Hidrasit Çiğneme Tableti

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi  Hidrotalsit’tir. HİDRASİT 1000 mg Çiğneme Tableti, mide asiditesini azaltarak pH derecesini yükselten asit giderici (antiasit) bir ilaçtır. HİDRASİT, peptik ülser ve gastrit, mide fıtığı, aşırı mide asidi varlığı  rahatsızlıklarından dolayı  görülen mide ağrısı, hazımsızlık, şişkinlik, yanma, gaz, bulantı, kusma, göğüste ağrılı yanma hissi, tekrarlayan mide ağrısı ve mide ekşimesi gibi şikayetlerin giderilmesinde kullanılır.

HİDRASİT 1000 mg Çiğneme Tableti Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

  1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
  2. Etkileşim : Kalp glikozitleri, kinolon grubu antibiyotikler kenodiol, Tetrasiklinler, kinidin, sitrik asit ve tartarik asit içeren efervesan tabletler (HİDRASİT  kullanımından 1-2 saat önce veya sonra); ayrıca Levotiroksin ve HİDRASİT 2 saat arayla kullanılmalı.
  3. Eğer ağır derecede böbrek yetmezliği veya  bağırsaklarda iltihabi bir  hastalık ya da dolaşımdaki kanda fosfat bileşiklerinin anormal derecede düşük olma durumu var ise; hekiminizle görüşünüz.
  4. 12 altı çocuklarda kullanılmamalıdır.
  5. HİDRASİT tableti, gebelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize sormadan kullanmayınız.

HİDRASİT 1000 mg Çiğneme Tableti’nin Kullanım Şekli :

  1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
  2. İlacınızı emerek veya çiğneyerek alınız. Tercihen yemeklerden 1 saat sonra veya yatmadan hemen önce alınız. Günde birkaç defa 1 ya da 2 tablet kullanılabilir.

İlacın Olası Yan Etkileri :

  1. HİDRASİT’i kullanırken şiddetli karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda, boğaz ya da  dilde şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
  2. Yan etki : Bulantı, kabızlık veya yumuşak dışkı, büyük tuvalete daha sık çıkma.

 

İlaç Etken Maddesi:  Hidrotalsit
İlaç Marka İsmi: HİDRASİT 1000 mg Çiğneme Tableti
Sırasıyla; Sindirim Sistemi ve Metabolizma, Mide ilaçları, Antiasitler, Magnezyum Aluminyum Kalsiyum Kombinasyonları ve hidrotalsit şeklinde sınıflandırılmış olup, A02AD04 ATC koduyla İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumundaki ruhsatlı ilaçlar arasında yer alır. Eczaneden reçetesiz temin edebileceğiniz HİDRASİT, SANDOZ İLAÇ SANAYİ firmasının ürünüdür.
HİDRASİT de dahil hekimle görüşmeden rastgele ilaç almaktan sakınınız. Hekiminiz HİDRASİT’i nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz yönde  etkiler. Tedavi sürecinde lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. HİDRASİT’i size verilen dozlardan daha fazla kullanmanız rahatsızlığınızda daha çabuk bir iyileşme sağlamaz. HİDRASİT ilaç ile tedaviniz yalnızca hekiminizin  kararıyla değiştirilmeli veya son verilmelidir.

HİDRASİT 1000 mg Çiğneme Tableti kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)

HİDRASİT 1000 mg Çiğneme Tableti kullanma talimatı (ilaç prospektüsü)

HİDRASİT 1000 mg Çiğneme Tableti kısa ürün bilgisi

HİDRASİT 1000 mg Çiğneme Tableti kısa ürün bilgisi

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir