MADOPAR 250 mg Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Benserazid hidroklorür (50 mg), Levodopa (200 mg) ‘dır. MADOPAR 250 mg Tablet‘ in etken maddesi Levodopa, beyinde  Parkinson hastalığının belirtilerinin iyileştirilmesine yardımcı olan dopamin adlı bir maddeye dönüşür. Benserazid ise Levodopanın vücutta parçalanma hızını yavaşlatarak Levodopa nın daha etkili çalışmasını sağlar. MADOPAR, Parkinson hastalığı tedavisinde ve belirtilerinin iyileştirilmesinde kullanılmaktadır.

Parkinson hastalığı: Yavaş ilerleyici, beyin hücrelerinde kayıp ile seyreden bir beyin hastalığıdır. İnsan beyninde belli bölgelerde dopamin üreten beyin hücreleri bulunur. Dopamin insanların akıcı ve koordine hareketler yapmalarını sağlar. Dopamin üreten beyin hücrelerinin %60 ila %80’i kayba uğradığında yeterli miktarda dopamin üretilemez ve Parkinson hastalığının motor belirtileri ortaya çıkar. Hareketler yavaşlar, hareketleri yapmada zorlanma, düğme ilikleme veya iliklenmiş bir düğmeyi açma, yazı yazma gibi elin ince hareketlerinde beceriksizlik , vücutta dengesizlik, kolda ve bazı kas gruplarında katılaşma, yutkunma güçlüğü, normal salgılanan tükürüğü yutamama ve vücutta tremor denilen özellikle elde titremeler, sıçramalar meydana gelebilir. Eğer düzenli tedavi edilmezse kişi günlük aktivitelerini yapmakta zorlanır.

MADOPAR 250 mg Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. MADOPAR, Parkinson hastalığı tedavisinde ve belirtilerinin iyileştirilmesinde kullanılmaktadır.
 3. Eğer  karaciğer hastalığınız veya böbrek hastalığınız  varsa ya da  ciddi kalp sorunlarınız, şeker hastalığınız (yüksek kan şekeri) varsa veya  şizofreni gibi ciddi psikiyatrik sorunlarınız varsa, bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu anlatınız.
 4. İlacı kullanırken kesinlikle alkol almayınız. Alkol kullanımı ilacın yan etkilerini daha da artırmaktadır.
 5. Eğer glokom (göz tansiyonu) rahatsızlığınız varsa, ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz.
 6. Parkinson hastalığı tedavisinde bu ilacın kullanımı, kumar alışkanlığı ve cinsel istekte artış gibi kontrol edilemeyen davranışlara yol açabilir. Bu davranışlar, genellikle yüksek doz alan hastalarda görülebilir.
 7. Tedaviniz süresince doktorunuza danışmadan doz miktarını değiştirmeyiniz ve kullanımını aniden bırakmayınız. Doktorunuzun önerdiği dozu ve kullanma süresini dikkate alınız.
 8. Tedaviniz sırasında, sakinleştirici etkisi sebebiyle günlük faaliyetler (örneğin yemek yeme, araba kullanma gibi) sırasında uyuklama ve ani uyku nöbetleri görülebilir. Bundan dolayı ilacın sizin bünyenizi nasıl etkilediğini anlayana kadar,  araba veya makine kullanmak  gibi tehlikeli olabilecek faaliyetlerden uzak durunuz.
 9. MADOPAR, 25 yaşın altındaki parkinson hastalarında kullanılmamalıdır. Bunun sebebi  kemik gelişiminin henüz tamamlanmamış olabileceğidir.
 10. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır. Emzirme döneminde, anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

MADOPAR 250 mg Tablet’in  Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir.
 2. İlacın her dozunu yeterli miktarda su ile alınız. Yemekten en az 30 dakika önce veya 1 saat sonra almaya özen gösteriniz.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Halüsinasyonlar, depresyon, zihin karışıklığı, istemli hareketlerde bozukluk, kalp çarpıntısı, hipotansiyon, ishal, bulantı ve kusma  seyrek görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi: Benserazid hidroklorür (50 mg), Levodopa (200 mg)
İlaç Marka İsmi: MADOPAR 250 mg Tablet

MADOPAR 250 mg Tablet kullanma talimatı


MADOPAR 250 mg Tablet kullanma talimatı

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir