Libalaks Lavman

Endikasyon Bilgisi:

İlacın Etken Maddesi Gliserol-Sodyum sitrat-Sorbitol’dur. Libalaks Lavman, uygulama sonrasında 15 ila 30 dakika içerisinde kalın bağırsağın alt bölümlerinin boşalmasını sağlayan bir ilaçtır. Bağırsak atonisi (kasılan bir organın normal geriliminin kaybolması sonucu gevşemesi) ve değişik nedenlere bağlı kabızlık durumlarında; rektoskopi, sigmoidoskopi, kolonoskopi, cerrahi müdahale gibi bağırsakların boşaltılmasını gerektirecek durumlarda kullanılır.

Libalaks Lavman Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Bağırsak atonisi (kasılan bir organın normal geriliminin kaybolması sonucu gevşemesi) ve değişik nedenlere bağlı kabızlık durumlarında; rektoskopi, sigmoidoskopi, kolonoskopi, cerrahi müdahale gibi bağırsakların boşaltılmasını gerektirecek durumlarda kullanılır.
 3. Eğer akut (kısa süre içinde gelişen) apandisit, hemoroid; anüs ve rektum bölgesinde ameliyat durumu; bağırsak iltihabı hastalığı ve kanama varlığı; tifo durumlarından herhangi bir var ise bu ilacı kullanmayınız.
 4. Bu ilacı kullandıktan sonra rektal kanama olması ya da  dışkı yapamama hali  varsa bu daha ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. İlacın alımını durdurup, derhal doktorunuza başvurunuz.
 5. İlacı doktorunuzun önerdiği süre boyunca kullanınız. İlacın uzun süre kullanımı, müshil bağımlılığı, kronik kabızlık ve normal bağırsak fonksiyonunun kaybına  neden olabilir. Bunun için doktorunuzun önerdiği süreden daha fazla kesinlikle kullanmayınız.
 6. Bu ilacı 24 saat içerisinde 1 kereden fazla kullanmayınız.
 7. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

Libalaks Lavman’ın kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Bu ilaç sadece makattan kullanım içindir. Ağızdan almayınız.Kutunun içinde bulunan kanülü ilaç tüpünün ucuna takınız. Kanülün ucunu rektuma sokunuz. Tüpü sıkarak ilacı rektuma uygulayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Uygulanan bölgede cilt tahrişi, yanma ve geçici ağrı gibi hafif yan etkiler görülebilir.

 

laç Etken Maddesi: Gliserol-Sodyum sitrat-Sorbitol
İlaç Marka İsmi:   Libalaks Lavman

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir