Macmiror Complex Vajinal Pomad

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Nistatin ve Nifuratel‘ dir. Macmiror Complex Vajinal Pomad, vajinal bölgede mantar, bakteri ve protozalara karşı etkili bir ilaçtır. Etkisini bölgesel olarak vajina içerisinde gösterir. Macmiror Complex, kadınlarda vajinal mantar enfeksiyonu (vulvovajinal kandidoz), vajina iltihabı belirtileri (vajina içerisinde yanma, kızarıklık, kaşıntı, şişme, anormal akıntı gibi) ve Trikomonas cinsi parazitlerin neden olduğu bir enfeksiyon çeşidi olan Trikomoniyaz (vajinada kaşıntı, yanma ve kirli sarı-yeşil köpüklü akıntı belirtileriyle kendini gösteren bir enfeksiyon türü) tedavisinde kullanılır.

 

Macmiror Complex Vajinal Pomad Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Macmiror Complex, vajinada kaşıntı, yanma, kızarıklık, şişme, anormal akıntı gibi belirtilerle seyreden vajinit (vajina iltihabı) tedavisinde kullanılmaktadır.
 3. Tedaviniz süresince cinsel ilişkiden kaçınınız. Enfeksiyonu partnerinize bulaştırmamak için kondom kullanmanız yeterli olmayabilir.
 4. Doğum kontrolü amacıyla kullanılan Prezervatif (kondom) veya diyafram ile teması halinde, bu tür ürünlerin yırtılmasına ve sızıntıya sebep olabilir. Pomadın bu tür ürünlerle temasından kaçınınız. Aksi takdirde istenmeyen gebelikler oluşabilir.
 5. Trikomonas kaynaklı vajina iltihaplanması için tedavi görüyorsanız, eşinizinde sizinle birlikte tedavi olması gerekmektedir.
 6. Tedaviniz sırasında kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile doktorunuzun verdiği kullanma süresini dikkate alınız. Reçete edilen süre boyunca kullanınız. İlacın kullanımını vaktinden önce bırakmanız halinde eski şikayetleriniz tekrarlayabilir.
 7. İlacın  uygulandığı yerin hava almasını engelleyecek giysiler giymemelisiniz. Bol, gevşek  ve pamuklu kıyafetler giyiniz.
 8. Tedaviniz süresince ve sonrasında kişisel hijyene özen gösteriniz. Yeni bir enfeksiyon oluşmaması için kullandığınız çamaşır ve havluların  pamuklu  olmasına dikkat ediniz, kullandığınız çamaşırınızı her gün değiştiriniz ve genital bölge temizliğini ihmal etmeyiniz.
 9. Adet döneminde kullanıldığında ilacın etkisi azalabileceğinden, adet kanaması bittikten sonra pomadın kullanılması tavsiye edilir.
 10. Cinsel olgunluğa erişmemiş genç kızlar bu ilacı kullanmamalıdır.
 11. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

 

Macmiror Complex Vajinal Pomad’ ın kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. Sırtüstü yatar pozisyonda bacaklarınızı hafifçe yukarı doğru çekiniz.  Pomad olarak hazırlanan ilacınızı şırınga ile yavaşça vajinanızın içine boşaltınız. Ve yaklaşık yarım saat ayağa kalkmayınız. Pomadın uygulanması için en uygun zaman gece yatmadan hemen öncedir. Bu sayede pomad bütün gece vajinanın içerisinde kalacaktır.
 3. Pomadı şırınga tüpe sabitleyiniz ve tüpü iterek gerekli miktarda pomadı şırınga içerisine çekiniz. Şırıngadaki pomadı vajina içerisine boşaltınız.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Uygulama bölgesinde kaşıntı, yanma, şişlik, ağrı gibi hafif yan etkiler görülebilir.

 

İlaç Etken Maddesi: Nistatin, Nifuratel
İlaç Marka İsmi:  Macmiror Complex Vajinal Pomad

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir