Leponex Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Klozapin’dir. Leponex Tablet, beyindeki bazı kimyasalların etkilerini değiştirerek ruhsal bozuklukların düzeltilmesini sağlayan (antipskotik) bir ilaçtır. Parkinson hastalığına bağlı ortaya çıkan birtakım ruhsal bozuklukların tedavisinde; şizofreni veya benzer hastalıkları bulunan, intihara eğilimli kişilerde intihara yönelme durumunun azaltılması veya geçmişte intihar girişimi olan hastanın yeniden intihar girişimi riski taşıdığı düşünülen durumlarda; tedaviye direnç gösteren veya ilaçlara yanıt vermeyen şizofreni vakalarında kullanılır.

Leponex Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Beyindeki bazı kimyasalların etkilerini değiştirerek ruhsal bozuklukların düzeltilmesini sağlayan (antipskotik) bir ilaçtır.
 3. Felce bağlı bağırsak tıkanması; böbrek ve karaciğer yetmezliği; kontrol altına alınmamış epilepsi(sara); kan değerlerinde düşüklük; kemik iliği rahatsızlığından dolayı oluşan kandaki alyuvar hücrelerinin azalması veya tamamen yok olması; kemik iliği fonksiyon bozukluğu; alkol veya diğer sebeplerden dolayı oluşan ruhsal bozukluk durumu; alkol koması; ilaç zehirlenmesi; dolaşım sistemi problemleri gibi rahatsızlıklarınız varsa bu ilacı kullanmayınız.
 4. İlacı güvenli bir şekilde kullandığınızdan emin olmak için belirli aralıklarla kan tahlili yaptırmalısınız. İlacı kullanmaya başladıktan sonra ilk 1-8 haftasında her hafta, daha sonra ise en az 4 haftada bir kan tahlili ve diğer testlerin yapılmasına ihtiyacınız olabilir. Kan tahlillerinizi ve doktorunuzla olan randevularınızı ihmal etmeyiniz.
 5. Bu ilacın kullanımı kan şekerinizi yükseltebilir. Artan susuzluk, sık yemek yeme, idrar yapımında artış, mide bulantısı ve uyuşukluk hali gibi kan şekerinizin yüksek olduğunun belirtilerinden biri yada birkaçı var ise doktorunuz ile görüşünüz.
 6. Eğer kahve ve sigara alışkanlığınız var ise, kafein ve sigara kullanımı, bu ilacın etkisini artırabilir. Böyle alışkanlıklarınızın olduğunu doktorunuza söyleyiniz.
 7. Yüksek tansiyon, kalp ritm bozukluğu, geçmişte kalp krizi öyküsü,  geçirilmiş bağırsak ameliyatı ve herhangi bir bağırsak bozukluğu, prostat büyümesi, idrar yapma problemi, dar açılı göz tansiyonu, kemik iliği ve kan hücreleri bozuklukları, şeker hastalığı, karaciğer ve böbrek hastalıklarından herhangi birine sahipseniz bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza söylemelisiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için, doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 8. İlacın kullanımı sırasında, göğüs ağrısı, halsizlik, boğaz ağrısı, yüksek ateş, nefes darlığı, istem dışı kasılmalar, sarılık ya da herhangi bir enfeksiyon durumuyla karşılaşırsanız derhal doktorunuza başvurmalısınız.
 9. Doktorunuza danışmadan ilaç kullanımını durdurmayınız ve doz miktarını değiştirmeyiniz.
 10. Hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde bu ilacı doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Leponex Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte alınız. Yemeklerle birlikte veya aç karnına alınabilir.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Kalp ritminde düzensizlik, solunum güçlüğü, iştah artışı ya da zayıflık, susama, kan şekerinde yükselme,  normalden fazla idrar yapma, kaslarda kontrolsüz kasılmalar, terleme, bilinç bulanıklığı, halsizlik. boğaz ağrısı, yüksek ateş, sersemlik, baş dönmesi, uykusuzluk, uyku hali, bayılma, bulantı, kusma, nezle, burun akıntısı, baş ağrısı, idrar tutamama, ağrılı ve uzun süreli ereksiyon gibi yan etkilerde tıbbi yardım için doktorunuza başvurmalısınız.

 

İlaç Etken Maddesi: Klozapin

İlaç Marka İsmi: Leponex Tablet

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir