Modiodal 100 mg Tablet

Endikasyon Bilgisi:

İlacın etken maddesi Modafinil‘ dir. Modiodal 100 mg Tablet, uykululuk halini azaltıp uykusuzluğu artıran bir ilaçtır. Modiodal, nedeni belli olmayan  aşırı uyuma hali, vardiyalı çalışmaya bağlı uyku bozuklukları, uyku esnasında solunum yollarının tıkanması sebebiyle gelişen geçici soluk kesilmesi veya yavaş soluma (obstrüktif uyku apne / hipopne sendromu) ile seyreden uyku bozukluklarının tedavisinde  ve Narkolepside görülen gündüz aşırı uykululuk hali ve uygun olmayan durum ve zamanlarda uyuyakalma (uyku atakları)  eğilimi olan hastalarda uyanıklık halini arttırmak için kullanılmaktadır. Gün içerisinde yaşanabilecek uyku nöbetlerini önler.

 

Modiodal 100 mg Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2.  Modiodal, Gündüzleri sık sık ve zamansız istemdışı uyuyakalma veya dayanılmaz uyuma isteği ile belirgin bir hastalık olan Narkolepside kullanılmaktadır.
 3. Tedaviye uyku bozuklukları konusunda deneyimli ve tecrübeli bir doktorun önerisiyle veya kontrolünde
  başlanmalıdır.
 4. Bağımlılığa sebep olabilir. Uzun süreli kullanımdan kaçınılmalıdır.
 5. Eğer kalp atımlarınızda düzensizlik (aritmi)  veya kontrol altına alınamayan, orta ya da ciddi derecede yüksek  kan basıncınız (hipertansiyon) varsa; bu ilacı kullanmayınız.
 6. Bazı durumlarda  Modiodal Tablet kullanımı özel dikkat gerektirir. Bundan dolayı herhangi bir kalp hastalığınız veya geçmişte yaşanmış kalp krizi öykünüz varsa ya da böbrek veya karaciğer hastalığınız, geçmişinizde  alkol ya da hap bağımlılığı öykünüz varsa veya depresyon, karamsar duygusal durum, anksiyete (endişe/kaygı durumu), gerçeklerden kopma (psikoz), aşırı uyarılma ( (eksitasyon) ve bipolar bozukluk (ruhsal durumdaki zıt yönlü değişiklikler, duygu durum bozukluğu) varsa ; kullanmaya başlamadan önce durumunuz hakkında doktorunuzu bilgilendiriniz. Bu ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir veya ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 7. Tedaviniz süresinde, eğer depresyon gelişirse, diğer insanlara karşı düşmanlık veya saldırganlık hissederseniz, intihar düşünceleri ya da davranışlarınızda bir değişiklik olduğunu fark ederseniz hemen doktorunuzla görüşünüz.
 8. Tedaviniz sırasında cilt döküntüsü görülürse ilacı kullanmayı bırakıp, acilen doktorunuza başvurunuz.
 9. Bu ilacı en fazla  1 ila 2 hafta veya daha kısa süre kullanınız. Bağımlılık yapabilir.  Eğer daha uzun süre kullanmanız  gerekiyorsa ailenizin ve çevrenizdekilerin ruh halinizdeki değişimler konusunda  dikkatli olmaları ve doktorunuzun sizi bu süre zarfında düzenli olarak kontrol etmesi gerekiyor.
 10. İlacın kullanımıyla yaşlı hastalarda karaciğer  fonksiyonlarında azalma olabileceğinden doz ayarlaması yapılmalıdır.
 11. Tedaviniz sırasında alkol kullanmaktan kaçınınız.
 12. • İlacın çocuklarda kullanımı konusunda etkinlik ve güvenliği henüz kanıtlanmamış olması; ayrıca psikiyatrik yan etkiler ve deriyle ilgili ciddi aşırı duyarlılık riskleri sebebiyle 18 yaşından küçük çocuklarda kullanılması önerilmez.
 13. İlacın içeriğinde düşük miktarda laktoz bulunur. Eğer daha önceden doktorunuz
  tarafından bazı şekerlere karşı dayanıksızlığınız olduğu söylenmişse bu ilacı almadan önce doktorunuza söyleyiniz.
 14. İlacın kullanımı sersemlik hali ve görme bulanıklığına sebebiyet verebilir.  Bundan dolayı araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 15. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Hamilelik döneminde doğmamış bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

 

Modiodal 100 mg Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacın her dozunu 1 bardak dolusu su ile birlikte içiniz. Midede  yol açabilecek tahrişi azaltabilmek amacıyla yemeklerle birlikte veya yemekten sonra tok karnına almanız önerilir.
 3. Normal olarak günlük toplam doz sabahları ve öğlenleri birer tablet olmak üzere 200 mg tavsiye edilmektedir.

  İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Modiodal aldıktan sonra şiddetli karın ağrısı, ciltte kaşıntılı döküntü (kurdeşen), soluk alamama, yüzde, ağız, dil ve boğazda şişkinlik gibi alerjiyi işaret eden bir durumda ilacı almayı durdurup, derhal hekiminizi aramalısınız.
 2. Bilinç bulanıklığı, uykusuzluk, aşırı yorgunluk, baş ağrısı, nezle belirtileri, al basması, iştahsızlık, görme zayıflığı, karaciğer enzimlerinde artış, bulantı, midede ağrı, yanma, ağız kuruluğu ilacın sık görülebilecek yan etkileridir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Modafinil
İlaç Marka İsmi: Modiodal 100 mg Tablet

Modiodal 100 mg Tablet kullanma talimatı


Modiodal-100-mg-Tablet-İlaç-Prospektüsü

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir