GRANITRON 2 mg Film Tablet

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Granisetron hidroklorür‘ dür. GRANITRON 2 mg  Film Tablet, vücutta mide bulantısı ve kusmayı uyaran kimyasalların etkilerini durduran bir ilaçtır. GRANITRON, kanser hastalarında ışınla veya ilaçla tedavi sırasında oluşabilecek mide bulantısı ve kusmayı engellemek için kullanılır. Ayrıca cerrahi müdahaleden sonra gözlenen mide bulantısı ve kusma durumlarında da kullanılabilir.

 

GRANITRON 2 mg  Film Tablet Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. GRANITRON, kanser hastalarında mide bulantısı ve kusmayı durdurmak için reçete edilen bir ilaçtır.
 3. Eğer, yakın bir tarihte mide ya da bağırsaklarla ilgili cerrahi operasyon gerçekleştiyse hekime danışmadan kullanılmamalıdır.
 4. Hamileliğin sebep olduğu bulantılar için hamile bayanlarda ve yaşı 12 den küçük hastalarda kullanılması sakıncalıdır.
 5. Eğer, mide bulantısı için başka bir ilaç alıyorsanız ya da sara hastasıysanız, ciddi bir enfeksiyon geçiriyorsanız veya kalbinizle ilgili bir rahatsızlığınız varsa; ilacın kullanımı sizin için uygun olmayabilir. Hekime sormadan kullanılması sağlığınızla ilgi ciddi tehlikelere  yol açabilir.
 6. Bu ilacın kullanımı bağırsaklarınızda yavaşlamaya sebep olabilir. Eğer bağırsaklarınızda tıkanıklık varsa doktorunuz düzenli aralıklarla sizi kontrol etmek isteyebilir. Doktorunuzla olan randevularınızı ihmal etmeyiniz.
 7. İçeriğinde Laktoz (süt şekeri) bulunmaktadır, tedaviye başlamadan önce bu konuyu hekiminizle görüşünüz.
 8. Bu ilaç, araç ya da makine kullanımına bir engel teşkil etmemektedir.
 9. Gebelik ve emzirme dönemlerinde hekiminize danışmadan kullanılması önerilmez.

 

GRANITRON 2 mg  Film Tablet’in Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış veya size tavsiye edilenden fazla kullanıldığı takdirde hastalığınızda  bir iyileşme sağlanmaz, aksine sağlığınıza ciddi zararlar verebilir.
 2. İlacınızın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte içiniz.
 3. Kanser hastalarında mide bulantısına sebep olabilecek ilaç/ışın tedavisinden yaklaşık 1 saat önce bir tane 2 mg’lık Granitron ya da mide bulantısına sebep olabilecek ilaç veya ışın tedavisinden yaklaşık 1 saat önce 1 mg’lık ve 12 saatlik bir aradan sonra tekrar 1 mg’lık Granitron şeklinde alınır.

 

İlacın Olası Yan Etkileri

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen hekiminizle görüşünüz.
 2. Kalp atımlarında düzensizlik ve bayılacakmış gibi hissetme ya da bayılma yan etki olarak görülebilir. Bunlardan herhangi biri görüldüğünde hekime derhal durumu bildiriniz.
 3. Baş ağrısı, peklik  sık rastlanan yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Granisetron hidroklorür
İlaç Marka İsmi: GRANITRON 2 mg  Film Tablet

GRANITRON 2 mg  Film Tablet kullanma talimatı


granitron-2-mg-film-tablet-ilac-prospektusu

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir