Metpamid Oral Solüsyon (şurup)

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Metoklopramid hidroklorür‘ dür. Metpamid Oral Solüsyon, beynin mide bulantısını ve kusmayı engelleyen bölgesi üzerinde etkinlik gösteren bir ilaçtır.  Üst sindirim sistemindeki kas kasılmalarını arttırarak midenin bağırsaklara boşalmasını sağlar. Bulantı ve kusmayı önler, midede asit artışı sebebiyle oluşan rahatsızlıkları giderir. Metpamid şurup, geciken mide boşalmalarında ortaya çıkan bulantı, kusma, mide yanması, yemeklerden sonra hissedilen inatçı dolgunluk ve iştahsızlığın kısa süreli tedavisinde; şeker hastası olan kişilerde görülen akut ve tekrarlayan diyabetik gastroparezde (mide kası felci)  görülen bulantı ve kusmanın önlenmesi;  ilaç kullanımına bağlı veya ameliyat sonrasında görülen bulantı ve kusmanın önlenmesi; kemoterapi ve radyoterapi sonrası bulantı ve kusmanın önlenmesi ve akut migrene bağlı bulantı ve kusmanın tedavisinde kullanılmaktadır.

Metpamid Oral Solüsyon Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Metpamid şurup, bulantı ve kusmayı önler, midede asit artışı sebebiyle oluşan rahatsızlıkları giderir.
 3. Metpamid şurup, gebeliğe bağlı mide bulantısı ve kusmalarda kullanılmamalıdır.
 4. Eğer mide ya da bağırsaklarınızda tıkanıklık, kanama veya delik varsa ya da son zamanda mide-bağırsak ameliyatı geçirdiyseniz veya börek üstü bezinde tümör varsa ya da parkinson veya epilepsi hastası iseniz; Metpamid şurubu kullanmayınız.
 5. Eğer karaciğer veya böbrek problemleriniz varsa veya kalp ritm bozukluğunuz ya da başka kalp rahatsızlığı geçmişiniz varsa ya da kanınızdaki potasyum, magnezyum, sodyum seviyeleri ile ilgili bir problem, beyin ile ilgili problemler, yüksek tansiyon, astım, alerji veya porfiri adı verilen kan hastalığınız varsa; Metpamid‘ i kullanmadan önce doktorunuza durumunuz hakkında bilgi veriniz.
 6. Tedaviniz sırasında alkol almaktan kaçınınız. Alkol veya alkollü içeceklerle birlikte kullanılması ilacın yan etkileri olan uyuşukluk, uykulu hissetme gibi yan etkileri daha da arttırmaktadır.
 7. Kullanımı halsizlik ve uyuşukluğa sebebiyet verebileceğinden, araç veya  makine kullanmak gibi uyanık ve dinç olmayı gerektiren aktivitelerde çok dikkatli olunuz.
 8. Metpamid Şurup, 1 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmaz.
 9. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Metpamid Oral Solüsyon’un Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı almadan önce hafifçe çalkalayınız. Doğru dozda aldığınızdan emin olmak için kutunun içerisindeki  doz pipeti ile alınız.
 3. 1-3 yaş arası, vücut ağırlığı ortalama 10-14 kg olan çocuklarda günlük önerilen doz: günde 3 defa 6 saat ara ile 1 mg;
 4. 3-5 yaş arası, vücut ağırlığı ortalama 15-19 kg olan çocuklarda günlük önerilen doz: günde 3 defa 6 saat ara ile 2 mg;
 5. 5-9 yaş arası, vücut ağırlığı ortalama 20-29 kg olan çocuklarda günlük önerilen doz: günde 3 defa 6 saat ara ile 2,5  mg;
 6. 9-18 yaş arası, vücut ağırlığı ortalama 30-60 kg olan çocuklarda ve ergenlerde günlük önerilen doz: günde 3 defa 6 saat ara ile 5  mg;
 7. 15-18 yaş arası, vücut ağırlığı 60 kg üstü  ergenlerde günlük önerilen doz: günde 3 defa 6 saat ara ile 10 mg dır.
 8. Öğünlerden yaklaşık 30 dakika önce, aç karnına alınız.
 9. Metpamid şurup, 5 günden fazla kullanılmamalıdır.

 

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Huzursuzluk, sersemlik, yorgunluk ve halsizlik yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Metoklopramid hidroklorür
İlaç Marka İsmi: Metpamid Oral Solüsyon

Metpamid şurup kısa ürün bilgisi

Metpamid şurup kısa ürün bilgisi

Metpamid Oral Solüsyon (ilaç prospektüsü, nedir ne için kullanılır, nasıl kullanılır, kullanmadan önce dikkat edilmesi hususlar, yan etkileri)

Metpamid Oral Solüsyon
Ağızdan alınır.
Etken Madde : 5 ml (1 ölçü kaşığı ) 5 mg metoklopramid hidroklorür içerir.
 Yardımcı Maddeler : metilparaben, propilparaben, tatlandırıcı olarak sodyum siklamat, sodyum sakarin, boyar madde olarak tartrazin ve
limon esansı.
1. METPAMİD nedir ve ne için kullanılır?
METPAMİD oral solüsyon, 5 ml (1 ölçü kaşığı) sinde 5 mg metoklopramid hidroklorür içeren METPAMİD oral solüsyon 125 ml’lik şişelerdedir.
METPAMİD , metoklopramid etkin maddesini içeren kusmayı önleyen bir ilaçtır (antiemetiktir). Beynin mide bulantısını ve kusmayı engelleyen bölgesi üzerinde etkinlik gösterir.
– Akut ve tekrarlayan diyabetik gastroparezde görülen semptomların tedavisinde etkilidir. Geciken mide boşalmalarında ortaya çıkan bulantı, kusma, mide yanması, yemeklerden sonra hissedilen inatçı dolgunluk ve anoreksinin kısa süreli tedavisinde,
– Midenin ilaçlara tahammülsüzlük hallerinde veya ameliyat sonrasında görülen bulantı ve kusmalarda özellikle enfeksiyon hastalıkları sırasında ortaya çıkan sindirim düzensizliklerinde, dispepside,
– Kanser kemoterapisi dahil her türlü akut bulantı ve kusmalarda,
– Mide ve ince bağırsakta radyolojik tetkikler yapılacağı zaman, mide boşalmasını ve baryumun bağırsağa geçişini kolaylaştırmakta ve radyasyon bulantı ve kusmalarını önlemekte,
– Akut migrene bağlı bulantı ve kusmanın tedavisinde. Metoklopramid, akut migren tedavisinde ağrı kesicilerin emilimini artırmak amacıyla ağrı kesicilerle birlikte,
– Gastroözofageal reflü ve mide ülserlerinde kullanılır.
2. METPAMİD ’i kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler
METPAMİD ’i aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ
Eğer;
–  Metoklopramide ya da bu ilacın yardımcı maddelerinden birine alerjiniz varsa
– Hamile iseniz ve buna bağlı bulantınız ya da kusmanız varsa,
–  Mide ya da bağırsağınızda kanama, tıkanma ya da yırtılma varsa
–  Feokromasitoma hastasıysanız veya feokromasitoma hastası olduğunuzdan şüpheleniliyorsa (Böbrek üstü bezlerinde oluşan bir tümör olup, adrenalin miktarında artışa sebep olur)
– Daha önce ilaç kullanımına bağlı istemsiz kas spazmı (tardif diskinezi) yaşadıysanız
–  Sara (epilepsi) hastasıysanız
–  Parkinson hastasıysanız
– Levodopa veya Parkinson hastalığı tedavisinde kullanılan diğer ilaçlar kullanıyorsanız,
– Daha önce anormal kan pigment seviyeleriniz (methemglobinemi) ya da NADH sitokrom b5 eksikliğiniz olduysa
– Son 3-4 gün içinde mide-bağırsak ameliyatı geçirdiyseniz
METPAMID’İ AŞAĞIDAKİ DURUMLARDA DİKKATLİ KULLANINIZ
Eğer,
–    Daha önceden kalp ritim bozukluğu (QT aralığı uzaması) ya da başka kalp rahatsızlığı geçmişiniz varsa,
–    Kanınızdaki potasyum, sodyum, magnezyum seviyeleri ile ilgili problemleriniz varsa
–    Kalp ritmim etkilediği bilinen başka ilaçlar kullanıyorsanız-    Nörolojik (beyin ile ilgili) problemleriniz varsa
–    Böbrek ve karaciğer problemleriniz varsa (doz bu durumda düşürülebilir)-    Hipotansiyon (yüksek tansiyon) hastasıysanız
–    Atopi (kişinin alerji gelişimine eğilimli olması (astım dahil)) veya porfiri (nadir görülen kalıtımsal kan hastalığı) geçmişiniz varsa
Doktorunuz kan pigment seviyelerinizi ölçmek için size bazı kan testleri uygulayabilir. Normal olmayan değerler görüldüğünde (methemglobinemi) tedavi hızla ve tamamen kesilmelidir.
İstemsiz kas spazmlarının (tardif diskinezi) oluşma riski sebebiyle 3 aylık tedavi süresi aşılmamalıdır.
Bu uyarılar geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız
METPAMID’İN YİYECEK VE İÇECEK İLE KULLANILMASI
METPAMID alkolle birlikte kullanıldığı takdirde sedatif etkileri (uyuşukluk, uykulu hissetme) artabileceğinden bu ilacı kullanılırken alkol almayınız.
HAMİLELİK
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.Hamile iseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız, METPAMID almadan önce doktorunuza danışınız Gerekli görülen durumlarda METPAMİD hamilelik süresince kullanılabilir. Doktorunuz METPAMİD kullanıp kullanmayacağınız konusunda gereken kararı verecektir.Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
EMZİRME
İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.METPAMİD anne sütüne geçer ve bebeğinize etkileri olabilir. Dolayısıyla emzirme döneminde METPAMİD  kullanımı önerilmez.
ARAÇ VE MAKİNA KULLANIMIMETPAMİD uyuşukluk, sersemlik hissi ve istemsiz kas harekeden oluşmasına neden olabilir. Bu durum görme yeteneğini ve ayrıca araç ve makine kullanım yeteneğini etkileyebilir.
DİĞER İLAÇLAR İLE BİRLİKTE KULLANIMI
Bazı ilaçlar ile METPAMİD etkileşime girerek METPAMİD ’ in mekanizmasını etkileyebilir ya da METPAMİD bazı ilaçların etki mekanizmasını değiştirebilir.
Bu ilaçlar:
–    Levodopa veya Parkinson hastalığı tedavisinde kullanılan diğer ilaçlar
–    Antikolineıjik ilaçlar (mide kramp ve spazmlarını gidermek için kullanılan ilaçlar)
–    Morfin türevi ilaçlar (şiddetli ağrıların tedavisinde kullanılan ilaçlar)
–    Sedatif (sakinleştirici, yatıştırıcı) ilaçlar
–    Ruhsal sağlık problemlerini tedavi etmek için kullanılan ilaçlar
–    Digoksin (kalp yetmezliği tedavisinde kullanılan bir ilaç)
–    Siklosporin (bağışıklık sistemi kaynaklı bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan bir ilaç)
–    Mivakuryum ve suksametonyum (kasları gevşetmek için kullanılan ilaçlar)
–    Fluoksetin ve paroksetin (depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlar)
–    Alkol-    Meksiletin (kalp ritim bozukluklarında kullanılan bir ilaç)
–    Apomorfin (kusturucu ilaç)-    Bromokriptin (Parkinson hastalığında kullanılır)
–    Aspirin ve parasetamol (ağrı kesici, ateş düşürücü ilaç)
–    Atovakuon (infeksiyonlara karşı kullanılan bir tür ilaç)
Eğer reçeteli yada reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.
3. METPAMİD nasıl kullanılır?
Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar:
Doktor tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği takdirde; Bir defalık ortalama doz, 6 yaşın altındaki çocuklarda 0.1 mg/kg; 6-14 yaş arası çocuklarda 2.5-5 mg (1/2 – 1 ölçek); yetişkinlerde ise 10 mg ( 2 ölçek ) bu dozlar yemeklerden 30 dakika önce verilmek üzere günde 3 – 4 kez tekrarlanabilir.
METPAMİD ’i öğünlerden yaklaşık 30 dakika önce, aç karnına kullanınız.
İki uygulama arasında, kusma ve alınan dozun çıkarılması da dahil 6 saat ara verilmelidir.
Değişik yaş grupları:
Yaşlılarda böbrek rahatsızlıkları, karaciğer rahatsızlıkları ve hastanın genel sağlık durumu göz önünde bulundurularak doz azaltımına gidilebilir.
Özel kullanım durumları
Karaciğer yetmezliği:
Şiddetli karaciğer hastalıklarında METPAMİD dozu azaltılmalıdır. Eğer karaciğer rahatsızlığınız varsa doktorunuzu bilgilendiriniz
Böbrek yetmezliği:
Orta veya şiddetli böbrek hastalıklarında METPAMİD dozu azaltılmalıdır. Eğer böbrek rahatsızlığınız varsa doktorunuzu bilgilendiriniz. Eğer böbrek rahatsızlığınız varsa doktorunuzu bilgilendiriniz.
Eğer METPAMİD’in etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.
Kullanmanız gerekenden daha fazla METPAMİD kullandıysanız
Eğer kullanmanız gerekenden daha fazla  METPAMİD kullanmışsanız derhal doktorunuz ya da eczacınız ile iletişime geçiniz. İlacın yüksek dozda alındığı durumlarda istemsiz hareketler (ekstrapiramidal bozukluklar), sersemlik hissi, bilinç bozuklukları, zihin bulanıklığı, varsanı, hayal görme (halüsinasyon) ve kalp rahatsızlıkları görülebilir.  Doktorunuz bu belirtilere yönelik uygun tedaviyi size uygulayabilir. METPAMİD ’ten kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.
METPAMİD ’i kullanmayı unutursanız :
Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız. Normal ilaç dozu ile tedaviye devam ediniz.
METPAMİD ile tedavi sonlandırıldığındaki oluşabilecek etkiler
METPAMİD tedavisini kesecekseniz veya erken sonlandıracaksanız mutlaka doktorunuza danışınız.
4. Olası yan etkiler nelerdir?
Tüm ilaçlar gibi METPAMİD ’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.
Aşağıdakilerden biri olursa METPAMİD’i kullanmayı durdurunuz ve DERHAL doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:
 –  Baş veya boyunda istemsiz hareketler. Bu etkiler çocuklarda ve genç erişkinler ile ilacın yüksek dozda uygulanması sonucu meydana gelebilmektedir. Bu belirtiler genellikle tedavinin başlangıcında oluşabildiği gibi bazen tek doz ilaç atımından sonra da meydana gelebilir. Uygun tedavi ile istenmeyen bu etkiler ortadan kalkar.
–    Yüksek ateş, kan basıncında yükselme, istem dışı kas kasılmaları (konvülsiyonlar), terleme, tükürük salgısında artış nöroleptik maling sendrom adı verilen bir rahatsızlığın belirtileri olabilir.
–    Kaşıntı, deri kızarıklığı, yüzde, dilde ve boğazda şişme, nefes almada güçlük, ciddi bir alerjik reaksiyonun belirtileri olabilir.
Çok yaygın: (10 hastanın en az l’ inde görülebilir)
–    Uyuklama
Yaygın: (10 hastanın birinden az, fakat 100 hastanın birinden fazla görülebilir)
–    Depresyon
–    Tik, titreme, kas kasılmaları (sertlik, katılık) gibi istemsiz hareketler
–    Parkinson hastalığına benzer belirtiler (titreme, katılık)
–    Huzursuzluk
–    Kan basıncında düşme (özellikle i.v uygulamada)
–    İshal
–    Güçsüzlük
Yaygın olmayan : (100 hastamn birinden az, fakat 1000 hastanın birinden fazla görülebilir)
–    Kanda, pnolaktin adı verilen hormonun seviyelerinde artış ile erkeklerde ve kadınlarda süt oluşturması (hiperprolaktinemi)
–    Adet olamama veya adet döngüsünde düzensizlik (amenore)
–    Halüsinasyon (varsam, hayal görme)
–    Bilinçte azalma
–    Kalp atım hızında azalma (bradikardi, özellikle i.v uygulamada)
–    Aşın duyarlılık (hipersensitivite)
–    Kaslarda istemsiz kasılmaların neden olduğu hareket bozukluğu (distoni)
–    İstemli hareketlerde bozukluk (diskinezi)
Seyrek: (1000 hastanın birinden az görülebilir)
–    Zihin karışıklığı (konfüzyon)
–   İstem dışı kas kasılmaları (konvülsiyonlar, genellikle sara hastalarında)
–    Memelerden süt boşalması (galaktore)
Bilinmiyor: (Eldeki veriler ile tahmin edilemiyor)
–    Anormal kan pigment seviyeleri; bu dunun derinizde renk değişikliğine neden olabilir (methemoglobinemi, sülfhemoglobinemi)
–    Meme büyümesi (jinekomasti)
–    özellikle yaşlı hastalarda uzun süreli kullanımda (ağız, dil, kol ve bacak gibi uzuvlarda) istemsiz kas spazmları (tardif diskinezi)
–    Nöroleptik maling sendrom adı verilen bir rahatsızlığın belirtileri olabilen yüksek ateş, kan basıncında yükselme, istem dışı kas kasılmalan (konvülsiyonlar), terleme, tükürük salgısında artış
–    EKG ölçümleri ile görülebilen kalp atım hızında değişiklikler
–    Kalp durması (kardiyak arrest)
–    Şok (kan basıncında şiddetli düşüş, özellikle i.v uygulamada)
–    Bayılma (özellikle i.v uygulamada)
–    Ciddi olabilen alerjik reaksiyon (özellikle i.v uygulamada)
–    Çok yüksek kan basıncı (feokromasitoma hastalarında)
Eğer burada bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.
5. METPAMİD ’in saklanması
METPAMİD ’i çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız. 25ºC’ nin altındaki oda sıcaklığında saklayınız.
Son kullanma tarihiyle uyumlu olarak kullanınız Ambalajdaki son kullanma tarihinden sonra METPAMİD ’i kullanmayınız

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir