FUCIDIN Merhem (Pomad)

Endikasyon Bilgisi :

İlacın Etken Maddesi Sodyum Fusidat‘ tır. FUCIDIN Merhem, ciltteki bakterilerin gelişmesini önleyerek çalışan,  bakterilerin sebep olduğu cilt enfeksiyonları üzerinde etkili antibiyotikdir. Enfeksiyon kapmış (iltihaplı) yara, yanık ve sivilceler (akne); bakteri veya mantarların etkisiyle tırnak kıvrımında ortaya çıkan ve cildin tırnaktan ayrılması ile belirgin dolama;  iltihaplı egzama; derideki ter bezlerinin iltihabı durumu (hidrozadenit); kıl kökünün iltihabı, genellikle büluğ çağındaki çocuklarda görülen kıl kökü çevresinde yaşayan bakterilerin etkinlik göstermesi sonucu oluşan sivilceler (akne vulgaris); sakal bölgesinde görülen kıl kökü iltihabı (sikozis barbae); kıl dönmesi, apse (bakteri bulaşması sonucu deriye yakın yerde oluşan içi irin dolu şişlik), sarımsı kabuk ve içi irin dolu kabarcıklarla belirgin, bulaşıcı cilt hastalığı (impetigo); koltuk altlarında, uylukların iç kısımlarında  ve torbalarda ortaya çıkan kırmızı veya  kahverengi lekelerle belirgin bulaşıcı deri hastalığı (eritrazma) tedavisi ile ilgilidir. İltihabı kurutma özelliği olan bu krem iltihaplı yaralarda, iltihap oluşmaya başlayan apselerde ve diğer iltihaplı cilt rahatsızlıklarında etkilenmiş bölgeye sürüldüğünde, iltihabı giderici etkisi derinin içine işler ve derinin altındaki iltihabı kurutur. Kabarmış, içi irin dolu (cerahatlı) sivilcelerin kurutulmasında da aynı etkiyi gösterir.

 

FUCIDIN Pomad Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar:

 1. İlacın etken maddesine veya ilacın içeriğinde bulunan yardımcı maddelerden herhangi birine alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
 2. FUCİDİN, ciltteki bakterilerin gelişmesini önleyerek çalışan, bakterilerin sebep olduğu  cilt hastalıkları üzerinde etkili antibiyotik pomaddır.
 3. Ağzınıza ve gözünüze temas ettirmeyiniz. Teması halinde bol su ile yıkayınız.
 4. İlacı yüz, göz çevrelerine ve vücudun kıvrımlı veya ince cilt bölgelerine kullanmamaya dikkat ediniz.
 5. Pomadı kullanmaya başladıktan bir kaç gün sonra belirtilerinizde iyileşme görülmez ya da daha kötüleşirse doktorunuzla görüşünüz.
 6. Tedaviniz sırasında, ciltte tahrişe sebep olabilecek, sert sabunlar, sert şampuanlar, saç boyası, tüy dökücüler ve alkollü cilt ürünleri kullanmaktan kaçınınız.
 7. Bu ilaç genellikle 7 gün süresince kullanılır.
 8. Gebelik ve emzirme dönemlerinde doktorunuza danışmadan  kullanmayınız.

 

FUCIDIN Pomad’ın kullanım Şekli:

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz yönde etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacı uygulayacağız bölgeyi temizleyiniz. Parmağınızla ufak miktarda aldığınız pomadı,  tedavi edilecek bölgeyi  tamamen kaplayacak şekilde ince bir tabaka halinde sürünüz. Günde en fazla 3 defaya kadar bu uygulama tekrarlanabilir. Üzerini bir sargı beziyle örtebilirsiniz.

 

İlacın Olası Yan Etkileri :

 1. Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi bir durumda acilen doktorunuza başvurunuz.
 2. Uygulanan yerde hafif  yanma ve  tahriş gibi hafif yan etkiler görülebilir.
 3. Pomadın kullanımına bağlı olarak uygulanan bölgede yaygın görülen herhangi bir yan etki bildirilmemiştir.

 

İlaç Etken Maddesi: Sodyum Fusidat
İlaç Marka İsmi: FUCİDİN %2 merhem (pomad)

FUCİDİN %2 merhem (pomad) kullanma talimatı


FUCİDİN %2 merhem (pomad) kullanma talimatı

FUCİDİN %2 merhem (pomad) kısa ürün bilgisi


FUCİDİN %2 merhem (pomad) kısa ürün bilgisi

Ayrıca dex forte ilacı hakkında bilgi edinebilirsiniz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir