GYNO-LOMEXIN 600 mg Ovül

Endikasyon Bilgisi :

Etken maddesi Fentikonazol nitrat olan  GYNO-LOMEXIN Ovül, candida (maya mantarı)  adlı mikroorganizmaların vajinada üremesini durdurmak suretiyle, genital bölgede kırmızılık, şişkinlik, şiddetli kaşınma, idrar yaparken ağrı ve sızı şikayetlerinde, aynı zamanda vajinadan aşırı akıntı gelmesi veya akıntının kirli ve koyu olması durumlarında kullanılır.

 

GYNO-LOMEXIN Ovül Hakkında Bilinmesi Gereken Noktalar :

Ovülü kullandıktan sonra nefes almada güçlük, yüzünüzde, ağız kenarlarında, dil veya boğazınızda şişlik,  kurdeşen gibi kendinizde ilaca karşı bir alerji geliştiyse acilen hekiminizle görüşmelisiniz.

Bu ilacı kullanırken yakınmalarınız azalsa bile hekimin söylediği kullanma süresini dikkate alınız. Reçete edilen süre boyunca kullanınız. İlacın kullanımını vaktinden önce bırakmanız halinde eski yakınmalarınız nüksedebilir.

Cinsel ilişki sırasında kullanılan Prezervatife (kondom) teması halinde, prezervatifin yırtılmasına ve sızıntıya sebep olabilir. İstenmeyen gebeliklerin oluşmaması için  kapsüllerin prezervatifle temasından kaçınmalısınız.  Tedaviniz süresince cinsel ilişki kurmamaya özen gösteriniz. Mantar enfeksiyonunu partnerinize bulaştırmamak için kondom kullanmanız yeterli olmayacağından tedaviniz süresince cinsel ilişki kurmamaya özen gösteriniz. Regl olduğunuz dönemde ilacın etkisi azalabileceğinden, vajinada kanama bittikten sonra kullanmanız tavsiye edilmektedir. Ayraca regl dönemine girmemiş genç kızlarda kullanılmamalıdır. Hamilelikte ve emzirme dönemlerinde hekime sormadan kullanılması önerilmemektedir.

Tedaviniz süresince ve sonrasında kişisel hijyene özen gösteriniz. Yeni bir enfeksiyon oluşmaması genital bölgenizin temizliğini ihmal etmeyiniz, iç çamaşırınızı sık sık değiştiriniz, iç giysilerinizin  naylon içerikli olamamasına dikkat ediniz. Vajinanın hava almasını engelleyecek kıyafetler giymemelisiniz. Rahat ve  pamuklu kıyafetleri tercih ediniz.

GYNO-LOMEXIN Ovül Nasıl kullanılır

GYNO-LOMEXIN nasıl reçete edildiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedaviniz süresince lütfen hekiminizin direktiflerine uyunuz. Size verilen dozlardan daha fazla ya da ilacı bırakmanız gerektiği söylendiği halde ısrarla ilaca devam etmeyi uzattığınız takdirde hastalığınız farklı yönde ilerler, sağlığınız üzerinde ciddi zararları olur.
Ovül olarak hazırlanan ilacınızı baş parmağı ve işaret parmağınızla tutarak vajinanızın içine yerleştiriniz. Ve yaklaşık yarım saat ayağa kalkmayınız. Ovülün kullanılması için en uygun zaman uyumadan hemen öncedir. Bu sayede ovül sabaha vajinanın içerisinde kalacaktır.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

Vajinada geçici rahatsızlık hissi ilacın yan etkisi olarak görülebilir.

 

İlaç Etken Maddesi: Fentikonazol nitrat
İlaç Marka İsmi: GYNO-LOMEXIN 600 mg Ovül

GYNO-LOMEXIN 600 mg Ovül kullanma talimatı


GYNO-LOMEXIN 600 mg Ovül kullanma talimatı

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir