Mofelox I.V. İnfüzyon Solüsyonu İçeren Flakon

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi  Moksifloksasin‘ dir. Mofelox I.V. İnfüzyon Solüsyonu İçeren Flakon, vücuttaki  bakterilerle savaşarak, enfeksiyona sebep olan farklı çeşitlerdeki bakterileri yok edici bir antibiyotik bir ilaçtır.  Mofelox, bademcik iltihabı, bronşların iltihaplanması, farenjit (boğaz iltihabı), orta kulak iltihabı, yüz sinüslerinin iltihabı, akciğerdeki hava keselerinin iltihabı (zatürre) gibi bakteri kökenli solunum yolu enfeksiyonları; selülit, impetigo, kıl kökü iltihabı, dolama, çıban, apse, ter bezlerinin iltihabı, iltihaplı yaralar gibi mikroorganizmalara bağlı cilt enfeksiyonları; karın içinde oluşan enfeksiyonlar; bayanlarda kalça kemikleri arasındaki boşlukta vajina, döl yatağı ve yumurtalık enfeksiyonlarının giderilmesinde etki gösterir.

 

Mofelox 400 mg/250 ml I.V. İnfüzyon Solüsyonu İçeren Flakon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. MOFELOX, bakteri kaynaklı enfeksiyonlarda etki gösteren antibiyotik bir ilaçtır.
 3. Soğuk algınlığı veya grip gibi virüslerin yol açtığı enfeksiyonları tedavi etmemektedir. Yalnızca bakteri kökenli enfeksiyonları tedavi eder.
 4. Eğer antibiyotik alerjiniz varsa veya ciddi böbrek yada karaciğer fonksiyon bozukluğunuz, ciddi kalp yetmezliğiniz varsa ya da önceden geçirilmiş kalp ritim bozukluğu öyküsü veya kalp atım hızınız düşükse, kanınızda düşük sodyum ve potasyum seviyeleri mevcutsa ya da daha önce kinolon grubu antibiyotik kullanımına bağlı tendon hasarı geçirdiyseniz,  kas güçsüzlüğünüz (Myasthenia Gravis) varsa MOFELOX‘ u kullanmadan önce doktorunuza  durumunuzu söyleyiniz. Böyle durumlarda kullanımı önerilmemektedir. İlacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir.
 5. Eğer  kas zayıflığınız, eklemlerinizde problemler, ani hastalık nöbetleriniz (sara gibi)  ya da şeker hastalığınız varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza rahatsızlıklarınız hakkında bilgi veriniz.
 6. MOFELOX‘ u kullanırken, ani bir ağrı, acı, şişlik ve eklemlerinizde hareket zorluğu gibi durumlarla karşılaşırsanız, ilacın kullanımını durdurup acilen doktorunuza başvurunuz.
 7. İlacı kullanırken kendinizi iyi hissetseniz bile doktorunuzun önerdiği süre boyunca kullanınız. Enfeksiyon tamamiyle temizlenmeden de şikayetlerinizde iyileşme belirtileri görülebilir.
 8. Kullanımı ishale sebep olabilir.  Eğer sulu ve kanlı ishaliniz var ise acilen  doktorunuza başvurunuz. Çünkü bu durum yeni bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Doktorunuz söylemedikçe ishali durdurmak için herhangi bir ilaç kullanmayınız.
 9. MOFELOX‘ un kullanımı bazı hastalarda tendon şişmesi ya da yırtılmasına sebep olabilir. Eğer, 60 yaşın üzerindeyseniz veya  ağız yoluyla steroid grubu bir ilaç alıyorsanız ya da  böbrek, kalp veya akciğer nakli geçirdiyseniz bu riskin meydana gelmesi olasılığı daha fazladır.
 10. Mide asidini önleyici antiasit, mineral veya multivitamin ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır. Bu tür ilaçları  MOFELOX‘ un kullanımından en az 4 saat önce veya 2 saat sonra almanız önerilmektedir.
 11. Tedaviniz sırasında  güneş ışınlarına, güneş lambalarına ve solaryum ışınlarına maruz kalmaktan kaçınınız. Bu ilaç cildinizi güneş ışınlarına karşı daha hassas hale getirebilir ve güneş yanıklarına sebep olabilir. Dışarı çıkmanız halinde koruyucu giysiler giyiniz.
 12. •18 yaşından küçük çocuklar ve ergenlerde kullanmamalıdır.
 13. Hamilelik dönemi ve emzirme dönemlerinde MOFELOX‘ u kullanmayınız. Doğmamış bebekte doğum kusurları oluşabilir. Anne sütüyle emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

Mofelox 400 mg/250 ml I.V. İnfüzyon Solüsyonu İçeren Flakon’un kullanım Şekli:

 1. Hekiminiz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedaviniz süresince lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. Yanlış veya size tavsiye edilenden fazla kullanıldığı takdirde hastalığınızda  bir iyileşme sağlanmaz, aksine sağlığınıza ciddi zararlar verebilir.
 2. Tedaviden iyi sonuç alabilmeniz için, düzenli bir şekilde kullanınız. İlacınızı her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.
 3. MOFELOX, toplardamara infüzyon yoluyla uygulanır.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen hekiminizle görüşünüz.
 2. Kanlı veya sulu ishal, kalp atımlarında düzensizlik, eklem ağrısı, ciltte kabartı,  idrar tutukluğu, koyu renkli idrar, kolay kanama ya da çürük oluşumu, ateş, boğaz ağrısı, baş ağrısı, uyuşukluk, karıncalanma ve vücudun herhangi bir yerinde şiddetli ağrı, yüzde soluk renk, halüsinasyon görme, bilinç bulanıklığı, depresif ruh hali, irade dışı kasılmalar gibi yan etkilerde acil tıbbi destek için hekiminizle irtibata geçmelisiniz.
 3. Baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, sulu dışkı, ağızda tat bozukluğu, eklemlerde ağrı, asabi, kaygılı, telaşlı veya heyecanlı hissetme; uyku problemleri (uyuyamama veya kabuslar); vajinal kaşıntı veya akıntı; ciltte hafif kaşınma yan etki olarak rastlanabilir.

 

İlaç Etken Maddesi: Moksifloksasin
İlaç Marka İsmi: Mofelox 400 mg/250 ml I.V. İnfüzyon Solüsyonu İçeren Flakon

Mofelox 400 mg/250 ml I.V. İnfüzyon Solüsyonu İçeren Flakon kullanma talimatı


Mofelox 400 mg-250 ml I.V. İnfüzyon Solüsyonu İçeren Flakon kullanma talimatı

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir