Luminaletten Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Fenobarbital’dır. Luminaletten Tablet, beyin ve sinir sisteminin etkinliğini yavaşlatarak çalışan bir ilaçtır. Nöbetleri önleyici ve sakinleştirici etkiye sahiptir. Epilepsi (sara) tedavisinde basit parsiyel nöbetler ve yaygınlaşan tonik-kronik (grand mal) epilepsi nöbetlerinin önlenmesinde kullanılır.

Luminaletten Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Beyin ve sinir sisteminin etkinliğini yavaşlatarak çalışan bir ilaçtır. Nöbetleri önleyici ve sakinleştirici etkiye sahiptir.
 3. Kendinizi iyi hissetseniz bile ilacı kullanmaya devam ediniz. Kullanımını  doktorunuza danışmadan aniden bırakmayınız.İlacın alımını aniden bırakmanız halinde nöbetlerde  artış olabilir. Tamamen bırakmadan önce, yavaş yavaş bırakmanız gerekebilir.
 4. Doktorunuza danışmadan ilaç kullanımını durdurmayınız ve doz miktarını değiştirmeyiniz.
 5. Çocuklarda ve yaşlılarda dikkatli kullanılmalıdır.
 6. Alışkanlık yapma özelliğine sahiptir. Sadece doktorun reçete ettiği kişi kullanmalıdır, diğer kişilerle paylaşılmamalıdır. Özellikte hap kullanımı ve bağımlılığı olan kişilerle paylaşılması tehlikelidir.
 7. Tedaviniz sırasında yaptığınız günlük aktiviteleri hatırlayamıyorsanız, ilacın alımını durdurup, bu durumu doktorunuzla görüşmelisiniz.
 8. Eğer karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa ya da ağır kalp kası hasarınız varsa, ağrı kesici veya uyku ilacı kullanıyorsanız, hepatik porfiriniz varsa, psikiyatrik ilaçlarla zehirlendiyseniz, alkol zehirlenmesi geçiriyorsanız,  tıkanmaya yol açan akciğer hastalığınız varsa, hamileyseniz ya da emziriyorsanız ; bu ilacı kullanmayınız.
 9. Karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, böbrek üstü bezi bozukluğu; ağır astım, kronik tıkanmaya yol açan akciğer hastalığı; bilinç bozukluğu: geçmişte yaşanan herhangi bir depresyon, ruh hastalığı, intihar girişimi ve hap veya alkol bağımlılığı durumlarından  herhangi birine sahipseniz; bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu durumunuz hakkında bilgilendiriniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 10. Kullanımı doğum kontrol haplarının etkisini azaltabilir. İstenmeyen bir gebelik olmaması için hormonal olmayan ikinci bir doğum kontrol yöntemi ile korununuz.
 11. İlacınızı, soğuk algınlığı ilaçları, narkotik ağrı kesiciler, kas gevşeticiler, alerji ilaçları, uyku hapları ve anksiyete ilaçları gibi uyku verici ilaçlarla birlikte kullanmaktan kaçınınız.  Bu ilaçlardan herhangi birini düzenli olarak kullanıyorsanız doktorunuza söyleyiniz.
 12. Tedaviniz sırasında alkol kullanmaktan kaçınınız.
 13. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahiptir. Araç veya makine kullanmak gibi  dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerden kaçınınız.
 14. Hamilelik döneminde ya da hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanmalısınız. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Luminaletten Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu yeterli miktarda ılık su ile birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Sinirlilik hali, yorgunluk, baş ağrısı, baş dönmesi, kusma, depresyon hali, D vitamini eksikliği yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Fenobarbital
İlaç Marka İsmi: Luminaletten Tablet

Luminaletten Tablet Kullanma Talimatı


Luminaletten Tablet Kullanma Talimatı

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir