Hipersar Plus Film Tablet

Endikasyon Bilgisi:

İlacın etken maddesi  Hidroklorotiyazit, Olmesartan medoksomil’dir. Hipersar Plus Film Tablet, kan damarlarını daraltarak kan basıncının yükselmesine sebep olan ‘‘anjiyotensin II’’ isimli maddenin  kan damarlarını daraltmasını önleyerek, kan basıncını düşürüp kan akışını düzenleyen hipertansiyon(yüksek tansiyon)  ilacıdır. Vücuttaki fazla tuz, vücutta su tutulumuna neden olduğundan  tuzun  vücut tarafından emilimini engelleyen güçlü  bir idrar söktürücüdür.

Hipersar Plus Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Kan damarlarını daraltarak kan basınının yükselmesine sebep olan ‘‘anjiyotensin II’’ isimli maddenin  kan damarlarını daraltmasını önleyerek, kan basıncını düşürüp kan akışını düzenleyen hipertansiyon(yüksek tansiyon)  ilacı ve idrar söktürücü bir ilaçtır.
 3. İlacı kullanmaya başladıktan sonra tansiyonunuzun kontrol altına alınması 4 haftayı bulabilir. Kendinizi iyi hissetseniz bile bu ilacı kullanmaya devam ediniz. Yüksek tansiyon sıklıkla belirti göstermez.
 4. Eğer herhangi bir ameliyat olma durumu varsa, ameliyattan belli bir süre önce bu ilacı tam olarak ne kadar kullandığınızı cerrahınıza bildiriniz. İlacı kısa bir süreliğine durdurmanız gerekebilir.
 5. Bu ilacın kullanımı nadiren de olsa iskelet kas dokusunda bozulmalara yol açabilir. Bu durumda böbrek yetmezliğine sebep olabilir. Eğer halsizlik, kaslarda güçsüzlük, kas ağrısı durumu ve bunlarla birlikte mide bulantısı, kusma, ateş ve koyu renk idrar görülürse tıbbi yardım için derhal doktorunuza başvurmalısınız.
 6. Ağır derecede karaciğer işlev bozukluğunuz ve böbrek işlev bozukluğunuz;  gut hastalığı, tedavi olmanıza rağmen kan tahlillerinde  potasyum ve sodyum düzeyinin düşük olması; hamilelik veya emzirme döneminde olma durumlarından herhangi biri var ise bu ilacı kullanmayınız.
 7. Bu ilacın kullanımı sporculara yapılan doping testlerinde pozitif sonuç çıkmasına sebep olabilir. Eğer bu testi yaptırmak zorunda iseniz bu hususa dikkat etmelisiniz.
 8. Eğer süt ve süt ürünlerini sindirmede bir probleminiz  varsa bu ilacı kullanmayınız.
 9. Eğer safra kanalınızda bir tıkanıklık varsa bu ilacı kullanmayınız.
 10. Karaciğer ve böbrek hastalığı, konjestif kalp yetmezliği, gut hastalığı, kandaki potasyum düzeyinin düşük veya yüksek olması, kan damarlarıyla alakalı rahatsızlıklar, yüksek kolesterol, diyabet(şeker hastalığı), astım,  lupus veya sulfa ilaçlarına alerji gibi rahatsızlıklarınız  var ise bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 11. İlacın kullanımı sırasında kusma, ishal veya aşırı terleme nedeniyle vücutta su kaybı meydana geldiyse doktorunuzla görüşmelisiniz. İlacın kullanımıyla vücudun susuz kalması daha kolay olduğundan bu durum tansiyonun düşmesine ve  ciddi bir elektrolit dengesizliğine sebep olabilir.
 12. Bu ilacın durumunuzu iyileştirdiğinden emin olmanız için tansiyonunuzu belirli aralıklarla kontrol ettirmelisiniz. Ayrıca böbrek ve  karaciğer fonksiyonlarınızı da kontrol ettirmelisiniz.
 13. Bu ilacı kullanımınız sırasında alkol kullanmaktan kaçınınız. Çünkü alkol tansiyonunuzu daha da düşürebilir  ve ilacın olası yan etkilerini daha da arttırabilir.
 14. Bu ilaç düşünce ve reaksiyonlarınızı bozabilecek özelliklere sahiptir. Eğer makine ve araç kullanacaksanız çok dikkatli olmalısınız.
 15. Bu ilaç 18 yaş altı çocuklara verilmemelidir.
 16. Hamilelik döneminde ya da hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmayınız. Eğer ilacın kullanımı sırasında hamile kalırsanız derhal doktorunuza durumu bildirmeli ve ilacın kullanımını durdurmalısınız. Çünkü bebekte doğum kusurlarına yol açabilir. Emzirme döneminde ise doktorunuza danışmadan bu ilacı kullanmayınız.

 

Hipersar Plus Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Her tableti bir bardak dolusu su ile birlikte aç karnına veya yemek esnasında yutunuz. İlacınızı her gün aynı saatte almaya özen gösteriniz.

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Nabız atışlarında düzensizlik, kalp atışlarında artış, göğüs ağrısı, nefes almada zorluk, yüksek ateş, bayılacakmış gibi hissetme, tükürük bezlerinde şişlik ve ağrı, bulanık görme, nesnelerin sarı görünmesi, kansızlık(anemi), safra kesesi iltihabı,  pankreas iltihabı, idrar yolu enfeksiyonu, idrarda kan bulunması, ciltte ve gözlerde sarılık, baş dönmesi, uyuşukluk, huzursuzluk hissi, sersemlik hali, güçsüzlük, halsizlik,  kas ağrısı, ağız kuruluğu, susuzluk, boğaz ağrısı, öksürük, burun tıkanıklığı veya akıntısı gibi yan etkilerde acil yardım için doktorunuza başvurmalısınız.

 

 

İlaç Etken Maddesi:  Hidroklorotiyazit, Olmesartan medoksomil

İlaç Marka İsmi: Hipersar Plus Film Tablet

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir