Maprotil Tablet

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi Maprotilin’dir. Maprotil Tablet, beyinde dengesiz hale gelerek depresyona ve anksiyeteye sebep olabilecek kimyasalları etkileyen antidepresan bir ilaçtır. Nedeni belli olmayan depresyon (endojen depresyon),  geç yaşta başlayan depresyon, yorgunluğa bağlı depresyon, maskeli depresyon ve menopoza bağlı depresyon durumlarının tedavisinde kullanılır.

.

Maprotil Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Kronik depresyon ve depresyonla birlikte görülen anksiyete (endişe, kaygı), depresif nevroz, depresif mizaç bozuklukları, ve bipolar bozukluk (manik depresif bozukluk) durumlarının tedavisinde kullanılır.
 3. İlk kez antidepresan kullanan kişilerde intihara yeltenme söz konusu olduğundan özellikle 24  yaş altı kişilerde bu ilacı kullanmaya başladıktan sonra  1-2 hafta doktor gözetiminde bulunulmalıdır.
 4. Bu ilaç  18 yaşın altındaki  gençlere doktor tavsiyesi haricinde verilmemelidir.
 5. Eğer MAO inhibitörü grubuna ait bir ilaç kullanıyorsanız, bu ilacı kullanabilmeniz için en az 14 gün beklemelisiniz. MAO inhibitörü vücudunuzdan tamamen temizlenmeden bu ilacı kullanırsanız, hayati tehlikeler yaratabilecek yan etkilere maruz kalabilirsiniz.
 6. İlacı kullanmaya başladıktan sonra kendinizi iyi hissetmeye başlamanız  3 haftayı bulabilir. En iyi sonucu almak için ilacınızı düzenli kullanınız. 3 hafta içerisinde belirtilerinizde iyileşme görülmezse, doktorunuza danışınız.  .
 7. Eğer karaciğer veya böbrek hastalığı, kalp hastalığı, geçmişte kalp krizi veya felç geçirme durumu, herhangi bir tiroid bozukluğu, elektroşok terapisi görme, geçmişte hap bağımlılığı ve intihar düşüncesi öyküsü gibi rahatsızlıklarınız var ise bu ilacı kullanmadan önce muhakkak doktorunuzu bilgilendiriniz. İlacınızı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 8. İlacınızı, soğuk algınlığı ilaçları, narkotik ağrı kesiciler, kas gevşeticiler, alerji ilaçları, uyku hapları ve anksiyete ilaçları gibi uyku verici ilaçlarla birlikte kullanmaktan kaçınınız.  Bu ilaçlardan herhangi birini düzenli olarak kullanıyorsanız doktorunuza söyleyiniz.
 9. İlacı kullanırken  kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma, davranışlarda ve ruh halinde değişiklikler, panik ataklar, uyku sorunları, alıngan, telaşlı, heyecanlı, sarılgan, huzursuz, agresif, ruhsal ve fiziksel olarak kendini hiperaktif hissetme gibi rahatsızlıklarda derhal doktorunuza başvurunuz.
 10. Doktorunuza danışmadan ilaç kullanımını durdurmayınız ve doz miktarını değiştirmeyiniz. Eğer ilacın kullanımını aniden keserseniz, hoş olmayan yan etkilerle karşılaşabilirsiniz.
 11. İlacın kullanımı düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahip olduğundan, araç ve makine kullanacaksanız  ya da dinç ve uyanık olmayı gerektiren bir aktivasyon yapacaksanız dikkatli olunuz.
 12. Bu ilacı kullanırken kesinlikle alkol almamalısınız. Çünkü alkol ilacın yan etkilerini arttırmakadır.
 13. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmamalısınız.

Maprotil Tablet’in kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. İlacı kullanırken  kendine zarar verme ile ilgili düşüncelere sahip olma, davranışlarda ve ruh halinde değişiklikler, panik ataklar, uyku sorunları, alıngan, telaşlı, heyecanlı, sarılgan, huzursuz, agresif, ruhsal ve fiziksel olarak kendini hiperaktif hissetme gibi yeni oluşan ya da kötüleşen  yan etkilerde acil yardım için  doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Maprotilin
İlaç Marka İsmi:   Maprotil Tablet

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir