LODOZ 2,5 mg/6,25 mg Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Bisoprolol fumarat (2,5 mg), Hidroklorotiyazit (6,25 mg)’tır. LODOZ Film Tablet‘in etken maddesi Bisoprolol fumarat , toplardamar ve atardamarlar üzerinden kan akışını etkileyerek kalbin atım hızını düşürür, kalbin kan pompalamasını kolaylaştırır.  Hidroklorotiyazit ise vücutta sıvı  tutulumuna sebep olan aşırı miktarda tuzun vücut tarafından emilimini engelleyen bir idrar söktürücüdür. Yüksek kan basıncının (hipertansiyon -yüksek tansiyon tedavisinde) düşürülmesinde kullanılmaktadır.

LODOZ 2,5 mg/6,25 mg Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. LODOZ, hipertansiyon (yüksek tansiyon) tedavisinde kullanılmaktadır
 3. Ciddi derecede böbrek yetmezliği, ağır kalp yetmezliği, kalp ritm bozuklukları, tansiyonun düşük olması, nabzın çok yavaş atması, şiddetli astım, bronşlarla ve akciğerlerle ilgili tıkayıcı kronik bir hastalık varlığı, sülfonamid grubu ilaçlara alerji, kardiyojenik şok, tedavi edilmemiş böbreküstü bezi tümörü, hasta sinüs sendromu, raynaud sendromu (ellerin ve parmakların soğuğa karşı hassas hale gelerek beyaz bir görünüm alması ve hissizleşmesi) durumlarından herhangi biri  veya bir kaçı var ise LODOZ‘u kullanmayınız.
 4. Karaciğer hastalığı veya siroz, böbrek hastalığı, diyabet (şeker hastalığı), konjestif kalp yetmezliği, kan dolaşımı problemleri, gut hastalığı,  geçmişte veya şu an var olan bronşların spazmlarla kasılması rahatsızlığı, tiroid bozukluğu, sistemik lupus eritematozus (iltihabi bir bağ dokusu hastalığı) gibi rahatsızlıklarınız  var ise LODOZ‘u kullanmadan önce doktorunuzu durumunuz hakkında bilgilendiriniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 5. Eğer herhangi bir ameliyat olma durumunuz varsa, ameliyattan belli bir süre önce bu ilacı tam olarak ne kadar kullandığınızı cerrahınıza bildiriniz. İlacın kullanımını kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.
 6. Tedaviniz sırasında kendinizi iyi hissetmeye başlasanız bile doktorunuzun verdiği kullanma süresini dikkate almalısınız.
 7. İlacın kullanımını  öncelikle doktorunuza danışmadan bırakmayınız ya da doz atlaması yapmayınız. Tedaviyi birden kesmek kalbinizle ilgili ciddi problemlere yol açar, rahatsızlığınız daha da kötüleşebilir.
 8. İlacın kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettiriniz. Ayrıca böbrek ve karaciğer fonksiyonlarınızı da kontrol ettiriniz.
 9. Oturur ya da yatar pozisyonda iken hızlı bir şekilde kalkmayınız. Hızlı hareket etmek baş dönmesi yapabilir. Düşme ve kazaları önlemek için yavaş ve dikkatlice, bir yere tutunarak  doğrulmalısınız ya da kalkmalısınız.
 10. Düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek yan etkilere sahiptir. Araç veya makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 11. Tedaviniz sırasında alkol kullanmayınız. Alkol tansiyonunuzu daha fazla düşürebilir, ilacın olası yan etkilerini daha da artırabilir.
 12. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır.

 

LODOZ 2,5 mg/6,25 mg Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu yeterli miktarda su ile birlikte alınız. Sabahları kahvaltıdan önce, kahvaltı sırasında veya kahvaltıdan hemen sonra alınmalıdır.
 3. İlacınızı her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Bulantı, kusma, ishal, kabızlık ve mide rahatsızlıkları gibi sindirim sistemi şikayetleri yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi:  Bisoprolol fumarat, Hidroklorotiyazit
İlaç Marka İsmi: LODOZ 2,5 mg/6,25 mg Film Tablet

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir