Lescol XL Kontrollü Salımlı Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Fluvastatin sodyum’dur. Lescol XL Kontrollü Salımlı Tablet, vücuttaki kolesterol üretimini engelleyen, kandaki yüksek kolesterol ve yüksek trigliserid seviyesini düşüren bir ilaçtır. Kolesterolün düşmesi, damar sertleşmesinin engellenmesine yardımcı olur.

Lescol XL Kontrollü Salımlı Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Kandaki yüksek kolesterol ve yüksek trigliserid seviyesini düşüren bir ilaçtır. Kolesterolün düşmesi, damar sertleşmesinin engellenmesine yardımcı olur.
 3. Eğer böbrek hastalığınız veya diyabet şeker hastalığınız, düşük tiroid ya da herhangi bir kas hastalığınız varsa, bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 4. Hamileyseniz  bu ilacı kullanmayınız. Tedavi sırasında gebeliği önlemek için etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanınız.
 5. Bu ilacın kullanımı nadiren de olsa iskelet kas dokusunda bozulmalara yol açabilir. Bu da böbrek yetmezliğine sebep olur. Kaslarda güçsüzlük, ağrı, kolay acıma hissi, ateş veya grip hali ya da koyu renkli idrar durumlarından herhangi birine sahipseniz acilen doktorunuzu aramalısınız.
 6. Bu ilaç, diyet, egzersiz ve kilo kontrolünü içeren  tedavi şeklinin yalnızca bir parçasıdır. Diyet, egzersiz ve kilo kontrolüne sıkı şekilde uymalısınız.
 7. Bu ilacı kullanırken kesinlikle alkol almayınız. Çünkü alkol, trigliserid seviyelerini yükseltebilir ve bu ilaçla birlikte alındığında karaciğere zarar verebilir.
 8. İlacı kullanırken, ilacın vücuda verebileceği zararlı etkilere sebep olmadığından emin olmak için  sık sık kan tahlili yaptırmanız ve karaciğer fonksiyonlarınızı kontrol ettirmeniz gerekmektedir.
 9. Bu ilacın kullanımı sırasında doktorunuz ile görüşmeden greyfurt  ve greyfurt suyu tüketmeyiniz. Greyfurt ve greyfurt suyu bu ilaçla etkileşime girebilir ve olası tehlikeli etkilere sebep olabilir.
 10. Yağ ve kolesterol oranı yüksek yiyeceklerden kaçınınız. Mutlaka kolesterol düşürücü bir diyete uymanız gerekmektedir.
 11. Hamilelik döneminde bu ilacı kesinlikle kullanmayınız.  Emzirme döneminde ise doktorunuza danışınız.

Lescol XL Kontrollü Salımlı Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Her dozu  bir bardak  dolusu su ile birlikte alınız. Genellikle akşam yemeğinde veya gece yatmadan önce alınız. Eğer günde birkaç kez alıyorsanız tercihen yemeklerle birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kas ağrısı, halsizlik, güçsüzlük, grip belirtileri ve koyu renkli idrar gibi yan etkilerde ilacın kullanımını durdurup derhal doktorunuza başvurunuz.

 

 

İlaç Etken Maddesi:  Fluvastatin sodyum

İlaç Marka İsmi: Lescol XL Kontrollü Salımlı Tablet

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir