GABASET 100 mg Kapsül

Endikasyon Bilgisi :

İlacın etken maddesi Gabapentin’dir. GABASET 100 mg Kapsül, sara (epilepsi) tedavisinde ve sinir sistemindeki liflerin doğrudan hasarına bağlı ağrı (nöropatik ağrı) tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Çeşitli sara (epilepsi) tiplerinin tedavisinde ve çoğunlukla şeker hastalarında görülen, duyusal ve motor sinirlerde meydana gelen hasarın neden olduğu ağrı (ağrılı diyabetik nöropati ), zonaya bağlı olarak sinirlerde meydana gelen hasarın neden olduğu uzun süreli ağrı ( postherpetik nöralji)  ve omurilikte yer alan sinirlerin hasarına (spinal kord hasarı ) bağlı gelişen nöropatik ağrı tedavisinde kullanılır. Sinirlerin hasar görmesi sonucunda oluşan bu ağrılar uzun sürelidir. Hastalar nöropatik ağrıyı genellikle yakıcı, batıcı, bir şey saplanır ya da elektrik çarpar gibi şeklinde tarif etmektedirler. Çok şiddetli ve uzun süreli olabilen nöropatik ağrı, doku hasarı gibi sebeplerle oluşan ağrılardan farklı olarak, normal ağrı kesici ilaçlarla yapılan tedaviye olumlu sonuç vermez.

GABASET 100 mg Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar :

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. Sara (epilepsi) tedavisinde ve sinir sistemindeki liflerin doğrudan hasarına bağlı ağrı (nöropatik ağrı) tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.
 3. Eğer böbrek probleminiz varsa ya da kanınızı temizlemek için kan diyalizi oluyorsanız veya 65 yaşın üzerindeyseniz, depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlar alıyorsanız, küçük dalma nöbeti de dahil olmak üzere karma nöbetleriniz varsa bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza durumunuzu söyleyiniz. İlacı güvenli bir şekilde kullanabilmeniz için doz ayarlamalarına ve spesifik testlere ihtiyaç duyabilirsiniz.
 4. Yeni başlayan, ani pankreas iltihabınız varsa bu ilacı kullanmayınız.
 5. Morfin içeren ilaçlarla birlikte almaktan kaçınınız. Morfin ilacın yan etkilerini daha da arttırmaktadır.
 6. Alüminyum veya magnezyum içeren antasidlerle  birlikte kullanmayınız. Aksi takdirde ilacın mideden emilimi azalabilir. Bu nedenle ilacınızı, bir antasid ilaç alımından en erken 2 saat sonra alınız.
 7. Eğer, tedaviniz sırasında mide ağrısı, bulantı ve tekrarlayan kusma şikayetleriniz artarsa ya da kendinizi hasta hissediyorsanız, acilen doktorunuza başvurunuz. Bunlar yeni başlayan, ani pankreas iltihabı belirtileri olabilir.
 8. İlacın alımını aniden durdurmayınız.  Kullanımını aniden bırakmanız halinde nöbet, ağrı ve rahatsızlık hissi oluşma riski artar. Doktor kontrolünde yavaş yavaş azaltarak bırakmanız gerekmektedir.
 9. Tedaviniz  başladıktan sonra; endişe, kaygı, telaş, heyecan agresif, hiperaktif hissetme hali, intihar ve kendine zarar verme düşüncesi oluşmuşsa  ya da ruh halinde ve davranışlarda değişiklikler gibi yeni ya da kötüleşen semptomlara sahipseniz, acil yardım için doktorunuza başvurunuz.
 10. 6 yaşından küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
 11. Tedaviniz sırasında alkol kullanmayınız. Alkol ilacın olası yan etkilerini ve  nöbet riskini artırır.
 12. Kullanımı baş dönmesi, sersemlik ve halsizliğe neden olabilir. Tedaviniz  sırasında araç ya da makine kullanmak gibi dinç ve uyanık olmayı gerektiren aktivitelerde dikkatli olunuz.
 13. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılması önerilmemektedir.

GABASET 100 mg Kapsül’ün Kullanım Şekli :

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince lütfen doktorunuzun direktiflerine uyunuz.
 2. İlacın her dozunu  bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

İlacın Olası Yan Etkileri:

 1. Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda doktorunuzu bilgilendiriniz.
 2. Baş dönmesi, baş ağrısı, koordinasyon eksikliği, yürüme bozukluğu, konuşma güçlüğü, üst solunum yolu enfeksiyon belirtileri, ateş, yorgunluk ve uyuşukluk hali yaygın görülen yan etkilerdir.

İlaç Etken Maddesi:  Gabapentin
İlaç Marka İsmi: GABASET 100 mg Kapsül

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir