Libradin Modifiye Salımlı Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Barnidipin hidroklorür’dür. Libradin Modifiye Salımlı Kapsül, yüksek kan basıncı varlığında, atar damarların gevşemesini sağlayan, bir  yüksek tansiyon ilacıdır. Atar damarları genişleterek hem kan basıncını düşürür, hemde kalbin kan pompalamasını kolaylaştırır ve çalışma yükünü azaltır. Yüksek tansiyon (hipertansiyon)  tedavisinde kullanılır.

Libradin Modifiye Salımlı Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Bu ilaç yüksek kan basıncı varlığında, atar damarların gevşemesini sağlayan, bir  yüksek tansiyon ilacıdır. Atar damarları genişleterek hem kan basıncını düşürür, hemde kalbin kan pompalamasını kolaylaştırır ve çalışma yükünü azaltır. Yüksek tansiyon (hipertansiyon)  tedavisinde kullanılır.
 3. Bu ilacın kullanımı sırasında doktorunuz ile görüşmeden greyfurt  ve greyfurt suyu tüketmeyiniz.
 4. Bu ilacın kullanımı sırasında alkol kullanmaktan kaçınınız. Çünkü alkol ilacın olası yan etkilerini daha da arttırmaktadır. Kan basıncını daha da fazla düşürebilir ve uyuşukluk halini ve baş dönmesini arttırabilir.
 5. İlacın kullanımının üzerinizde etkisinin olumlu olup olmadığını anlamak için tansiyonunuzu düzenli olarak kontrol ettirmeniz gerekmektedir.
 6. Kendinizi iyi hissetseniz bile, bu ilacın kullanımını doktorunuza danışmadan bırakmayınız ve doz atlaması yapmayınız. Çünkü ilacın alımını aniden durdurmak durumunuzu kötüleştirebilir.
 7. İlacınızı düzenli bir şekilde atlamadan kullanmalısınız. İlacınız tamamen bitmeden doktorunuza tekrar  reçete ettirmelisiniz.
 8. Bu ilaç, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi şeklinin yalnızca bir parçasıdır. Diyet, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı şekilde uymalısınız.
 9. Eğer  böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı, geçmişte yaşanmış kalp krizi öyküsü, kalp yetmezliği, başka bir kalp veya damar hastalığı durumlarından herhangi biri var ise bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. Bu ilacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 10. Hamilelik  ve emzirme dönemlerinde bu ilacı doktorunuza danışmadan  kullanmayınız.

Libradin Modifiye Salımlı Kapsül’ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızı bir bardak dolusu su  ile birlikte alınız.  Tercihen sabahları veya yemeklerle birlikte ya da yemek yemeden önce alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2.  Kalp ritm bozuklukları veya hızlı kalp atışları, göğüs ağrısı, nefes almada zorluk, bacaklarda ve bileklerde şişme durumlarında  tıbbi yardım almak için acilen doktorunuza başvurunuz.

 

İlaç Etken Maddesi: Barnidipin hidroklorür

İlaç Marka İsmi:  Libradin Modifiye Salımlı Kapsül

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir