Maxalt 10 mg Rapidisc Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Rizatriptan benzoat’tır. Maxalt 10 mg Rapidisc Tablet, beynin çevresinde bulunan kan damarlarını daraltarak çalışır. Migren krizinin baş ağrısı safhasında kullanılan  bir baş ağrısı ilacıdır. 

Maxalt 10 mg Rapidisc Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Migren krizinin baş ağrısı safhasında kullanılan  bir baş ağrısı ilacıdır.
 3. İlacı, migren baş ağrısı belirtilerinin başladığı anda ya da migren atakları başlar başlamaz alınız.
 4. Eğer yüksek tansiyonunuz; karaciğer rahatsızlığınız; kalp ritm bozukluğunuz veya koroner arter rahatsızlığına yönelik risk faktörlerine (diyabet, menapoz, sigara kullanımı, aşırı kilo, yüksek tansiyon veya yüksek kolesterol, aile geçmişinde koroner atardamar hastalıkları, 40 yaşından daha yaşlı erkek olmak veya rahmi ameliyatla alınmış bir kadın olmak gibi) sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 5. Eğer son 14 gün içerisinde MAO inhibitörleri grubuna ait bir ilaç kullandıysanız; bu ilacı kullanmayınız.
 6. Eğer ciddi karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa ya da yüksek tansiyon, kalp hastalığı, angina (göğüs ağrısı), kan dolaşımı sorunları veya migren için başka bir ilaç kullanıyorsanız ya da kalp krizi veya felç (inme), mini-felç (inme) öykünüz varsa ya da migren ağrılarına benzemeyen baş ağrılarınız varsa; kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz. Kullanımı sizin için uygun değildir.
 7. Kullanımı kalp krizi veya  felç de dahil olmak üzere ciddi yan etkilere sebep olabilir. Bu yan etkiler nadiren görülse de eğer kalp hastalığınız, angina (göğüs ağrısı), kan dolaşımı bozukluğu probleminiz, iskemi ile ilgili kalp hastalığınız, ciddi karaciğer rahatsızlığınız ve geçmişte kalp krizi veya felç öyküsü ya da  kontrol altına alınmamış yüksek tansiyonunuz varsa; kullanmayınız.
 8. 18 yaş altı çocuklarda ve 65 yaş üstü büyüklerde kullanılması önerilmemektedir.
 9. Kullanımı, kendinizi uykulu hissetmenize ve sersemliğe sebep olabilir. Bu nedenle migren atağı sırasında veya ilacı aldıktan sonra araç veya makine kullanmak gibi dikkat gerektiren aktivitelerden kaçınınız. 
 10. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Maxalt 10 mg Rapidisc Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. MAXALT da dahil olmak üzere hekimle görüşmeden rastgele ilaç almaktan sakınınız. Hekiminiz MAXALT’ı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz yönde  etkiler. Tedavi sürecinde lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. MAXALT ilaç ile tedaviniz yalnızca hekiminizin  kararıyla değiştirilmeli veya son verilmelidir.
 2. MAXALT ’ı size verilen dozlardan daha fazla kullanmanız hastalığınızda daha çabuk bir iyileşme sağlamaz. Ayrıca ilacı bırakmanız gerektiği söylendiği halde ısrarla devam etmeyi uzattığınız takdirde sağlığınız üzerinde ciddi zararları olur.
 3. MAXALT dozu, günde maksimum 2×1

MAXALT’ın Olası Yan Etkileri

 1. MAXALT Tableti aldıktan sonra karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda hekiminizi bilgilendiriniz.
 2. Yan etki :Bulantı, kusma, baş dönmesi, yorgunluk hissi, nefes darlığı, karıncalanma veya anormal his, kas sertliği veya güçsüzlüğü, sıcaklık hissi, geçici kan basıncı artışı, yüzde kızarma ve boğazda daralma hissi.

İlaç Etken Maddesi:  Rizatriptan benzoat
İlaç Marka İsmi: MAXALT 10 mg Rapidisc Ağızda Eriyen Tablet
MAXALT sırasıyla Sinir Sistemi, Analjezikler, migren ilaçları, selectif serotonin (5HT1) agonistleri ve rizatriptan şeklinde sınıflandırılmış olup, N02CC04  ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında bulunur. Eczaneden normal reçeteyle temin edebileceğiniz MAXALT, MERCK SHARP DOHME İLAÇLARI firmasının ürünüdür.
MAXALT için kısa bilgi ve prospektüs belgeleri (Endikeleri, MAXALT ne ilacıdır; ilaca başlamadan önce uyulması gerekenler, kullanımının emziren veya hamile olanlarda uygun olup olmadığı; etkileşme, sakıncaları; faydaları, saklama koşulları; kullanım şekli; dozu; istenmeyen etkilerde yapılacaklar ve tavsiyeler gibi MAXALT Rapidisc Ağızda Eriyen Tablet hakkında bilinmesi gereken hususları kapsar.)

Maxalt 10 mg Rapidisc Tablet Kullanma Talimatı (ilaç prospektüsü)


Maxalt 10 mg Rapidisc Tablet Kullanma Talimatı (ilaç prospektüsü)

Maxalt 10 mg Rapidisc Tablet kısa ürün bilgisi

Maxalt 10 mg Rapidisc Tablet kısa ürün bilgisi

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir