sağlar.

 

MOXAI 400 mg Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. MOXAI tablet, vücutta enfeksiyon oluşturan farklı türdeki bakterileri yok edici antibiyotik bir ilaçtır.
 3. Soğuk algınlığı ve gripte kullanımı önerilmemektedir. Yalnızca bakteri kökenli enfeksiyonlarda faydasını gösterir.
 4. Eğer antibiyotik alerjiniz varsa veya böbrek yada karaciğer fonksiyonlarınızda yetersizlik,  ciddi kalp yetmezliğiniz, önceden geçirilmiş kalp ritminizde düzensizlik öyküsü veya kalp atım hızınız düşükse, kanınızda düşük sodyum ve potasyum seviyeleri mevcutsa ya da daha önce antibiyotik kullanımına bağlı tendon hasarı geçirdiyseniz, kas güçsüzlüğünüz (Myasthenia Gravis) varsa MOXAI‘ i kullanmadan önce hekiminize durumunuzu söyleyiniz. Böyle durumlarda kullanımı önerilmemektedir. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 5. Eğer  kas zayıflığınız, eklemlerinizde problemler, sara hastasıysanız ya da şeker hastalığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce rahatsızlıklarınızı hekiminizle görüşünüz.
 6. MOXAI‘ i kullanırken, ani bir ağrı, acı, şişlik ve eklemlerinizde hareket zorluğu gibi durumlarla karşılaşırsanız, ilacın kullanımını durdurup acilen doktorunuza başvurunuz.
 7. İlacı kullanırken kendinizi iyi hissetseniz bile doktorunuzun önerdiği süre boyunca kullanınız. Enfeksiyon tamamiyle temizlenmeden de şikayetlerinizde iyileşme belirtileri görülebilir.
 8. Kullanımı ishale sebep olabilir.  Eğer sulu ve kanlı ishaliniz var ise acilen hekiminize başvurunuz. Çünkü bu durum yeni bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Hekim söylemedikçe ishali durdurmak için herhangi bir ilaç almayınız.
 9. MOXAI tabletin kullanımı bazı hastalarda tendon şişmesi ya da yırtılmasına sebep olabilir. Eğer, 60 yaşın üzerindeyseniz veya  ağız yoluyla steroid grubu bir ilaç alıyorsanız ya da  böbrek, kalp veya akciğer nakli geçirdiyseniz bu riskin meydana gelme olasılığı daha fazladır.
 10. Mide asidini önleyici antiasit, mineral veya multivitamin ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır. Bu tür ilaçları  MOXAI‘ in kullanımından en az 4 saat önce veya 2 saat sonra almanız önerilmektedir.
 11. İlacı kullanımınız süresince mümkün olduğunca güneşe çıkmayınız.  Güneş lambaları ve solaryumdan uzak durunuz. Bu ilaç cildinizi güneş ışıklarına karşı daha hassas hale getirebilir. Dışarı çıkmanız halinde koruyucu giysiler giyiniz.
 12. •18 yaşından küçük kişilere vermeyiniz.
 13. Bu ilacı kullanırken her zamankinden daha fazla su içmelisiniz.
 14. Gebelik (hamilelik) dönemi ve emzirme dönemlerinde MOXAI tabletin kullanılması öngörülmemektedir. Doğmamış bebekte doğum kusurları oluşabilir. Emzirme döneminde, anne sütüyle emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

MOXAI 400 mg Film Tablet’in kullanım Şekli:

 1. Hekiminiz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedaviniz süresince lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. Yanlış veya size tavsiye edilenden fazla kullanıldığı takdirde hastalığınızda  bir iyileşme sağlanmaz, aksine sağlığınıza ciddi zararlar verebilir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Aç veya tok karnına alınabilir.
 3. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için, düzenli bir şekilde kullanınız. İlacınızı her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kanlı veya sulu ishal, kalp atımlarında düzensizlik, eklem ağrısı, ciltte kabartı,  idrar tutukluğu, koyu renkli idrar, kolay kanama ya da çürük oluşumu, ateş, boğaz ağrısı, baş ağrısı, uyuşukluk, karıncalanma ve vücudun herhangi bir yerinde şiddetli ağrı, yüzde soluk renk, halüsinasyon görme, bilinç bulanıklığı, depresif ruh hali, irade dışı kasılmalar gibi  yan etkilerde acil yardım için hekiminize başvurunuz.
 3. Baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, sulu dışkı, ağızda tat bozukluğu, eklemlerde ağrı, asabi, kaygılı, telaşlı veya heyecanlı hissetmek; uyku problemleri (uyuyamama veya kabuslar); vajinal kaşıntı veya akıntı; ciltte hafif kaşınma yan etki olarak rastlanabilir.

 

İlaç Etken Maddesi: Moksifloksasin
İlaç Marka İsmi: MOXAI 400 mg Film Tablet

MOXAI 400 mg Film Tablet kullanma talimatı


MOXAI 400 mg Film Tablet kullanma talimatı

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir