Glokoprost Göz Damlası

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi  Latanoprost’tur. Glokoprost Göz Damlası, gözden akan sıvı miktarını arttırarak, göz içi yüksek basıncı düşüren, göz tansiyonu ilacıdır. Görme yeteneğini etkileyen, Açık açılı göz tansiyonu (açık açılı glokom, geniş açılı göz tansiyonu) ve oküler hipertansiyon (Göz içi basıncının 21 mm Hg’nın üzerinde olduğu ve gözde herhangi bir hasarın oluşmadığı ancak yakından takip edilmesi gereken klinik durum) hastalığı tedavisinde kullanılır.

Glokoprost Göz Damlası Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Gözden akan sıvı miktarını arttırarak, göz içi yüksek basıncı düşüren, göz tansiyonu ile ilgili bir ilaçtır.
 3. Kullanımı,  erişkinler, bebekler ve tüm yaş grubu çocuklar içindir.
 4. Eğer başka bir göz ilacı kullanıyorsanız, bu ilacın kullanımından  10 dakika önce veya 10 dakika sonra kullanmalısınız.
 5. Lens takmak için ilacı uyguladıktan sonra en az 15 dakika bekleyiniz.
 6. Damlatıcının ucunu eller ve göz de dahil olmak üzere hiç bir yüzey ile temas ettirmeyiniz. Eğer damlalık kirlenirse gözde enfeksiyon oluşabilir ve bu durum görme kaybına kadar varacak ciddi hasarlara sebep olabilir.
 7. Kullanımı gözlerde, göz kapağında ve kirpiklerde renk değişimine sebep olabilir. Renk değişimi tedavi sonrasında da kalıcı olabilir ve yalnızca tedavi edilen gözde ve kirpiklerde  renk değişimi olabilir, diğer gözle fark oluşabilir.
 8. Eğer şiddetli ve kontrol altına alınamayan astım hastalığı; gözde iltihap oluşumuna yatkınlığınız varsa; gözlerinizden ameliyat olduysanız yada ameliyat olacaksanız; göz kuruluğu veya göz ile ilgili diğer rahatsızlıklar; gözde iltihap oluşumuna yatkınlığınız varsa; gözlerinizde bir enfeksiyon veya şişme varsa ya da katarakt ameliyatı geçirdiyseniz; kullanmadan önce doktorunuza rahatsızlıklarınız hakkında bilgi veriniz.
 9. İlacı damlattığınızda  görme bulanıklığı yaptığından, görmeniz netleştikten sonra araba veya makine kullanabilirsiniz.
 10. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Glokoprost Göz Damlası’nın kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. Başınızı arkaya doğru hafifçe kaldırınız, alt göz kapağını aşağıya doğru çekip, yukarıya bakınız. Damlatıcıyı yavaşça sıkınız ve sadece 1 kez damlatınız ve göz kapağınızı kapatınız. Damlayı damlatırken parmağınızı gözünüzün iç kenarına hafifçe bastırınız. Yaklaşık bir dakika böyle beklemelisiniz. Böylece damlanın gözyaşı kanalından içeri akması engellenmiş olacaktır. Damlayı iki gözünüz içinde uygulayacaksanız aynı işlemi diğer gözünüze de aynı şekilde uygulayınız. Şişenin iç kapağı ile şişeyi kapatınız.
 3. Etkilenen gözünüze veya her iki gözünüze günde 1 kez 1 damla damlatınız. En iyi sonucu almak için akşamları uygulayınız. Günde 1 kezden fazla kullanmayınız.

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Gözlerde, göz kapağında ve kirpiklerde renk değişimi, kızarıklık, gözün yüzeyinde tahriş veya bozukluk, göz kapağında iltihap, gözde ağrı ve ışığa hassasiyet yaygın görülen yan etkilerdir.

 

İlaç Etken Maddesi: Latanoprost
İlaç Marka İsmi: Glokoprost Göz Damlası

Glokoprost Göz Damlası Kullanma Talimatı


Glokoprost Göz Damlası Kullanma Talimatı

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir