Motis 10 mg Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Domperidon’ dur. Motis 10 mg Tablet, mide ve bağırsaklardaki hareketliliği düzenleyen bir ilaçtır.  Motis, üst sindirim sistemindeki kas kasılmalarını normal hale getirerek, midenin bağırsaklara boşalmasını sağlar. Böylece midenin yemek borusuna doğru faaliyet göstermesini engeller. Mide bulantı ve kusmayı önler. Gastroözofajeal reflü (Mide içeriğinin yemek borusundan ağıza gelmesi), yemek borusu iltihabı ve mide boşalmasında gecikmenin sebep olduğu hazımsızlık olgusu; karın bölgesinin üst kısmında ağrı, midede dolgunluk, erken doygunluk hissi, geğirme, gaz şişkinliği, bulantı-kusma, mide yanması (mide içeriğinin ağza geri gelmesi ile birlikte ya da tek başına) gibi belirtilerin giderilmesinde kullanılmaktadır. Motis, ayrıca mikrobik ateşli hastalıklara bağlı, yenilen gıdalara bağlı veya radyoterapi ve ilaç tedavilerinden ileri gelen bulantı ve kusmalar ile Parkinson hastalığında kullanılan dopamin agonistlere (L-dopa ve bromokriptin gibi) bağlı bulantı ve kusmaların giderilmesinde de kullanılır.

 

Motis 10 mg Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Motis, üst sindirim sistemindeki kas kasılmalarını normal hale getirerek, midenin bağırsaklara boşalmasını sağlar. Böylece midenin yemek borusuna doğru faaliyet göstermesini engeller.
 3. Eğer karaciğer hastalığınız varsa veya mide veya bağırsaklarınızda tıkanıklık , kanama veya delik varsa ya da böbrek üstü bezinde tümör varsa Motis‘i kullanmayınız.
 4. Motis‘i mantar enfeksiyonu tedavisi için kullanılan ilaçlarla, antibiyotikler ve kalp ilaçları ile birlikte kullanmayınız.
 5. Eğer karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa ya da kalp ritm bozukluğunuz Motis‘i kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu anlatınız.
 6. Motis‘i düzenli kullanmanıza rağmen 2 hafta içerisinde belirtilerinizde bir düzelme olmazsa doktorunuza başvurunuz.
 7. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

 

Motis 10 mg Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.
 3. Yemeklerden önce aç karnına almanız önerilir. Yemeklerden sonra alındığında ilacın emilimi gecikir.

 

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Ağız kuruluğu yaygın görülen yan etkidir.

 

İlaç Etken Maddesi: Domperidon
İlaç Marka İsmi: Motis 10 mg Tablet

Motis 10 mg Tablet kullanma talimatı


Motis-Tablet-İlaç-Prospektüsü

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir